Najnowsze dane o stopie bezrobocia. "Kondycja rynku pracy jest stabilna"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prognoza dla rynku pracy w Polsce
Prognoza dla rynku pracy w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Praca. Prognoza dla rynku pracy w Polsce w drugim kwartale 2023 roku

Stopa bezrobocia w lutym 2023 roku wyniosła 5,5 procent wobec 5,5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jak dodał, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tysiąca wobec 857,6 tysiąca osób miesiąc wcześniej.

Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc.

Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc.

PAP

Stopa bezrobocia w Polsce - luty 2023

"Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,2 proc. w wielkopolskim do 9,4 proc. w warmińsko-mazurskim" - poinformował GUS.

Dodał, że "w ośmiu województwach (świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim) była ona nieznacznie większa niż przed miesiącem (po 0,1 p. proc.), a w pozostałych nie uległa zmianie".

"W porównaniu z lutym ub. roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się w większości województw, najbardziej w podkarpackim – o 0,8 p.proc. Jedynie w województwie opolskim stopa bezrobocia pozostała na poziomie sprzed roku" - podał urząd statystyczny.

Bezrobocie w województwach - luty 2023PAP

Stopa bezrobocia w Polsce - komentarze

"Stopa bezrobocia pozostała stabilna w styczniu na poziomie 5.5%. Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 865 tys. bezrobotnych - o 57 tys. mniej niż rok temu. Spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia w kolejnych miesiącach" - napisał na Twitterze Polski Instytut Ekonomiczny.

Dodał, że "kondycja rynku pracy jest stabilna", a "liczba osób długotrwale bezrobotnych pozostaje niska". "W lutym było to 421 tys. osób. To o 17% mniej niż rok temu. Liczba zwolnień grupowych także jest mała. GUS wskazuje, że w lutym dotknęły one 14,6 tys. osób. To o 6 tys. mniej niż w 2022 r." - wskazał PIE.

"Spowolnienie gospodarcze skutkuje wstrzymywaniem rekrutacji na stanowiska wymagające mniejszych kwalifikacji. W lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94 tys. nowych ofert pracy. To wynik podobny jak w styczniu, jednak o 20 proc. mniejszy niż rok temu. Wstrzymanie rekrutacji w mniejszym stopniu dotyka rynek specjalistów. Grant Thornton wskazuje, że liczba ofert pracy publikowana na portalach internetowych zwiększa się" - napisali analitycy PIE.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości