TVN24 Biznes | Z kraju

Spis powszechny "pokazał, gdzie Polacy chcą mieszkać". Gminy, które zanotowały największy wzrost

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Wysokie ceny najmu mieszkań. Krakowscy studenci szukali lokum przez miesiąc. "To jest chyba maszyna losująca"
Wysokie ceny najmu mieszkań. Krakowscy studenci szukali lokum przez miesiąc. "To jest chyba maszyna losująca"TVN24
wideo 2/5
TVN24Wysokie ceny najmu mieszkań. Krakowscy studenci szukali lokum przez miesiąc. "To jest chyba maszyna losująca"

Liczba mieszkańców w gminach podmiejskich wzrosła średnio o 10,5 procent w porównaniu do 2011 roku - podał Polski Instytut Ekonomicznych, powołując się na dane z ostatniego spisu powszechnego. Jak wskazano, gminy z otaczającego Poznań powiatu poznańskiego dominują wśród jednostek, które zanotowały najszybszy wzrost liczby ludności w Polsce. Z kolei Wilanów jest najszybciej rozwijającą się dzielnicą Warszawy. W ocenie przedstawicieli PIE "Narodowy Spis Powszechny pokazał, gdzie Polacy chcą mieszkać".

Polski Instytut Ekonomiczny podał w najnowszym "Tygodniku Gospodarczym PIE", że według ostatecznych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, 64 proc. (1596 gmin) wszystkich gmin w Polsce odnotowało spadek liczby zameldowanych mieszkańców o ponad 2 proc. w porównaniu z 2011 rokiem. Z drugiej strony, liczba ludności wzrosła o ponad 2 proc. w 538 gminach (22 proc. wszystkich gmin) oraz pozostała względnie stabilna (wzrost lub spadek liczby ludności o nie więcej niż 2 proc.) w 361 gminach (14 proc. wszystkich gmin).

"Na tle wszystkich polskich gmin wyróżniają się gminy podmiejskie, które od dwudziestu lat odnotowują największy wzrost liczby zameldowanych mieszkańców" - zwrócili uwagę przedstawiciele PIE. Jak czytamy, gminy przynależące do stref podmiejskich odnotowały w ostatnich 10 latach wzrost liczby ludności średnio o 10,5 proc., zaś w okresie 2002-2011 - 10,3 proc.

Jak zauważono, to konsekwencja przyspieszenia procesów depopulacyjnych w ostatnich 10 latach we wszystkich (poza strefami podmiejskimi) gminach wiejskich oraz w miastach średnich i małych a także miastach dużych, poza największymi pięcioma miastami. "W ostatnim dziesięcioleciu (2011-2021) ubytek ludności przyśpieszył do 6 proc. w dużych, średnich i małych miastach, zaś na obszarach wiejskich położonych poza strefami podmiejskimi wynosił od -4,1 do -5,6 proc." - wskazali przedstawiciele PIE.

Średnie zmiany liczby zameldowanej ludności według typów gmin (w proc.) między 2002 r., 2011 r. oraz 2021 r.PIE

Gminy z największym wzrostem liczby ludności

Instytut podkreślił, że wśród 30 gmin, które od 2002 roku zanotowały najszybszy wzrost liczby ludności (powyżej 84 proc.), znajdują się wyłącznie gminy przylegające do większych miast. "Dominują gminy z otaczającego Poznań powiatu poznańskiego (7 gmin), 5 gmin znajduje się w powiatach podwarszawskich, 4 – w powiecie wrocławskim, 4 – w sąsiedztwie Trójmiasta, 3 – przy granicach Szczecina, 3 – przy aglomeracji bydgosko-toruńskiej" - wymieniono.

Z kolei po jednej gminie znajduje się w okolicach: Lublina, Olsztyna, Płocka i Głogowa. Gminy z aglomeracji krakowskiej – także szybko rozwijającej się – znalazły się na dalszych miejscach.

Przedstawiciele PIE wskazali, że Wilanów jest najszybciej rozwijającą się dzielnicą Warszawy i zanotował wzrost liczby mieszkańców o 268 proc. od 2002 roku. "Porównując to z polskimi gminami (Wilanów posiadał taki status w latach 1994-2001), Wilanów znacząco wyprzedza najszybciej rosnącą gminę – podpoznańskie Dopiewo, które zanotowało wzrost liczby ludności o 197 proc." - podkreślono.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego drugą warszawską dzielnicą o cechach podobnych do podmiejskich gmin jest Białołęka, która zanotowała wzrost liczby ludności o 161 proc.

" Na drugim biegunie znajduje się warszawskie Śródmieście, które gdyby było potraktowane jako odrębna gmina, znalazłoby się na przedostatnim miejscu spośród miast pod względem dynamiki zmian liczby ludności (utrata 25,6 proc. populacji w latach 2002-2021). Daleko za – także wyludniającymi się – Zabrzem, Bytomiem czy Łodzią, a jedynie przed – zdominowaną przez wojsko – gminą miejską Hel" - czytamy w "Tygodniku Gospodarczym PIE".

Zmiany w liczbie ludności gminPAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Curioso.Photography / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości