100 milionów dla seniorów. Rząd chce, by zostali w domach

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Premier: uruchamiamy programy solidarnościowy "Korpus Wsparcia Seniorów"
Premier: uruchamiamy programy solidarnościowy "Korpus Wsparcia Seniorów"TVN24
wideo 2/7
TVN24Premier: uruchamiamy programy solidarnościowy "Korpus Wsparcia Seniorów"

Infolinia dla seniorów, współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników pomocy społecznej w pomocy osobom starszym w czynnościach wymagających wyjścia z domu oraz wsparcie wolontariuszy - to założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. O jego uruchomieniu podczas piątkowej konferencji prasowej mówili premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostania w domach - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył, 70 proc. osób, które umierają na COVID-19, to osoby powyżej 70. roku życia. - Nasze działania muszą być zdecydowane - mówił szef rządu.

Strona internetowa "Wspieraj seniora"

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała w piątek do seniorów, by pozostali w domach. - Nie zostaniecie pozostawieni sami sobie, zależy nam na tym, byście ten trudny czas przeżyli w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa - powiedziała.

Maląg poinformowała o uruchomieniu strony internetowej "Wspieraj seniora", na której można zgłosić swoje dane; będą one następnie trafiły do konkretnych ośrodków pomocy społecznej. Według niej, zgłasza się wiele organizacji, by służyć wsparciem w tej sprawie, "byśmy przede wszystkim zdali egzamin z solidarności międzypokoleniowej".

- Drodzy, kochani seniorzy, zostańcie w domu, nie zostaniecie pozostawieni sami sobie. Poprzez działanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, poprzez nasze wspólne działanie, zobowiązanie i podziękowanie, nie zostaniecie państwo sami. Nam zależy na tym, byście ten trudny czas państwo przeżyli w zdrowiu i przede wszystkim w poczuciu bezpieczeństwa, bo to dla każdego człowieka jest ważne - oświadczyła minister.

Zaapelowała również, by wszyscy pamiętali o wzajemnym bezpieczeństwie. - Dystans, dezynfekcja, maseczka, aplikacja, wietrzenie pomieszczeń, to jest ważne, byśmy ten trudny czas przetrwali w zdrowiu - powiedziała minister Maląg.

100 milionów na pomoc dla seniorów

Szefowa MRiPS wyjaśniła, że w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów uruchomiona została infolinia pod numerem 22 505 11 11. - Tam nasi seniorzy, przede wszystkim ci, którzy mają ukończone 70 lat mogą zadzwonić. Natomiast my w ramach solidarności międzypokoleniowej - rząd, jednostki samorząd terytorialnego, ośrodki pomocy społecznej, wolontariusze, harcerze, wojska obrony terytorialnej - będziemy przekazywać państwu przede wszystkim niezbędne produkty do domu - dodała.

Minister poinformowała, że za pomocą infolinii seniorzy połączą się z konsultantem, który zbierze od nich informacje i dane. Następnie będą one przekazane do ośrodka pomocy społecznej. - Konkretna osoba z ośrodka lub też wolontariusz do państwa domu trafi, skontaktuje się i niezbędne produkty zostaną dostarczone - zapewniła. Maląg poinformowała ponadto, że na program dla seniorów zabezpieczone zostało na razie 100 mln zł. W razie potrzeby środki te mają zostać zwiększone.

Ważna rola wolontariuszy

To zadanie realizowane będzie przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami, którzy - mówiła Maląg - zajmują ważne miejsce w założeniach Korpusu. - To oni właśnie dostarczą zakupy seniorom, ale też pomogą w obowiązkach domowych czy po prostu porozmawiają z osobą starszą - zaznaczyła.

Z kolei zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. - W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze – przekonywała Marlena Maląg.

Poinformowała również, że gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości