W ciągu kilku dni rząd zaprezentuje plan wsparcia dla zamkniętych branż - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że instrumenty wsparcia będą podobne jak na wiosnę, na przykład zwolnienie z ZUS. Rząd ma również zaproponować nowe, długoterminowe instrumenty.
- (Instrumenty - red.) będą polegały z jednej strony na użyciu tych narzędzi finansowych, których używaliśmy wiosną, jak zwolnienie z ZUS albo postojowe, ale z drugiej strony na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców, przedsiębiorców (...) będziemy jednocześnie proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację firm, wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej - powiedział.
Dodał, że nowe rozwiązania zostaną zaprezentowane najdalej za kilka dni.
Mówił, że dzięki Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej, które zostały wdrożone wiosną, na kontach wielu firm są jeszcze pieniądze.
Nowe obostrzenia
Jak poinformował w piątek premier Morawiecki strefa czerwona obejmie od soboty 24 października cały kraj.
Restauracje, bary i puby zostaną zamknięte, a dozwolona będzie tylko sprzedaż na wynos i dowóz. Nowe restrykcje będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, ale z możliwością przedłużenia.
- Ograniczenie może zostać przedłużone, jeśli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub co gorsza, jeśli ta liczba będzie rosła - powiedział premier.
- Zdaniem specjalistów, (...) w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się bardzo dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń, a maseczka nie jest tam używana; te pomieszczenia są słabo wietrzone - argumentował.
Premier poinformował również, że zawieszona zostaje działalność sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów).
- Zamykamy również sanatoria, prócz sanatoriów, które teraz jeszcze kończą turnusy. To jest niezbędne, bo 70 procent osób przebywających w sanatoriach, to seniorzy powyżej 60. roku życia – powiedział Mateusz Morawiecki.
Od soboty w całej Polsce - w związku z czerwoną strefą - będzie obowiązywał również zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje).
W piątek resort zdrowia poinformował, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii.
Konsultacje
W piątek, jeszcze przed konferencją, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapewnił, że "covidowe obostrzenia wobec biznesu będą ograniczone do niezbędnego minimum"
."Z dotkniętymi nimi branżami pracujemy nad mixem wsparcia zarówno doraźnego, jak długofalowego" - czytamy we wpisie wicepremiera na Twitterze. Szef MRPiT dodał, że o "12.00 kolejne konsultacje".
Jak powiedziała wcześniej PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, w południe mają się odbyć konsultacje z przedstawicielami szeroko rozumianej branży gastronomicznej - zarówno restauratorami, jak i firmami oferującymi jedzenie na wynos". Zaznaczyła, że konsultacje z branżami mają na celu przede wszystkim wypracowanie narzędzi gospodarczych, które mogłyby im pomóc w przetrwaniu obecnego trudnego czasu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock