Wielkie sieci z zarzutami. "Mogły wprowadzać konsumentów w błąd"

Źródło:
PAP
Właściciel sklepu: producenci zmniejszają opakowania, żeby sprzedawać mniej produktu w tej samej cenie
Właściciel sklepu: producenci zmniejszają opakowania, żeby sprzedawać mniej produktu w tej samej cenieTVN24
wideo 2/11
Właściciel sklepu: producenci zmniejszają opakowania, żeby sprzedawać mniej produktu w tej samej cenieTVN24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty sklepom Zalando, Media Markt, Sephora i Glovo w związku z błędnym prezentowaniem promocji - podał urząd w komunikacie. To pierwsze zarzuty UOKiK dotyczące tego, jak rynek dostosował się do nowych wymagań dotyczących informowania o promocjach cenowych.

Od 1 stycznia sprzedawcy informujący o obniżce muszą podawać najniższą cenę z 30 dni przed jej wprowadzeniem.

"Obowiązek rzetelnego informowania konsumentów o cenie – w tym, w przypadku promocji, o najniższej cenie z 30 dni – obejmuje każde miejsce i wszystkie etapy sprzedaży" - napisano w komunikacie.

Grozi im kara w wysokości 10 procent rocznego obrotu

"Przedsiębiorcy: Zalando, Media Markt, Sephora i Glovo, komunikując promocje, mogli wprowadzać konsumentów w błąd i naruszać ich zbiorowe interesy. Zarzuty dotyczą m.in. niepodawania najniższej ceny obowiązującej 30 dni przed wprowadzeniem obniżki bądź informowania o niej w sposób nieczytelny, nieuwzględniania w aktualnej promocji odniesienia do tej ceny, stosowania filtrów i prezentacji ofert nieodnoszących się do niej i niekonsekwentnego używania innych punktów odniesienia" - dodano.

W przypadku stwierdzenia naruszenia zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK może nakazać zmiany niedozwolonej praktyki oraz nałożyć karę w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.

Jedna z najważniejszych informacji dla konsumentów

UOKiK podkreślił, że najniższa cena z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki to teraz jedna z najważniejszych informacji dla konsumentów. Jest podstawą, do której musi odnosić się aktualna promocja. Obowiązek jej podawania ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji zakupowych i weryfikację rzeczywistej korzyści cenowej. "Przykładowo użytkownik e-sklepu mógł zobaczyć ofertę promocyjną bluzy damskiej dostępnej za 178 zł w rzekomo okazyjnej cenie, niższej o 15 proc. od 'ceny początkowej'. Tymczasem przy porównaniu tej obniżki do najniższej ceny z 30 dni przed jej wprowadzeniem okazywało się, że cena jest aktualnie o 55 proc. wyższa" - wyliczył urząd.

Zapewnił jednocześnie, że od początku wprowadzenia nowych przepisów monitoruje rynek tradycyjny oraz e-commerce. "Wystosowanych zostało ponad 60 wystąpień miękkich dotyczących zasad prezentowania obniżek, w toku jest 12 postępowań wyjaśniających w sprawie sklepów stacjonarnych. Prezes urzędu wydał również wyjaśnienia dla przedsiębiorców" - poinformował urząd, zaznaczając, że znaczna część przedsiębiorców po wystąpieniach prezesa UOKiK oraz przedstawionych wyjaśnieniach zmieniła nieuczciwe praktyki. "Niektórzy jednak nadal starają się prezentować swoje promocje jako atrakcyjniejsze, niż są one w rzeczywistości" - dodano.

Wraz z Inspekcją Handlową pracownicy Urzędu badają sklepy stacjonarne, portale internetowe oraz platformy. "Jasno zapowiadałem, że po etapie sprawdzania i wyjaśniania, jeśli w dalszym ciągu będą występowały nieprawidłowości, to spotkają się one z reakcją po stronie organu. Najwięcej błędów zauważyliśmy w zakresie uwidaczniania cen, w tym najniższej z ostatnich 30 dni przed obniżką" - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. "Chcemy zapobiec dalszemu łamaniu praw konsumentów" - podkreślił.

UOKiK wskazał, że jeśli przedsiębiorca udostępnia filtry do wyszukiwania promocji, ich działanie musi być uczciwe. Narzędzia do wyszukiwania obniżek (np. do 50 proc.) powinny odnosić się do najniższej ceny z 30 dni przed obniżką, tak aby realnie służyły konsumentom. "Jeśli podstawą do filtrowania promocji są inne punkty odniesienia, konsumenci mogą mieć problem z oceną, które z prezentowanych im produktów są w rzeczywistości w korzystnej cenie" - wyjaśniono.

W komunikacie Urząd przypomniał, że sprzedawca powinien prezentować najniższą cenę z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki w sposób czytelny i niebudzący wątpliwości konsumenta, niezależnie, czy jest to obniżka procentowa, czy kwotowa. Informacja o najniższej cenie z 30 dni przed obniżką powinna się znaleźć wszędzie tam, gdzie przedsiębiorca informuje o rabatach dotyczących konkretnego produktu - np. w reklamie, przy produkcie na półce sklepowej, na wywieszce, w gazetce sieci handlowej, przy sprzedaży warunkowej, w programie lojalnościowym, w wynikach wyszukiwania w sklepie internetowym i na karcie konkretnego artykułu - podkreślił UOKiK. Dodał, że jeśli przedsiębiorca informuje o obniżce kilkukrotnie - na różnych etapach dokonywania zakupów – to za każdym razem powinien również podawać najniższą cenę z 30 dni przed promocją, aby można było w każdym momencie porównać ją do aktualnej obniżki. 

Oświadczenia sieci

"Klienci poszukujący świetnych okazji chcą mieć pewność, że ceny, które widzą na naszej platformie, są uczciwe i przejrzyste. W ciągu ostatnich miesięcy wprowadziliśmy szereg zmian w sposobie wyświetlania cen, żeby udostępnić klientom dodatkowe informacje, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W ramach tego procesu dokonujemy regularnej weryfikacji naszych rozwiązań związanych z wyświetlaniem cen, aby zapewnić klientom jak najlepsze doświadczenie zakupowe. Otrzymaliśmy informacje od UOKiK o toczącym się postępowaniu i obecnie je analizujemy" - przekazała Aleksandra Adrian z działu Corporate Communications Zalando SE.

Z kolei Wioletta Batóg, PR & Sustainability Manager MediaMarktSaturn Polska poinformowała, że "od momentu uchwalenia nowych regulacji prawnych dotyczących zasad informowania konsumentów o cenie sprzedaży MediaMarkt podjął szereg działań mających na celu ich wdrożenie w komunikacji kierowanej do klientów", a "dbałość o prawa i interesy naszych klientów, w tym w szczególności o rzetelne i transparentne prezentowanie cen sprzedaży oraz warunków promocji jest bowiem jednym z priorytetów, którymi kieruje się spółka w swojej działalności".

"W chwili obecnej dokonujemy analizy zarzutów postawionych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a swoje stanowisko przedstawimy w toku prowadzonego postępowania, po dokonaniu szczegółowej weryfikacji przypadków wskazanych w otrzymanym postanowieniu" - podała przedstawicielka MediaMarktSaturn Polska.

Zespół Sephora Polska przekazał nam następujące stanowisko do oświadczenia UOKiK:

"Działanie w zgodzie z regulacjami prawnymi i prawami konsumentów są najwyższym priorytetem w Sephora. Sephora w ubiegłym tygodniu otrzymała zawiadomienie od UOKiK o wszczęciu postępowania i szczegółowo analizuje zaadresowane w nim zapytania. Przed otrzymaniem zawiadomienia z UOKiK, Sephora prowadziła prace mające na celu dostosowanie widoczności ceny z ostatnich 30 dni w komunikacji promocyjnej, zgodnie z prawem i wytycznymi UOKiK".

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Bubel/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Posłowie opowiedzieli się w środę za wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego od pracy w Wigilię. Zmiany wejdą w życie w 2025 roku. Nowela przewiduje także, że od przyszłego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy

Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w środę ustawę o zamrożeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca września 2025 roku. Do końca marca przyszłego roku zamrożone ceny energii będą miały też samorządy i podmioty użyteczności publicznej.

Ceny prądu zamrożone, ale nie na cały rok. Głosowanie w Sejmie

Ceny prądu zamrożone, ale nie na cały rok. Głosowanie w Sejmie

Źródło:
PAP

Likwidację składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych oraz obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 procent minimalnego wynagrodzenia zakładają przepisy uchwalone w środę przez Sejm.

Będą zmiany w składce zdrowotnej

Będą zmiany w składce zdrowotnej

Źródło:
PAP

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieć wydłużony urlop macierzyński - zdecydował w środę jednomyślnie Sejm, zmieniając Kodeks pracy. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Ważna zmiana w sprawie urlopów macierzyńskich

Ważna zmiana w sprawie urlopów macierzyńskich

Źródło:
PAP

Ziarna kawy na światowych rynkach są najdroższe od blisko pół wieku, co według analityków uderzy w konsumentów. Wśród powodów wzrostów wymienia się zmiany klimatu, susze i pożary w Brazylii oraz niższe zbiory w Wietnamie. Dodatkowym ryzykiem dla rynku są cła zapowiadane przez Donalda Trumpa.

Ceny najwyższe od niemal 50 lat. "Znaczący wpływ na klientów"

Ceny najwyższe od niemal 50 lat. "Znaczący wpływ na klientów"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie przez Industrial Bank of Korea nowego banku w Polsce. Jak wynika z komunikatu, instytucja finansowa będzie działała pod nazwą IBK Bank Polska.

Nowy bank w Polsce

Nowy bank w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjska waluta mocno traci w środę na wartości. Za dolara trzeba płacić ponad 113 rubli - o 7 procent więcej niż we wtorek. To najwyższy kurs od ponad dwóch lat.

Rubel tonie

Rubel tonie

Źródło:
Reuters

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski stwierdził w środę, że decyzja dotycząca odwołania Michała Fijoła ze stanowiska prezesa PLL LOT jest bulwersująca. - Zadeklarowałem pełną współpracę, jeśli chodzi o wyjaśnienie i dalsze zbadanie tej sprawy - dodał.

Burza po odwołaniu prezesa PLL LOT. "Sprawa jest bulwersująca"

Burza po odwołaniu prezesa PLL LOT. "Sprawa jest bulwersująca"

Źródło:
PAP

- Mamy do czynienia z sytuacją, w której dobry pomysł - wolnego dnia w Wigilię - zmienia się w jakiegoś potworka - powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie przez partię Razem Michał Lewandowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Odniósł się w ten sposób do propozycji wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu.

Szykują się zmiany w zakazie handlu. "Nieakceptowalne"

Szykują się zmiany w zakazie handlu. "Nieakceptowalne"

Źródło:
PAP

- Nie odbierajmy Polakom wolnych niedziel, nie możemy karać pracowników handlu dodatkowym obciążeniem, dodatkowym dniem pracy - przekonywała w rozmowie z dziennikarzami ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Poprawki zaakceptowane we wtorek podczas wspólnego posiedzenia komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny zakładają wprowadzenie wolnej Wigilii od 2025 roku i dodanie trzeciej niedzieli handlowej w grudniu.

Ministra zabiera głos. "Nie możemy karać pracowników"

Ministra zabiera głos. "Nie możemy karać pracowników"

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2025 roku obowiązywanie stopni alarmowych drugiego stopnia BRAVO oraz BRAVO-CRP na terenie całego kraju - przekazało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopnie alarmowe w Polsce. Premier podpisał zarządzenia

Stopnie alarmowe w Polsce. Premier podpisał zarządzenia

Źródło:
PAP

Audyty w spółkach Skarbu Państwa pokazały olbrzymią skalę nieprawidłowości - podał resort aktywów państwowych. Dodał, że skierowano blisko 50 zawiadomień do prokuratury. A łączne straty wynikające m.in. z nietrafionych inwestycji oraz nieuzasadnionych wydatków wynoszą co najmniej kilkanaście miliardów złotych.

Straty, nieprawidłowości i blisko 50 zawiadomień do prokuratury. Porządki w państwowych spółkach

Straty, nieprawidłowości i blisko 50 zawiadomień do prokuratury. Porządki w państwowych spółkach

Źródło:
PAP

300 złotych na wyprawkę szkolną. Kto w tym roku jeszcze nie wnioskował o to świadczenie powinien się pospieszyć - można to zrobić tylko do końca listopada. O ważnym terminie przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pieniądze mogą przepaść. Ostatnie dni na złożenie wniosku

Pieniądze mogą przepaść. Ostatnie dni na złożenie wniosku

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę Nord Stream 2 AG dotyczącą unijnej dyrektywy w sprawie przesyłu gazu ziemnego. Nadzorowana przez Rosję spółka żądała wyłączenia części gazociągu spod unijnych regulacji, jednak wymiar sprawiedliwości orzekł, że zapobiegają one zakłóceniom konkurencji, a także naruszeniu bezpieczeństwa dostaw.

Skarga w sprawie Nord Stream 2. Jest wyrok sądu

Skarga w sprawie Nord Stream 2. Jest wyrok sądu

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w październiku 2024 roku wyniosła 4,9 procent, wobec 5,0 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w październiku

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w październiku

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecka firma motoryzacyjna Volkswagen sprzedała swoją fabrykę w Sinciangu, w północno-zachodniej części Chin – poinformowała agencja dpa. Firma była krytykowana za naruszenia praw człowieka wobec mniejszości Ujgurów zamieszkującej ten region.

Volkswagen sprzedał swoją chińską fabrykę. W tle naruszenia praw Ujgurów

Volkswagen sprzedał swoją chińską fabrykę. W tle naruszenia praw Ujgurów

Źródło:
PAP

15 grudnia ma zmienić się rozkład jazdy PKP Intercity. Pociągi Pendolino przestaną zatrzymywać się między innymi w Ciechanowie czy Włoszczowie. PKP Intercity pokazuje statystyki. A pasażerów na niektórych z tych stacji liczy na placach obu rąk. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Nowy rozkład jazdy na kolei. Pendolino już się tam nie zatrzyma

Nowy rozkład jazdy na kolei. Pendolino już się tam nie zatrzyma

Źródło:
TVN24

Hongkong staje się centrum prania pieniędzy i unikania sankcji pod coraz mocniejszym naciskiem Pekinu - ostrzegają amerykańskie władze. Wzywają też do ponownej oceny bliskich relacji biznesowych USA z azjatyckim centrum finansowym - podał portal stacji CNN.

Hongkong ma stawać się centrum przestępczości finansowej

Hongkong ma stawać się centrum przestępczości finansowej

Źródło:
CNN

W listopadzie Stały Komitet Rady Ministrów podjął decyzję o wznowieniu prac nad projektem w sprawie podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Aktualnie proponowanym terminem wejścia w życie ustawy jest 1 stycznia 2026 roku - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podwyższenie zasiłku znajduje się na liście stu konkretów.

Na realizację tego konkretu czeka wielu Polaków. Znów ruszają prace

Na realizację tego konkretu czeka wielu Polaków. Znów ruszają prace

Źródło:
PAP

Firma Walt Disney, pozwana przez pracownice oskarżające ją o zaniżanie pensji kobiet, zapłaci w ramach ugody 43,3 miliona dolarów. Ma także zatrudnić eksperta do przeanalizowania płac i zaproponowania zmian zapobiegających dyskryminacji - poinformowała we wtorek agencja Reuters.

Gigant zapłaci milionowe odszkodowanie tysiącom kobiet

Gigant zapłaci milionowe odszkodowanie tysiącom kobiet

Źródło:
PAP, Reuters

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynęło zawiadomienie od Versuni Poland sp. z o.o., autoryzowany licencjobiorca marki Philips dla sprzętu gospodarstwa domowego, o akcji naprawczej dotyczącej żelazek tej firmy. W kilku modelach stwierdzono problem, w wyniku którego może dojść do poparzenia użytkownika.

Żelazka popularnej firmy objęte akcją naprawczą. Może dojść do poparzenia

Żelazka popularnej firmy objęte akcją naprawczą. Może dojść do poparzenia

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM) poinformował, że otrzymał oświadczenie o niewypłacalności biura podróży Tamada Tour. Oznacza to, że organizator turystyki nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z klientami ani zwrócić im wpłaconych pieniędzy. Co teraz mogą zrobić poszkodowani?

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność. Ważny komunikat dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W październiku sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2024 roku była wyższa niż przed rokiem o 1,3 procent (wobec wzrostu o 2,8 procent w październiku 2023 roku). W porównaniu z wrześniem 2024 roku. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 7,8 procent.

Sprzedaż detaliczna. GUS podał najnowsze dane

Sprzedaż detaliczna. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
GUS