Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nową trasą

Z kraju

Minister infrastruktury otworzył odcinek S6 Goleniów-Nowogardtvn24
wideo 2/5

Pierwsze samochody pojechały już około 20-kilometrowym odcinkiem S6 między Goleniowem a Nowogardem. W środę fragment ekspresówki został oddany do ruchu.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w komunikacie, że jest to pierwszy z sześciu odcinków trasy S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem udostępniony kierowcom. Według zapewnień pozostałymi pojadą jeszcze w tym roku.

"Dzięki wytężonej pracy dziesiątek polskich inżynierów i firm budowlanych, droga ekspresowa S6 Goleniów-Nowogard jest oddawana do użytku w terminie. W tym roku przekażemy kierowcom wszystkie odcinki tej trasy między Szczecinem a Koszalinem" - podkreślił, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

S6 na Pomorzu Zachodnim

Umowa na realizację tej inwestycji - o łącznej wartości około 424 milionów złotych - w formule "projektuj i buduj" została zawarta w październiku 2015 roku. Nowo oddany odcinek łączy drogę S3 z wybudowaną w latach 2010-2012 obwodnicą Nowogardu. W ramach inwestycji powstały dwa nowe węzły drogowe: Goleniów Lotnisko i Osina oraz rozbudowany został węzeł Goleniów Północ. Łącznie wybudowano 18 obiektów mostowych, w tym duże górne przejście dla zwierząt. Zachowano ciąg dawnej DK6, dokonując niezbędnych przebudów na przecięciu z S6. Stara "szóstka" stała się drogą wojewódzką i będzie służyć ruchowi o charakterze lokalnym. W budowie są pozostałe odcinki drogi S6 w kierunku Koszalina - łącznie około 100 kilometrów od Nowogardu do Koszalina i część obwodnicy Koszalina oraz Sianowa o długości 12 kilometrów. Odcinki te będą gotowe jeszcze w tym roku. Cała budowana trasa skróci przejazd ze Szczecina do Koszalina o niemal godzinę. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Autor: mb / Źródło: PAP