Mam pewną wątpliwość, czy tak zwane wakacje kredytowe powinny być powszechnym rozwiązaniem - powiedział na antenie TVN24 główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień. - Aby obniżyć inflację w gospodarce można oddziaływać tylko na popyt, czyli na to, jak chętnie i jak dużo kupujemy - tłumaczył. Ekspert odniósł się też do propozycji zmiany stawki WIBOR na stawkę overnight POLONIA.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skierowanie do konsultacji społecznych projekt dotyczący pomocy kredytobiorcom.
Wśród propozycji są po 4 miesiące wakacji kredytowych w latach 2022 i 2023, a łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł. Ponadto rząd chce zwiększyć (funkcjonujący już obecnie) Fundusz Wsparcia Kredytobiorców do 2 mld zł z obecnych 600 mln złotych.
Zdaniem Przemysława Kwietnia na konferencji o pomocy dla kredytobiorców nie powiedziano "wiele więcej" niż wiedzieliśmy wcześniej.
Zmiany dla kredytobiorców. Ekspert komentuje
- Dla mnie nową rzeczą, która dzisiaj się pojawiła jest zobowiązanie minister i premiera do poprawy warunków emitowanych obligacji detalicznych przez Ministerstwo Finansów, więc z wielkim zainteresowaniem czekam na detale. Obecnie trzymiesięczny WIBOR przekracza 6 proc., a oprocentowanie trzymiesięcznych obligacji detalicznych, emitowanych przez ministerstwo wynosi 1,5 proc. - mówił Kwiecień.
Ekonomista podkreślał, że ma "pewną wątpliwość", czy tak zwane wakacje kredytowe powinny być powszechnym rozwiązaniem. - Aby obniżyć inflację w gospodarce można oddziaływać tylko na popyt, czyli na to, jak chętnie i jak dużo kupujemy. Można na niego wpływać poprzez oddziaływanie na kredytobiorców, jak i oszczędzających. Jeżeli teraz każdy ze spłacających kredyt hipoteczny wziąłby czteromiesięczne wakacje kredytowe, to jest jasne, że w tej sytuacji będzie mógł realizować większe zakupy w gospodarce, będzie mieć więcej pieniędzy - ocenił.
Dodał jednak, że "to nie są jakieś gigantyczne pieniądze". - To nie jest tak, że inflacja będzie nagle 20 proc., a nie 10 proc., ważne też, aby znaleźć umiar w ocenie - mówił. - Tym niemniej uważam, że takie wakacje kredytowe powinny być elementem wsparcia dla osób, które znalazły się w trudnościach z obsługą kredytu bankowego, a przecież banki mają doskonałą wiedzę o swoich klientach. Można byłoby stworzyć odpowiednie warunki, aby móc z tych wakacji kredytowych skorzystać - mówił.
Rezygnacja ze stawki WIBOR
Ekspert odniósł się też do propozycji zmiany stawki WIBOR na stawkę overnight POLONIA. - Okażę się, czy to będzie korzystniejsze. Jeżeli udałoby się obniżyć inflację lub przynajmniej być na ścieżce, że ona może być niższa za jakiś czas, to może okazać się, że już w przyszłym roku trzymiesięczny WIBOR będzie niższy niż stawka overnight - ocenił.
mp/ams
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock