Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Źródło:
TVN24
Ryszard Petru o podnoszeniu podatku bankowego i cyfrowego i wpływie na konsumentów
Ryszard Petru o podnoszeniu podatku bankowego i cyfrowego i wpływie na konsumentówTVN24
wideo 2/7
Ryszard Petru o podnoszeniu podatku bankowego i cyfrowego i wpływie na konsumentówTVN24

- Banki mają tak duże zyski z powodu wysokich stóp procentowych prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 poseł Polski 2050 Ryszard Petru. Mówił także o propozycjach nowych podatków. - Zawsze kolejny podatek w jakiś sposób uderza w konsumenta - ocenił i pokazał w studiu, co myśli o tezie, że podatek bankowy nie przełoży się na klientów.

Według Ryszarda Petru "polskie banki są najbardziej opodatkowane w Europie".

Ryszard Petru o zyskach banków i stopach procentowych

- Każdy odpowiedzialny prezes banku centralnego na tym etapie powinien narysować ścieżkę, jak stopy będą wyglądać za pół roku, trzy kwartały, cztery kwartały - mówił Ryszard Petru. - Tak robi bank centralny Stanów Zjednoczonych, tak robi Europejski Bank Centralny, a Glapiński specjalnie mówi, że nie widzi przestrzeni do obniżenia i tak dalej - stwierdził.

- Rynek i rynki finansowe spodziewają się, że stopy procentowe obniżą się o jeden punkt procentowy w drugiej połowie roku, na samym początku. Oczekiwałbym tego typu podejścia, czyli przy spadającej inflacji, a ona będzie spadała chociażby z powodu umocnienia złotego, aby powiedzieć, jeżeli to się wydarzy: "stopy procentowe obetnę w perspektywie trzeciego kwartału". Taka informacja jest polskiej gospodarce bardzo potrzebna - ocenił.

- To, co się dzieje teraz, hamuje zarówno biznes, jak również możliwości klientów indywidualnych wzięcia kredytu na mieszkanie - powiedział.

Ryszard Petru był dopytywany, czy rozmawiał na ten temat z członkinią Rady Polityki Pieniężnej Joanną Tyrowicz, która regularnie wnioskuje o podwyżkę stóp procentowych. - Nie wpływam na członków Rady Polityki Pieniężnej (..) Ja bym oczekiwał od całej Rady Polityki Pieniężnej podejścia poważnego do ścieżki inflacyjnej. To, co się dzieje teraz, bardzo wysokie stopy w Polsce, spadające w Europie, powodują, że bardzo opłaca się kupować polskie papiery skarbowe. To oznacza umocnienie złotego nad miarę i też obniża inflację - mówił.

Ryszard Petru o kwocie wolnej od podatku

Ryszard Petru był pytany, czy polski budżet przeżyłby zmniejszenie dochodów o 52 miliardy złotych. - Byłby to bardzo duży uszczerbek, większy dług publiczny, wyższe odsetki od długu i tak dalej. (..) Można zwiększać deficyt budżetowy, aż nie przyjdzie kryzys, który to wszystko wywróci do góry nogami. Gdyby był dokładny punkt, w którym to się dzieje, tobyśmy to wiedzieli - mówił.

- Uważam, że i tak mamy bardzo wysoki deficyt i dług, w związku z tym nie należy takiej decyzji podejmować - podkreślał.

Konrad Piasecki powiedział, że nawiązuje do kosztów zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. - (Kosztowałoby to - red.) co najmniej tyle - odpowiedział Ryszard Petru.

Posła zapytano, czy zgodnie z zapowiedziami do końca 2027 roku "da się zrobić taką wyrwę w budżecie". - Wie pan, to byłoby możliwe, gdyby schodzić z deficytem budżetowym w każdym roku o jeden punkt procentowy, tak żebyśmy mieli około 3 procent PKB deficytu za dwa lata. Wtedy taka decyzja byłaby możliwa - mówił.

- Ja jestem zwolennikiem tego, żeby 800 plus nie było dla zamożnych, tylko było dla osób niezamożnych. I na tym można na przykład zaoszczędzić 20 miliardów złotych. Wiem, że to nie jest propozycja Ministerstwa Finansów, w związku z tym nie zawsze oszczędności muszą oznaczać cięcia. Jest to trudne do zrealizowania, natomiast nie jest wykluczone przy dobrym wzroście gospodarczym i rozsądnej polityce budżetowej - stwierdził.

Kwota wolna sfinansowana z nowych podatków?

Ryszard Petru był też pytany, czy wyższa kwota wolna od podatku mogłaby zostać sfinansowana dzięki nowym podatkom, np. cyfrowym, bankowym, katastralnym.

- Jestem przeciwko, bo jaki jest sens podnoszenia jednych podatków i obniżenia drugich? Efekt będzie taki, że i tak ten klient to ostatecznie zapłaci. Oczywiście podatek cyfrowy to jest zupełnie coś innego. Zasada jest taka, że są wielcy giganci, płacą gdzie indziej podatki. W Polsce nie płacą, a u nas zarabiają. Natomiast zawsze kolejny podatek w jakiś sposób uderza w konsumenta - mówił.

Na uwagę prowadzącego, że to nie obywatele płaciliby podatki, poseł wykonał znaczący gest i podkreślił, że "zawsze płaci klient".

Ryszard Petru pokazuje, co myśli o tym, że to nie klienci płaciliby nowy podatekTVN24

- Proszę kamerę jeszcze raz na Ryszarda Petru, bo nie widać tego gestu. Tu mi czołg jedzie - powiedział Konrad Piasecki.

- Apelowałbym o tym, żebyśmy skupili się na tym, jak sensownie pieniądze wydawać, jak deregulować gospodarkę, żeby szybciej te tryby funkcjonowały - mówił poseł.

Ryszard Petru o składce zdrowotnej

Ryszard Petru był również pytany, czy Lewica i ministra zdrowia Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska) przekonały go, aby nie obniżać składki zdrowotnej.

- To jest lekki populizm. 180 miliardów złotych wyjdzie ze składki zdrowotnej do NFZ, 20 miliardów złotych prawie z budżetu państwa. Budżet państwa rekompensuje więc ubytki składki, które brakuje z tytułu składki zdrowotnej - mówił.

Zwrócił uwagę, że na prywatną opiekę zdrowotną "wydajemy 50-60 miliardów złotych". - Suma tych wydatków to 7 procent PKB. To trzeba połączyć, a nie mówić, że jest mało. Trzeba lepiej zarządzać systemem. Składka zdrowotna jest po to, aby firmy mogły funkcjonować. W wyniku Polskiego Ładu bardzo wiele firm przestało działać, bo to się zwyczajnie przestało opłacać - powiedział Ryszard Petru.

Ryszard Petru o podatku katastralnym

Petru był pytany również o podatek katastralny. - Co do zasady jestem za, pod warunkiem że likwidujemy inne podatki nieruchomościowe - odpowiedział.

- Na początku nie może być on wysoki. Mamy sytuację, że mieszka starsza pani w centrum Warszawy, ma sto metrów mieszkanie, wartość tego dwa, trzy miliony złotych do remontu. Gdyby miała 1 procent podatku katastralnego, nie miałaby jak tego opłacić - mówił.

Na uwagę, że być może rozwiązaniem powinni być objęci właściciele większej liczby mieszkań, odpowiedział, że "ktoś może mieć 4-5 mieszkań w Ustrzykach Dolnych, a jedno bardzo drogie w Warszawie".

- Zgoda, ale te mieszkania w Ustrzykach Dolnych się marnują, gdy się ich nie wynajmuje, tylko stoi pustostan - odpowiedział Konrad Piasecki.

- Podatek katastralny ma zaletę, że bierze pod uwagę wartość mieszkania. Wtedy ci, którzy są właścicielami, chcą to remontować, myślą o tym, żeby te aktywa pracowały, ale to jest wielka reforma. Musiała być zrobiona ponad podziałami partyjnymi, z bardzo niskim podatkiem na początku, który nie godziłby w osoby, których na to nie stać - podsumował Petru.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Tylko w jeden rok dziesięciu najbogatszych Amerykanów wzbogaciło się o 365 miliardów dolarów. A to nie koniec, bo ustawodawcy w USA pracują nad kolejną obniżką podatków dla krezusów - wskazuje CNN.

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

Źródło:
tvn24.pl

Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III odpowiedzialne za budowę dwóch morskich farm wiatrowych zawarły umowy w sprawie kredytów na kwotę około 5,8 miliarda euro (niemal 25 miliardów złotych). Wcześniej kontrolowana przez Dominikę Kulczyk Polenergia oraz norweski Equinor poinformowały, że podjęły ostateczne decyzje w sprawie inwestycji.

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny program pożyczek SAFE został zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej. To 150 miliardów euro na rozwój przemysłu zbrojeniowego - poinformował w środę minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. - Europa się obudziła - skomentował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Europa się obudziła". Jest decyzja

"Europa się obudziła". Jest decyzja

Źródło:
PAP

Marks & Spencer może stracić około 300 milionów funtów w związku z trwającym od kilku tygodni cyberatakiem. Firma zapowiedziała wznowienie sprzedaży online w najbliższych tygodniach.

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Źródło:
PAP

Pociągi z Warszawy do Rijeki w Chorwacji ruszą 27 czerwca - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Połączenie ma obsługiwać PKP Intercity. Pociągi mają kursować cztery dni w tygodniu.

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wyniosło 9045,11 złotego, co oznacza wzrost o 9,3 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż prognozowali analitycy.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Przestrzegamy przed oszustami, którzy za pomocą fałszywych e-maili próbują wyłudzić dane - ostrzega resort finansów. Jak wyjaśnia, cyberprzestępcy podszywają się pod MF i Krajową Administrację Skarbową (KAS). Skarbówka apeluje do podatników o ostrożność.

"Nie nakłaniamy podatników". Fiskus ostrzega

"Nie nakłaniamy podatników". Fiskus ostrzega

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2025 roku była wyższa o 1,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 procent - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zdaniem analityków jest to "pozytywna niespodzianka".

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli w partii mrożonych truskawek dostępnych w Biedronce. Produkt został wycofany ze sprzedaży. "Bezpieczeństwo produktów i klientów jest naszym absolutnym priorytetem" - zapewniają przedstawiciele sieci handlowej.

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chaos i długie kolejki przy odprawie pasażerów czekają podróżnych korzystających z portugalskich lotnisk. Trudna sytuacja to efekt wprowadzenia trzech nowych systemów kontroli granic.

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Źródło:
PAP

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

Taku Eto nie jest już szefem Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Japonii. Publicznie pochwalił się, że nie musi martwić się o zakupy ryżu, gdyż dostaje go w prezencie. Słowa te wypowiedział w momencie, gdy kraj od blisko roku zmaga się ze wzrostem cen ryżu.  

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl