Przyszłość motoryzacji prezentuje się w Detroit. Zobacz pięć ciekawych premier

Z kraju

tvn24Ruszył salon samochodowy w Detroit

W Detroit ruszyły jedne z najważniejszych na świecie targów motoryzacyjnych. W czasie tegorocznego salonu samochodowego możemy zobaczyć na nich najnowsze, najdroższe i najlepsze auta świata. Komisja składająca się z ok. 55 niezależnych dziennikarzy motoryzacyjnych wybrała Hondę Civic i Volvo XC90 jak samochody roku w Ameryce Północnej.

Co do tej pory zobaczyliśmy?

1. Lexus LC 500 Lexus zaprezentował nowy sportowe coupe LC 500. Elegancki samochód może stać się hitem sprzedażowym w Ameryce Północnej. Auto jest prestiżowe, a jego cena ma wynieść mniej niż 100 tys. dolarów. Samochód będzie konkurencją dla Aston Martina, Jaguara F-Type, czy Mercedes-Benz SL.

2. Kia SUV Koreańczycy na motosalonie w Detroid pokazali hybrydowego SUV-a, którym może podróżować siedem osób. Luksusowe auto wyposażone w skórzane fotele, a także czujniki kontrolujące stan zdrowia kierowcy i pasażerów. Ciekawostką jest to, że dane wyświetlaja się na wewnętrznej stronie drzwi pojazdu.

3. Mercedes-Benz Klasy E

Na premierę luksusowego auta czekał cały świat. Producent chwali się, że w nowym pojeździe zastosował technologię chroniącą - w razie wypadku - słuch pasażerów. Maszyna ma tradycyjnie konserwatywny wygląd, a wewnątrz charakteryzuje się najwyższej jakości wykończeniem.

4. Ford Fusion

Nowy Ford ma 2,7 litrowy silnik i 325 KM. Potężny pojazd wyposażono w 19-calowe koła oraz system wykrywania wybojów na drodze, który dostosowuje amortyzatory w taki sposób, aby pasażerowie jak najmniej odczuli to, że auto jedzie po dołach.

5. Volkswagen Tiguan

Nowa maszyna Volkswagena może być hitem sprzedażowym w segmencie SUV-ów. Nowa generacja pojazdu Tiguan ma hybrydowy (gazowo-elektryczny) napęd. Co ciekawe pojazd będzie mógł przemierzyć około 30 km zanim silnik zacznie pobierać gaz. Dzięki temu przejazdy na krótszych trasach będą bardziej ekologiczne.

Auta roku

Komisja składająca się z ok. 55 niezależnych dziennikarzy motoryzacyjnych wybrała Hondę Civic i Volvo XC90 jak samochody roku w Ameryce Północnej. Nagrody wręczono w kategoriach: Samochód Roku 2016 Ameryki Północnej i Samochód Ciężarowy/Użytkowy.

Civic wygrał z takimi konkurentami jak Chevrolet Malibu i Mazda MX-5 Miata. Natomiast XC90 pokonało Nissana Titana XD i Hondę Pilot. Poprzedni model Civica został uhonorowany także w 2006 roku.

Wiceprezydent Hondy w USA John Mendel zwrócił uwagę, że ta nagroda "podniesie dodatkowo presję" na zespół projektantów, który pracuje już nad następną generacją modelu Civic.

Agencja Associated Press tłumaczy, że szwedzki koncern będzie chciał wykorzystać nagrodę dla XC90 do zwiększenia swojej obecności na amerykańskim rynku. Wyróżnienie zostanie wykorzystane do promocji - zapowiedział prezes Volvo na oba kontynenty amerykańskie Lex Kerssemakers.

- Skoro chcemy wykorzystywać w przyszłości te same platformy, te same jednostki napędowe dla nowych modeli, to pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze - tłumaczył Kerssemakers.

Nagrody dla dwóch samochodów spoza USA przyznano w Detroit ostatnio w 2012 roku. Wyróżniono wtedy Hyundaia Elantre i Land Rovera Evoque. Tytuł samochodu roku Ameryki Północnej przyznawany jest od 1993 roku.

Galeria z tegorocznego salonu samochodowego w Detroit:

Autor: msz/gry / Źródło: USA Today, CBC News,

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA