Budowa ważnej drogi ma wreszcie ruszyć. Premier: znaczenie strategiczne

Z kraju

via-carpatia-16-skl.jpg

Nadszedł moment, kiedy tak naprawdę rozpoczynamy realizację inwestycji przy Via Carpathia, szlaku o strategicznym znaczeniu dla Europy Środkowo-Wschodniej - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Dodała, że wpisuje się on w szanse, które otwierają się przed regionem.

Szefowa rządu otworzyła w Łańcucie konferencję "10 lat deklaracji łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość". Przypomniała, że odbywa się ona 10 lat po zawarciu z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego deklaracji łańcuckiej, "porozumienia o budowie szlaku, który miał stać się szansą", łączącego północ i południe Europy.

- Te 10 lat szlaku Via Carpathia od momentu, kiedy deklaracja została podpisana, przygotowana, ten czas nie został zmarnowany. Ale teraz przychodzi ten najważniejszy moment, kiedy rozpoczynamy tak naprawdę realizację tej inwestycji - mówiła. Zaznaczyła, że szlak ma "niezwykle strategiczne i ważne znaczenie".

Europejska rola

Szydło odniosła się także do sobotniego spotkania w Rydze szefów państw grupy 16+1 (Europy Środkowej i Wschodniej oraz Chin). W tym kontekście określiła szlak Via Carpathia jako szansę dla regionu. - Europa Środkowo-Wschodnia zdaje sobie sprawę z tego, że teraz jest jej czas, to jest czas na to, abyśmy wykorzystali naszą szansę. I właśnie ten szlak wpisuje się doskonale w te szanse, które otwierają się przed naszym regionem - zauważyła.

Z kolei minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk uważa, że budowa trasy Via Carpathia jest ważna nie tylko dla naszego kraju, ale i dla Unii Europejskiej. Według niego powstaniem tego szlaku transportowego zainteresowane są także "państwa spoza UE". - Rozmawiamy z zewnętrznymi partnerami UE i znajdujemy ich wsparcie – powiedział Adamczyk w poniedziałek w Łańcucie podczas konferencji "10 lat deklaracji łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość". Wśród państw zainteresowanych powstaniem szlaku Via Carpathia minister wymienił Ukrainę i Białoruś.

- Zależy nam, aby sprawa trasy Via Carpathia była sprawą żywą, żywym tematem w debacie publicznej nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, a szczególnie w Brukseli – zaznaczył.

Ważny szlak

Adamczyk przypomniał, że szlak połączy trzy morza - Bałtyckie, Egejskie i Czarne.

Via Carpathia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Via Carpathia jest dla polskiego rządu strategiczną inwestycją. Droga ta - w ocenie rządu - przyspieszy rozwój gospodarczy Polski północo-wschodniej i zwiększy bezpieczeństwo kraju.

Karpaty bezlitośnie karczowane. Ekolodzy dramatycznie walczą o bezcenne i wiekowe drzewa:

Autor: PMB / Źródło: PAP