Szybciej nad morze. Powstaną dwa odcinki drogi S3

TVN24 Biznes

Nowe drogi w systemie viaTOLLTVN Turbo
wideo 2/4

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej na odcinku Brzozowo - Rzęśnica. Realizacja inwestycji udrożni fragment drogi krajowej nr 3, na którym w okresie wakacyjnym tworzą się korki sięgające wielu kilometrów.

Realizację dwóch odcinków S3 - do Brzozowa do Miękowa i od Miękowa do Rzęśnicy wykona firma Budimex, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę - poinformował w piątek oddział GDDKiA w Szczecinie. Jeśli pozostali oferenci nie wniosą odwołań, podpisanie umowy nastąpi w październiku. Koszt budowy odcinka od Brzozowa do Miękowa wyniesie 360,5 mln zł, zaś od Miękowa do Rzęśnicy 126,2 mln zł.

Koniec z korkami

Wykonawca ma 15 miesięcy na stworzenie dokumentacji projektowej i uzyskanie zezwoleń administracyjnych. Rozpoczęcie robót planowane jest wiosną 2019 r. Budowa ma trwać 19 miesięcy z wyłączeniem okresu zimowego. Zakończenie inwestycji nastąpi w maju 2021 r. Wykonawca daje 10-letnią gwarancję.

Efektem ma być powstanie 22,4 km dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z obwodnicą miejscowości Brzozowo. Na odcinku 3,8 km zostanie gruntownie przebudowany dwujezdniowy odcinek S3, który powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Realizacja tej inwestycji udrożni fragment drogi krajowej nr 3, na którym zwłaszcza w okresie wakacyjnym tworzą się korki sięgające wielu kilometrów. Zostanie zlikwidowane skrzyżowanie w Kliniskach Wielkich z przejściem dla pieszych, zastąpi je węzeł drogowy. Całkowicie przebudowany zostanie także węzeł Rzęśnica z DW-142, gdzie również w okresie wakacyjnym kierowcy skazani są na stanie w korkach.

Koszt całej inwestycji to ponad 480 milionów złotychGDDKiA

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock