Premier Mateusz Morawiecki domaga się objęcia sankcjami wszystkich rosyjskich podmiotów. Unia Europejska poinformowała w środę, że w ramach najnowszych sankcji nałożonych na Rosję wykluczono siedem banków z systemu SWIFT. Na liście brakuje jednak banków obsługujących płatności za energię - Sbierbank i Gazprombank. W ocenie szefa polskiego rządu to jest nie do zaakceptowania.
Unia Europejska poinformowała w środę, że wyklucza niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT. Sankcje objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom oraz VEB. Na liście jest również drugi co do wielkości bank VTB. Banki mają 10 dni na dokończenie operacji otwartych w systemie.
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że w gronie wykluczonych ze SWIFT-u zabrakło największego rosyjskiego banku - Sbierbanku i trzeciego co do wielkości - Gazprombanku.
Premier Mateusz Morawiecki komentuje
"Wszystkie dotychczasowe działania wobec Rosji i rosyjskich obywateli oraz podmiotów gospodarczych pokazały, że sankcje są skuteczne wyłącznie wtedy, gdy nie ma w nich furtek ani wyjątków" - podkreślił szef rządu. Dlatego - jak dodał - "informacja o tym, że rosyjskie banki Sbierbank i Gazprombank zostały wyłączone z unijnych sankcji ze względu na 'transakcje dotyczące dostaw energii do UE' jest nie do zaakceptowania".
"Jako Polska domagamy się skutecznego i pełnego objęcia sankcjami wszystkich rosyjskich podmiotów, dzięki którym Rosja finansuje wojnę na Ukrainie. Putin wykorzystuje pieniądze zarobione na zachodzie do finansowania wojny! Zatrzymajmy to w jak najszerszym zakresie, bez takich wyjątków" - zaapelował premier Morawiecki.
Rosyjskie banki odcięte od SWIFT-u
Zdaniem unijnego urzędnika na liście znalazły się banki, które są najbardziej powiązane z finansowaniem działań wojennych. - Nie wprowadziliśmy całkowitego zakazu obejmującego cały system bankowy - powiedział urzędnik cytowany przez Agencję Reutera.
Dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Gazprombank, zostały wyłączone z sankcji unijnych z uwagi na to, że są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do Unii Europejskiej - przekazał w środę korespondentom w Brukseli wysoki urzędnik unijny. Urzędnicy obawiają się zakłóceń w dostawach energii do Europy - podała Agencja Reutera.
Sbierbank jest największym rosyjskim pożyczkodawcą pod względem aktywów, a Gazprombank jest zaangażowany w rozwój sektora energetycznego w Rosji.
SWIFT - co to jest?
System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum ulokowane jest w Brukseli i podlega unijnemu prawodawstwu. Za jej pośrednictwem wysyłany jest bankowy odpowiednik wiadomości e-mail. System oferuje możliwość wysłania wystandaryzowanej informacji dotyczącej transakcji między eksporterami i importerami.
Celem jego istnienia jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów. Rola systemu SWIFT ma charakter czysto informacyjny - nie rozlicza transakcji pieniężnych.
Obecnie SWIFT używany jest przez ponad 11 tysięcy instytucji finansowych do wysyłania bezpiecznych wiadomości i zleceń płatniczych. SWIFT pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.
Źródło: PAP, Reuters