Z kraju

Referendalne pytanie o podatki? Wkrótce może być już nieaktualne

Z kraju

tvn24Prezydent Bronisław Komorowski w środę podpisał i skierował do marszałka Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w sprawie JOW-ów, finansowania partii z budżetu i systemu podatkowego

Bronisław Komorowski na 6 wrześnie br. zapowiedział referendum m.in. w sprawie zmian w prawie, tak by wątpliwości prawne rozstrzygane były na korzyść podatnika, a nie urzędu. Tymczasem, już w najbliższy wtorek tę kwestię rozstrzygnie rząd na posiedzeniu.

Prezydent Bronisław Komorowski w środę podpisał i skierował do marszałka Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w sprawie JOW-ów, finansowania partii z budżetu i systemu podatkowego, tak by wątpliwości zawsze rozstrzygano na korzyść podatników. Jak poinformował, proponowany termin referendum to 6 września.

Referendum Komorowskiego

Tymczasem, bardzo prawdopodobne, że do tego czasu już dawno będzie rozstrzygnięta ostatnia z kwestii. Regulować ma ją bowiem ustawa wprowadzająca zmiany w Ordynacji podatkowej. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowała dziś, że jej projekt znajduje się na pierwszym miejscu porządku obrad najbliższego posiedzenia.

Wobec czego, pytanie zaproponowane przez prezydenta Komorowskiego stanie się bezzasadne. Wskazują na to również niedawne słowa ministra finansów Mateusza Szczurka.

Odnosząc się do prezydenckiej propozycji pytania referendalnego ws. podatków Szczurek powiedział we wtorek, że "ten element z punktu widzenia Ministerstwa Finansów nie jest w ogóle kontrowersyjny". - W naszej propozycji założeń nowej Ordynacji podatkowej ten punkt się przecież znajduje - podkreślił.

- Dyskutujemy nie nad samą istotą takiej zasady, ale konkretnymi, prawnymi zapisami. Moim zdaniem ta zasada powinna się znaleźć w Ordynacji podatkowej - dodał.

Posiedzenie Rady Ministrów, na której mają być dyskutowane zmiany rozpocznie się w najbliższy wtorek o godz. 11:00.

Po co zatem pytanie o podatki w referendum? Dziennikarze RMF FM zapytali o to sztabowców Bronisława Komorowskiego i twierdzą, że są oni w kropce i nie potrafią powiedzieć, co zamierzają robić dalej. Mówią jedynie, że pan prezydent cieszy się, iż jego propozycja jest wcielana w życie. Problem w tym, że jeśli rzad przyjmie zmiany, referendalnego pytania o podatki nie będzie można wykreślić. Raz zarządzonego referendum nie można bowiem odwołać.

Do zarządzenia przez prezydenta referendum ogólnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Cztery senackie komisje na dzisiejszym wspólnym posiedzeniu zarekomendowały już poparcie wniosku prezydenta. Senat ma się nim zająć na plenarnym posiedzeniu w dniach 20-21 maja.

Zapowiedź z expose

Porządek obrad Rady Ministrów we wtorek 19 majaPorządek obrad Rady Ministrów we wtorek 19 majaKPRM

Już połowie marca premier Ewa Kopacz i minister finansów Mateusz Szczurek zaprezentowali przygotowane przez komisję kodyfikacyjną kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej. Przedstawiając je, premier Kopacz mówiła, że przyszedł czas na zmianę relacji między urzędnikiem a podatnikiem.

Zaznaczyła, że założenia kierunkowe to zestaw, zbiór zasad, w oparciu o które powstanie nowa Ordynacja podatkowa. Premier odwołała się do swego expose, w którym powiedziała, że prawo w Polsce ma być tworzone dla 99 proc. uczciwych obywateli i ma być dla nich przyjazne.

Autor: mb / Źródło: TVN24bis.pl, RMF FM, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości