Pół roku rządów Ewy Kopacz. Co zostało z obietnic?

Pół roku rządów Ewy Kopacz. Co z obietnicami?
Pół roku rządów Ewy Kopacz. Co z obietnicami?
TVN24 BiS
Pół roku rządów Ewy Kopacz. Co z obietnicami? TVN24 BiS

Bezpieczeństwo, górnictwo, nowa ordynacja podatkowa, polityka prorodzinna oraz bezpieczeństwo energetyczne - to najważniejsze kwestie, którymi w pierwszych sześciu miesiącach rządzenia miała zajmować się premier Ewa Kopacz.

Bezpieczeństwo

Konflikt na wschodzie Ukrainy sprawił, że kwestie bezpieczeństwa stały się jednymi z najważniejszych w czasie pierwszych sześciu miesięcy rządów Ewy Kopacz. I rząd pod jej wodzą zdecydował, że zwiększy wydatki na armię. Od przyszłego roku aż 2 proc. PKB będzie przeznaczane na obronność. Dodatkowe pieniądze (około 800 mln złotych) mają trafić na unowocześnienie i wyposażenie polskiej armii.

- Silna polska armia jest fundamentem naszego bezpieczeństwa – powiedziała dziś premier Ewa Kopacz podsumowując pół roku jej rządów.

Warto również przypomnieć, że rząd wystąpił do Stanów Zjednoczonych z pytaniem o możliwość zakupu pocisków manewrujących typu Tomahawk, które mają odstraszająco działać na ewentualnego wroga. Rząd utworzył też Centrum Weterana.

Górnictwo

Cena węgla na międzynarodowych rynkach finansowych spadła do tak niskich poziomów, że coraz większe kłopoty z funkcjonowaniem mają polskie kopalnie. Wiele z nich nie było restrukturyzowanych od lat, co utrudnia sięganie po węgiel leżący na coraz niższym poziomie lub sprawia, że staje się zupełnie nieopłacalne. Ewa Kopacz zapowiedziała solidną restrukturyzację czterech kopalń należących do Kompanii Węglowej: Brzeszcze w miejscowości o tej nazwie, Bobrek-Centrum w Bytomiu, Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu oraz Pokój w Rudzie Śląskiej.

Jednak ostatecznie z tych obietnic niewiele zostało, bo osiągnięte po długich protestach porozumienie z górnikami z Kompanii Węglowej wygląda zupełnie inaczej. Już nie ma mowy o likwidacji kopalń, lecz o zmianach, które mają doprowadzić do tego, aby KW (już w postaci nowej spółki) znów stała się rentowna.

Porozumienie, zamiast pierwotnie deklarowanych cięć, zawiera też gwarancję zatrudnienia dla górników na zasadzie systemu alokacji (przemieszczenia), uzgodnionego między Spółką Restrukturyzacji Kopalń, a innymi podmiotami górniczymi w przypadku nieskorzystania z osłon socjalnych. A te dają górnikom, którzy mają 4 lata i mniej do emerytury m.in. możliwość wzięcia “4-letniego urlopu górniczego z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 75 proc. “, możliwość samozatrudnienia i zatrudnienia poza górnictwem. Z kolei pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla, którzy mają 3 lata i mniej do emerytury mają "do dyspozycji urlopy przedemerytalne: 3-letnie urlopy w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia".

Kiedy Ewa Kopacz "zażegnała" problem Kompani Węglowej, to strajk rozpoczęli górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy nie zgodzili się na plan oszczędnościowy. W czasie trwającego 17 dni protestu w spółce wstrzymano wydobycie węgla. Każdy dzień strajku kosztował spółkę 27 mln zł strat w przychodach. Oznacza to, że w czasie jego rwania spółka straciła około 459 mln złotych. Po długich negocjacjach dymisję złożył prezes Jarosław Zagórowski, a w zamian górnicy zgodzili się na to, aby ich czternasta pensja była w połowie stała, a w połowie zależna od wyników finansowych spółki. Rozszerzono też tydzień pracy kopalni do 6 dni, ale każdy z górników zachowa pięciodniowy tydzień pracy.

Bezpieczeństwo energetyczne

Obawy przed przerwaniem dostaw gazu z Rosji miał rozwiać terminal LNG w Świnoujściu. Jednak tak się nie stało, bo gazoport nadal nie jest gotowy. Pierwotnie dostawy gazu LNG dla PGNiG miały rozpocząć się do końca 2014 roku. Warto przypomnieć, że na początku marca Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła miażdżący raport o budowie gazoportu, w którym ostrzega, że “przez opóźnienia istnieje ryzyko utraty środków z Unii Europejskiej”. Ewa Kopacz podsumowując 100 dni swego urzędowania w styczniu zapowiadała, że terminal ruszy w lipcu. Gazoport ma być dziś gotowy w 97 proc.

Nowa ordynacja podatkowa

Dotychczas przyjęto założenia do projektu, który będzie zmieniał ordynację podatkową. Po konsultacjach założeń zostanie przygotowany projekt ustawy, którym następnie zajmie się Sejm. Według zapowiedzi nowe przepisy mają wyważyć interesy podatnika i strony publicznej. Urzędy skarbowe mają być też bardziej przyjazne dla podatników.

- Fundamentem nowej ordynacji ma być upodmiotowienie podatnika, jako tego, który składając daninę publiczną, ma być przez swoje państwo przede wszystkim szanowany, bo to z pieniędzy podatników żyją urzędnicy a państwo może funkcjonować - podkreśliła dziś premier.

Wprawdzie postęp w pracach jest, ale do obiecanej gruntownej zmiany jeszcze daleko. Bo np. prace nad oczekiwaną przez branżę energetyczną i zwykłych Kowalskich ustawą o odnawialnych źródłach energii trwały prawie pięć lat. Nie lepiej było w przypadku tzw. ustawy łupkowej i do dziś polska nie stała się łupkowym eldorado zapowiadanym jeszcze za kadencji premiera Donalda Tuska.

Polska w strefie euro

Ewa Kopacz w expose nie podała konkretnego terminu wejścia Polski do strefy euro. Temat mocno zaistniał podczas trwającej kampanii wyborczej na stanowisko prezydenta. W samych działaniach rządu trudno dostrzec wolę szybkiego przyjęcia euro. Stanowisko premier jest niezmienne i brzmi: wejdziemy do eurolandu, jeśli strefa euro się zreformuje i będzie to dla nas korzystne. Jednak dotąd Polska nie wyszła nawet z procedury nadmiernego deficytu (czyli sytuacji, gdy deficyt budżetowy jest niższy niż 3 proc. PKB, dług publiczny nie wyższy niż 60 proc. PKB) nie mówiąc już o pozostałych warunkach, które trzeba spełnić przed przyjęciem euro.

Polityka prorodzinna

Rząd dwukrotnie zwiększył wydatki na budowę żłobków i wprowadził korzystne zmiany w urlopach rodzicielskich. Rząd przyjął także projekt ustawy przewidujący zasadę "złotówka za złotówkę" w świadczeniach rodzinnych, co oznacza, że w kieszeniach polskich rodzin pozostanie 384 milionów złotych.

- Wspieranie polskiej rodziny, wpieranie dzietności to także elementy bezpieczeństwa Polski. Chcę, żeby państwo coraz bardziej starało się pomagać tym, którzy pragną mieć dzieci – mówiła dziś Ewa Kopacz.

Od września tego roku zostanie również zlikwidowane tzw. śmieciowe jedzenie w szkołach. Gabinet Ewy Kopacz zrealizował również obietnicę korzystniejszej waloryzacji rent i emerytur. Na ten cel 3,5 miliarda złotych.

Realizowany będzie również program Senior WIGOR. - Bardzo często starość oznacza niestety samotność, narastające problemy zdrowotne, poczucie wykluczenia. Chcemy, by dzienne domy opieki dla seniorów zapewniały ofertę: opiekuńczą, edukacyjną, kulturalną i sportowo-rekreacyjną - zadeklarowała dziś Kopacz. Zapowiedziała, że jeszcze w tym roku powstanie lub zostanie doposażonych 100 tego typu placówek - najpierw w gminach o najniższych dochodach na mieszkańca i najwyższym odsetku ludzi starszych. Docelowo ma powstać 1200 takich placówek; rząd przeznaczy na nie 370 mln złotych.

Nowe drogi

Od 1 października 2014 r. oddano do ruchu niemal 200 km dróg krajowych, w tym: około 35 km autostrad, około 129 km dróg ekspresowych oraz około 36 km pozostałych dróg krajowych. To więcej o 39 km niż zakładały zapowiedzi z expose. Sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce przekroczyła 3 tys. km. Rząd przygotował też plan budowy nowych dróg na lata 2014-2023. Zakłada on wybudowanie około 1,8 tys. km nowych odcinków dróg ekspresowych i autostrad oraz 35 obwodnic. Inwestycje pochłoną 93 mld złotych.

Pociągi i kolej

W ubiegłym roku inwestycje na polskiej kolei przekroczyły 7 mld złotych. Za te pieniądze zakupiono nowy tabor, dokonano remontów dworców kolejowych, czy modernizacji infrastruktury. Mimo kolejnych opóźnień i problemów z systemem sprzedaży biletów na tory wyjechały też nowoczesne składy Pendolino. Koszt 20 pociągów to około 400 mln euro.

Wsparcie mieszkalnictwa

Rząd znowelizował ustawę dotyczącą programu “Mieszkanie dla młodych”. Warto przypomnieć, że w pierwszym roku funkcjonowania programu udzielono prawie 14 tys. preferencyjnych kredytów, a według bieżącego stanu udzielono ich już ponad 17 tys. pożyczek. Rząd rozpoczął także prace nad uruchomieniem nowego rządowego programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego. Założenia przewidują sfinansowanie w okresie najbliższych 5 lat co najmniej 10 tys. nowych mieszkań czynszowych w oparciu o preferencyjny kredyt udzielany przez BGK.

Rozwój portów morskich

Rząd zmodernizował część nabrzeży w portach w Gdyni, Gdańsku i w Szczecinie. Gdynia ma pogłębiony kanał portowy, w Gdańsku zostały przebudowane wejścia do portów, a w Gdyni i Świnoujściu zmodernizowano falochrony. Te inwestycje mają przekładać się na wzrost konkurencyjności portów. Rząd chce w najbliższych latach zwiększyć przepustowość portów oraz poprawić infrastrukturę dostępową od strony lądu. Do końca tego roku przeznaczy na te cele 1 mld złotych.

Transport lotniczy

W listopadzie 2014 r. w dwóch portach leżących w sieci TEN-T: w Katowicach Pyrzowicach i w Bydgoszczy, zakończyły się ważne inwestycje w infrastrukturę lotniskową. Lotnisko Katowice Pyrzowice zyskało nową drogę startową. Natomiast na lotnisku w Bydgoszczy zakończył się remont płyt postojowych i dróg kołowania.

Kultura

3 mld 266 mln zł - tyle wynoszą przeznaczone na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego środki zapisane ustawie budżetowej na 2015 r. W porównaniu z rokiem ubiegłym budżet resortu kultury zanotował 10 procentowy wzrost. To najwyższy w historii poziom. To blisko 1 proc. budżetu państwa, czyli realizacji najważniejszego postanowienia umowy społecznej zawartej z Obywatelami Kultury.

Premier Ewa Kopacz oświadczyła dziś podsumowując pół roku swojego przywództwa, że kierowany przez nią rząd zrealizował 50 proc. obietnic zawartych w jej expose. Tymczasem eksperci wyliczyli, że zrealizowano jedynie 36 proc. obietnic.

Ocena obietnic Ewy Kopacz
Ocena obietnic Ewy Kopacz TVN24 BiS

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC