Rafalska: nie będzie cięć w wydatkach na 500 plus

Z kraju

tvn24Elżbieta Rafalska była gościem programu "Jeden na Jeden"

Nie ma mowy o ograniczeniu wydatków na program 500 plus poniżej tego, co zostało zaplanowane. Na to jest w budżecie 23 mld 166 mln złotych, łącznie z obsługą tego zadania - zapewniła w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister odniosła się w ten sposób do danych GUS, który poinformował, że PKB w 2016 r. liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie o 2,8 proc. wobec 3,9 proc. w 2015 r. Zapewniła, że w związku z obniżonymi szacunkami nie będzie cięć w programie 500 plus. - Pieniądze (na program 500 plus - red.) są wpisane w przyjętym przez Sejm w budżecie - mówiła.

Zakaz handlu w niedziele

Pytana, czy rząd wycofa się z projektu dotyczącego ograniczenia handlu w niedziele, odpowiedziała: "Mamy projekt, zbieramy opinie innych resortów do tego projektu. Ja nie ukrywałam, ze jestem za ograniczeniem handlu w niedziele. Zakaz nie powinien dotyczyć wszystkich niedziel".

Według Rafalskiej, z całą pewnością powinniśmy "natychmiast wycofać się z karalności, która jest wpisana w ten projekt obywatelski". - Gdybyśmy podlegali karze, to na pewno nie karze więzienia. Jestem raczej za wprowadzeniem wyższych kar finansowych - dodała. We wtorek szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej mówiła, że do końca lutego będzie znane stanowisko rządu w sprawie zakazu handlu w niedziele.

Maluch Plus plagiatem?

Gość Bogdana Rymanowskiego odniósł się również do zarzutów PSL, że ministerstwo, wprowadzając w listopadzie ubiegłego roku program "Maluch Plus" splagiatowało jego program "Maluch", który działa od siedmiu lat. - To jest absurdalny zarzut. Jaki plagiat? O czym my w ogóle mówimy? Realizujemy programy i w tym był program tworzenia nowych miejsc żłobkowych, dofinansowania tych miejsc. Na ten cel w tym roku jest 150 mln zł. Ten program był wprowadzony w 2011 roku. Wtedy był finansowany na niewielkim poziomie 18 mln zł, potem 100 mln zł, teraz to jest 150 mln zł - podkreśliła minister. - My kontynuujemy działania, które były wprowadzane przez poprzednią ekipę. Ale dajemy nasze dodatkowe moduły, których poprzednio minister Kosiniak nie realizował - dodała.

Zaznaczyła, że obecna wersja różni się np. dofinansowywaniem miejsc także w żłobkach niepublicznych. Dodała, że w ramach programu "Maluch plus" na tworzenie miejsc w żłobkach ma trafić aż 1 mld 700 zł ze środków unijnych. - W skali jednego roku sądzimy, że to może być nawet 500 milionów dodatkowych środków - podkreśliła.

Więcej dzieci

Rafalska skomentowała też dane GUS, który podał, że w zeszłym roku urodziło się o ok. 16 tys. więcej dzieci niż rok wcześniej. Według minister ten wynik można jeszcze poprawić w 2017 roku.

- Jestem przekonana, że tak się stanie. Ten wzrost o 16 tys. w największym stopniu jest konsekwencją wzrostu w dwóch ostatnich miesiącach. W listopadzie urodziło się o 5 tys. dzieci więcej, podobnie w grudniu - podkreśliła.

Zobacz całą rozmowę z Elżbietą Rafalską w programie "Jeden na Jeden":

Zobacz całą rozmowę z Elżbietą Rafalską w programie "Jeden na Jeden"tvn24

Autor: /ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24