Zamrożenie cen gazu, nowy dodatek. Jest decyzja rządu

Aktualizacja:
Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Zamrożenie cen gazu. Rząd przyjął projekt
Zamrożenie cen gazu. Rząd przyjął projektTVN24
wideo 2/10
TVN24Zamrożenie cen gazu. Rząd przyjął projekt

Rząd przyjął projekt ustawy, która zamraża ceny gazu w 2023 roku na poziomie z 2022 roku - poinformowała w piątkowym komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Części gospodarstw domowych przysługiwać ma dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT.

"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska" – podała w komunikacie KPRM. Wynika z niego, że w przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

Cena maksymalna gazu

"Cena gazu ziemnego w obecnie obowiązujących taryfach wynosi ok. 200 zł/MWh. Jej utrzymanie w 2023 r. zagwarantuje, że wzrost kosztów gazu dla odbiorców nie przekroczy cen tegorocznych" - dodano.

Wyjaśniono również, że ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Dodano w nim, że zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy. Jednocześnie te osoby, które uzyskują dochód nie większy niż 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego, mogą liczyć na zwrot VAT zapłaconego przy zakupie gazu. 

Dodatek gazowy

Podczas wcześniejszej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa , że "biorąc pod uwagę, że w Polsce część osób ogrzewa się gazem, poza wszystkimi dodatkami, które zostały wypłacone, dodatkowo dla najuboższych wprowadzony zostanie dodatek gazowy".

- Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, będziemy zwracać równowartość VAT-u - powiedziała Moskwa.

- Na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VAT-u z każdego rachunku, który wpłynie do polskich rodzin w 2023 roku. Z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego. (...) To wsparcie jako równowartość zwrotu podatku VAT dla tych, którzy w tym progu dochodowym będą się mieścili i jednocześnie ogrzewają swoje mieszkania, domy, gazem - dodała.

Anna Moskwa poinformowała także, że koszt ustawy gazowej na 2023 r. to ok. 30 mld zł. W zamian za utrzymanie cen gazu dla odbiorców na poziomie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne mają otrzymać rekompensaty.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Premiera/Twitter

Pozostałe wiadomości