PSL: wyższy wiek emerytalny uderzy w rolników. "Wielu nie doczeka emerytury"

TVN24 Biznes

ShutterstockTeraz rolnicy mogą przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)

PSL apeluje do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników. Teraz rolnicy mogą przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe. Prezydencki projekt ustawy, którym zajmuje się Sejm, podniesie im wiek emerytalny.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że do marszałka Sejmu trafił projekt uchwały, wzywającej rząd PiS do wycofania się z podwyżki wieku emerytalnego rolników.

Rolnik na emeryturze

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że dzięki staraniom PSL, rolnicy mogą teraz przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe. Zaznaczył, że te uprawnienia udało się zachować do końca 2017 r.

Prezes PSL tłumaczył, że zgodnie z prezydenckim projektem wiek emerytalny zostanie podniesione do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Według PSL "dla wielu oznacza to, że nigdy nie doczekają emerytury, bo rolnicy żyją statystycznie krócej niż mieszkańcy miast".

- Dzisiaj pod płaszczykiem obniżania wieku emerytalnego, dochodzi do podwyższenia dla grupy najciężej pracującej - podkreślił Kosiniak-Kamysz. - Chcą podwyższyć wiek emerytalny rolnikom, chcą podwyższyć tym wszystkim, którzy orzą, sieją, gospodarują, którzy nas żywią - dodał.

Jego zdaniem to jest "niedopuszczalne". - Żądamy dzisiaj i apelujemy do PiS-u, żeby utrzymał wiek emerytalny dla rolników, który umożliwia im godne przejście na emeryturę, który umożliwia im dobrą pracę, ale też rzetelny później odpoczynek - podkreślił w Sejmie Kosiniak-Kamysz.

Prezydencki projekt

W piątek Sejm przyjął nowelę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wcześniej odrzucił poprawkę PSL, która dotyczyła utrzymania do końca 2020 roku wieku emerytalnego rolników na obecnym poziomie, tj. 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Jej odrzucenie rekomendowały połączone komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej, uzasadniając to tym, że zakres regulacji wybiega poza procedowany projekt.

Prezydencki projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, trafił do Sejmu pod koniec listopada ub.r. Pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie na początku grudnia. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

W połowie stycznia br. komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Wówczas związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Zobacz: Reforma emerytalna wg ZUS:

Reforma emerytalna wg ZUS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock