Trwa budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Rządzący chcą, by jego otwarcie nastąpiło w połowie września. Jak informuje "Puls Biznesu", przewozy towarów masowych kanałem zamierza uruchomić firma Okmarit, ale warunkiem jest rozbudowa infrastruktury w porcie w Elblągu.
Jak przypomina "Puls Biznesu", budowa kanału na Mierzej Wiślanej, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym i Portem Elbląg, ma pochłonąć 2 mld zł. Pływać nim będą statki o długości ok. 100 m, szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m.
- 17 września zostanie otwarty kanał (przez Mierzeję Wiślaną - red.) i przepłyną nim pierwsze jednostki - powiedział w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że to inwestycja szczególna, która ma charakter przełomowy. 17 września to data symboliczna. Tego dnia w 1939 roku ZSRR zaatakował Polskę, będącą od 1 września w stanie wojny z Niemcami.
Przekop Mierzei Wiślanej. Chętni na skorzystanie z kanału
"Tylko kto będzie pływać nowym szlakiem?" - pyta gazeta. Według "Pulsu Biznesu" dotychczas eksperci zakładali, że kanał będą użytkować przede wszystkim armatorzy organizujący turystyczne rejsy pasażerskie.
"Zgłaszają się jednak także podmioty zainteresowane świadczeniem usług w segmencie cargo. To np. polska agencja transportu Okmarit, dotychczas działająca w portach Trójmiasta i Pomorza Zachodniego. Ma też biuro w Elblągu, skąd zamierza rozwijać działalność. Do tego nie wystarczy jednak przekopanie Mierzei Wiślanej - potrzebna jest także rozbudowa infrastruktury w elbląskim porcie i okolicy" - zwraca uwagę gazeta.
"Oczekujemy oddania do eksploatacji zmodernizowanego kanału od przekopu do Elbląga. Planujemy uruchomić nowe połączenia w obrębie Morza Bałtyckiego. Widzimy szanse na obrót towarami masowymi. Od lat jesteśmy w kontakcie z zarządem elbląskiego portu. Zwracaliśmy uwagę na słabe wyposażenie terminala w sprzęt załadowczy i wyładowczy. Mamy nadzieję, że zostanie doposażony" - powiedział gazecie Sławomir Dębowski, menedżer biura Okmaritu w Elblągu.
Źródło: PAP