Zaskakujące dane z polskiego przemysłu. "Odlatujemy w kosmos"

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier: Na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać. Tempo zależy od szczepień
Premier: Na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać. Tempo zależy od szczepieńTVN24
wideo 2/11
Premier: Na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać. Tempo zależy od szczepieńTVN24

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statycznego produkcja przemysłowa w marcu 2021 roku wzrosła o 18,9 procent w ujęciu rocznym. To zaskoczyło analityków, którzy oczekiwali wzrostu o 13,5 procent rok do roku.

W porównaniu z lutym produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 18,6 proc., podczas gdy analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu mdm o 14,1 proc.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

27 działów na plus

GUS podał ponadto, że produkcja przemysłowa w marcu 2021 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 27 spośród 34 działów.

Wzrost odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 57,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 54,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 51,1 proc., mebli – o 35,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 31,4 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 28,3 proc., wyrobów z metali – o 20,3 proc., maszyn i urządzeń – o 16,3 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 16,1 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem 2020 roku, wystąpił w 6 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 17,1 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 16,9 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 11,1 proc.

Komentarze

"Odlatujemy w kosmos" oraz "produkcja przemysłowa znów przebiła trend" - w ten sposób dane GUS skomentowali na Twitterze analitycy mBanku.

Z kolei według ekspertów PKO BP "produkcja przemysłowa za marzec pobiła najśmielsze oczekiwania". "Po odsez. wyniki produkcji wyglądają równie imponująco (wzrost o 15,7 proc. rdr), a jej poziom jest już o 7,3 proc. wyższy niż przed pandemią" - wyjaśnili na Twitterze.

"To nie jest widok, który rok temu spodziewaliśmy się prędko zobaczyć (a jednak!). Poziom produkcji w polskim przemyśle jest *powyżej* trendu sprzed pandemii" - napisali analitycy Banku Pekao.

Odbicie w marcu jest znacznie silniejsze od oczekiwanego i przyspiesza, co pokazuje, że przemysł okazał się odporny na kolejną falę pandemii - ocenili ekonomiści ING w komentarzu do środowych danych GUS. Ich zdaniem w osiągnieciu tych wyników pomogła niska baza, jeden dzień roboczy więcej, ale nie tylko, gdyż po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych wzrost produkcji przyspieszył do 2,3 proc. miesiąc do miesiąca z 0,4 proc. w lutym. "Pokazuje to, że przemysł w Polsce coraz mocniej obecny w globalnych łańcuchach dostaw korzysta na stopniowym otwieraniu światowych gospodarek" - wskazują Rafał Benecki i Dawid Pachucki z ING.

Zauważają też, iż znaczne przyspieszenie dynamiki produkcji w marcu to efekt m.in. rekordowych wyników produkcji pojazdów samochodowych (+54,3 proc. rdr), komputerów (+42,3 proc. rdr) czy mebli (+31,9 proc. rdr), a więc sektorów eksportowych. Zdaniem analityków banku dane GUS wskazują, że branże zajmujące się produkcją dóbr konsumpcyjnych trwałych również mają się dobrze. Ich produkcja w marcu przyspieszyła do 52,1 proc. rok do roku z 13,3 proc. w lutym. Pozytywne jest odbicie o 26,6 proc. rok do roku produkcji dóbr inwestycyjnych po ich 3,5 proc. rok do roku spadku w lutym. W ich opinii jest to jednak w większym stopniu efekt niskiej bazy z ubiegłego roku.

Według ekonomistów ING na tak mocne dane o produkcji wpływ miało kilka czynników. Chodzi po pierwsze o silny popyt zagraniczny i eksport, gdyż gospodarka Eurolandu, podobnie jak polska, coraz słabiej reaguje na lockdowny i rozpoczął się już proces znoszenia restrykcji w Eurolandzie. Ponadto, wrócił popyt z Wielkiej Brytanii, gdyż w styczniu i lutym firmy i gospodarstwa domowe na Wyspach korzystały jeszcze z zapasów zgromadzonych w czwartym kwartale 2020 r. w obawie przed brexitem. Kolejnym czynnikiem jest wysoka produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych +52,1 proc. rok do roku, gdyż gospodarstwa domowe w Polsce i zagranicą wciąż kupują meble, sprzęt TV i pralki, a Polska jest hubem tych produktów.

Poza tym nastąpił restart przemysłu motoryzacyjnego po przestojach spowodowanych niedoborami mikroprocesorów, a polscy producenci-podwykonawcy raportują bardzo wysokie wzrosty. Do tego dołożyło się mocne ożywienie w handlu międzynarodowym poza Eurolandem, spowodowane przez wcześniejsze otwarcie w USA i dobrą koniunkturę w Azji i wreszcie - niska baza z ubiegłego roku.

Ekonomiści banku zwracają uwagę, że pomimo wzrostu produkcji, firmy nie zdecydowały się na razie na wzrost zatrudnienia. Względem lutego spadło ono nawet o 0,1 proc., a w ujęciu rok do roku było niższe o 1,3 proc., po 1,7 proc. spadku w lutym. Rynek oczekiwał tutaj spadku o 1,2 proc. W ich opinii, rozlanie się trzeciej fali pandemii i dłuższe lockdowny mogły spowodować zwolnienia w sektorach usługowych; trzecia fala jednak wygasa, a firmy w Polsce, korzystające na otwieraniu się światowych gospodarek, powinny zacząć zwiększać zatrudnienie.

Jak dodaje analiza ING, dobre wyniki produkcji w marcu dają szansę na lepszy PKB. Mocna produkcja w marcu wskazuje, że spadek PKB w pierwszym kwartale 2021 r. mógł wynieść około -0,9 proc. rok do roku, co oznacza istotną poprawę wobec wcześniejszych oczekiwań oraz ostatniego kwartału 2020 r., kiedy PKB spadło 2,8 proc. rok do roku). "To wstępny szacunek, czekamy jeszcze na jutrzejsze wyniki sprzedaży i budowlanki, by lepiej skalibrować prognozy. Utrzymujemy na razie naszą prognozę 4,5 proc. wzrostu PKB w skali całego 2021, której nie obniżyliśmy pomimo wybuchu trzeciej fali pandemii" - zaznaczyli Rafał Benecki i Dawid Pachucki z ING.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP