TVN24 Biznes | Z kraju

Produkcja przemysłowa rośnie szybciej od prognoz. "Mocna końcówka roku"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Mundry o gospodarkach w czasie pandemii
Mundry o gospodarkach w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/7
TVN24Mundry o gospodarkach w czasie pandemii

Produkcja przemysłowa w grudniu rok do roku wzrosła o 16,7 procent - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Prognozy ekonomistów przewidywały wzrost o 13,0 procent. "Mocna końcówka roku w przemyśle" - napisali w komentarzu analitycy Pekao.

Produkcja przemysłowa. Komentarze

"Produkcja wzrosła o 16,7 proc. r/r, powyżej prognoz (13 proc.). Główna przyczyna niespodzianki to z naszej perspektywy wciąż zagadkowe zachowanie produkcji energii (+54 proc. r/r). Napędzane budowaniem zapasów przetwórstwo na podwyższonym poziomie produkcji" - czytamy w komentarzu ekonomistów Pekao

"Bam! Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 16,7 proc. (konsensus 13 proc., my 16 proc.). Wszystko znów przy potężnym wsparciu wytwarzania energii (+54,2 proc. r/r) ale końcówka roku jest imponująca. 2021 rok zamknie się wynikiem PKB bliskim 6 proc" - napisali natomiast ekonomiści mBanku.

Wzrost produkcji sprzedanej, ceny w górę

Według wstępnych danych GUS w grudniu 2021 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji metali – o 42,7 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 33,8 proc., napojów – o 22,1 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 23,3 proc., w produkcji papieru i wyrobów z papieru – o 21,7 proc., wyrobów z metali – o 18,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 17,0 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2020 r., wystąpił w 4 działach, w tym w produkcji odzieży – o 9,7 proc.

Ceny produkcji przemysłowej w grudniu 2021 r. wzrosły rdr o 14,2 proc.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości