Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 6,8 procent w ujęciu rocznym - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 8 procent.
W porównaniu z poprzednim miesiącem produkcja przemysłowa spadła o 0,7 proc. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 0,2 proc. mdm.
W obszarze górnictwo i wydobycie wzrost rdr wyniósł 4,6 proc., a przetwórstwa przemysłowego aż 9,3 proc. Aż 16,2 proc. spadek rdr zaliczył sektor wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę. Produkcja przemysłowa w obszarze dostawa wody, gospodarowanie ściekami i rekultywacja wzrosła o 0,5 proc. rdr.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 7,5 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3 proc. niższym w porównaniu z wrześniem br.
Ceny produkcji przemysłowej w październiku 2022 r. wzrosły natomiast w ujęciu rocznym o 22,9 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,7 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w październiku wzrosły o 23,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,0 proc.
Komentarze ekonomistów
"Produkcja sprzedana przemysłu wyhamowała do 6,8 proc. r/r w październiku, z dużym wkładem wysokiej bazy w prod. energii. Sam październik był jeszcze niezły. Wprawdzie jest to jeszcze kontrolowane zejście, ale na początku przyszłego roku produkcja znajdzie się na solidnych minusach r/r" - komentują ekonomiści Banku Pekao.
"Doczekaliśmy się słabszych danych w PL: produkcja i płace rozczarowały. Ceny producentów rosną coraz wolniej. Pewną ciekawostką jest przyspieszenie zatrudnienia (a prasa huczy o zwolnieniach). Dane wspierają gołębie skrzydło RPP. Gospodarka zwalnia, wszystko zgodnie z planem" - piszą natomiast analitycy mBanku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock