Głęboko wierzymy, że wizyta prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, będzie nowym otwarciem w naszych relacjach gospodarczych - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego.
Prezydent przypomniał, że w ostatnich latach obroty gospodarcze między Polską a Kazachstanem uległy zmniejszeniu. - Głęboko obaj wierzymy z panem prezydentem, że ta wizyta będzie dla naszych państw, a przede wszystkim dla przedsiębiorców, widomym znakiem zielonego światła we wzajemnych relacji gospodarczych - powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że Kazachstan jest bez wątpienia niekwestionowanym liderem gospodarczym w Azji Centralnej, a Polska jest liderem w Europie Środkowej. Patrząc na skalę wzajemnych obrotów i kontaktów gospodarczych, na tę właśnie pozycję, jaką nasze państwa zajmują w swoich regionach, nie ma żadnych wątpliwości, że potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny - podkreślił polski prezydent.
Jak lider z liderem
Zdaniem Dudy, współpraca z Kazachstanem może dla polskiego biznesu oznaczać otwarcie także i na inne kraje Azji Centralnej. W swoim wystąpieniu polski prezydent namawiał do wykorzystania potencjału wzajemnej współpracy do tego, żeby wzmocnić pozycję gospodarczą Polski i Kazachstanu, a także zamożność społeczeństw obu krajów. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że moment na wzmacnianie współpracy gospodarczej jest bardzo dobry, m.in. ze względu na fakt, że Kazachstan będzie w przyszłym roku gospodarzem wystawy EXPO. - Będzie to wielka szansa na spotkania biznesowe, będzie to także wielka szansa do wzajemnego poznania się, będzie to na pewno wzrost zainteresowania Kazachstanem, a - jak deklaruje pan prezydent - będzie to także z całą pewnością okres gospodarczego otwarcia. (...) Wykorzystajmy tę sytuację, usuwajmy wszystkie bariery, które (...) przeszkadzają przedsiębiorcom w realizacji działalności - przekonywał. - Chciałbym, żebyście odbierali to nasze dzisiejsze spotkanie na Forum Gospodarczym, jako nowe otwarcie, jako zachętę do tego, aby wiązać się gospodarczo, jako zachętę do tego, aby szukać swoich szans biznesowych, gospodarczych, także na terenie Kazachstanu, państwa o gigantycznym potencjale, które może stanowić dla polskich biznesmenów otwarcie także i na inne kraje Azji Centralnej - powiedział prezydent.
Jakie branże
Prezydent wyliczał, że w kontaktach z Kazachstanem Polska kładzie obecnie akcent m.in. na dziedziny: "budownictwa, maszyn i urządzeń górniczych, a także przemysłu obronnego". - Ale możliwa jest współpraca - i oczekiwana - także w dziedzinie ekologii, transportu i wielu innych branżach - podkreślił. Duda zaznaczył, że oprócz kontaktów gospodarczych zależy mu także na rozwoju współpracy w dziedzinie edukacji, m.in. pomiędzy uniwersytetami. Wskazał w tym kontekście m.in. na fakt, że Polska, obok Łotwy, jest obecnie koordynatorem platformy edukacyjnej Unia Europejska - Azja Centralna. - Wykorzystajmy także i ten element, wykorzystajmy wymianę młodych ludzi, jaka może na tej właśnie płaszczyźnie nastąpić, niech studenci z Kazachstanu przyjeżdżają do Polski, niech młodzi ludzie z Polski odwiedzają Kazachstan - apelował. - To także dla państwa, ludzi, którzy prowadzą średni czy wielki biznes, jest szansa na to, aby w ciągu kilku lat mieć młodych ludzi, dobrze przygotowanych do wykonywania zawodu, inteligentnych, a zarazem znających kraj partnerski, mających tam własne kontakty, rozumiejący istniejące tam relacje - dodał prezydent Duda.
Bez problemów
Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zapewnił, że "Kazachstan traktuje Polskę jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego w Unii Europejskiej". Dodał, że jego kraj jest zainteresowany polskimi doświadczeniami w rozwijaniu małej i średniej przedsiębiorczości.
Nazarbajew w trakcie wystąpienia podczas otwarcia Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego podkreślił, że mimo zmian geopolitycznych zachodzących na świecie, w relacjach pomiędzy Polską a Kazachstanem nie ma żadnych problemów politycznych, ani też gospodarczych. - Powinniśmy się rozwijać. Nie mniej jednak obrót towarowy pomiędzy naszymi krajami (...) nie odpowiada naszym potencjalnym możliwościom - zauważył prezydent Kazachstanu. Wymienił, że w eksporcie do Polski dominują m.in. surowce energetyczne, produkty przemysłu chemicznego, hutniczego, rolnictwa. - A z Polski to są artykuły AGD, przemysł chemiczny, również produkty rolne, spożywcze, meble, w ostatnich latach mamy coraz więcej inwestycji z Polski - powiedział. W jego ocenie przez ostatnie 25 lat oba kraje wzajemnie się sondowały m.in. jeśli chodzi o stabilność prawa. - Koniec tego przyglądania się, trzeba wreszcie rozpocząć pracę i współpracę - podkreślił Nazarbajew.
Polski kapitał
Podał, że obecnie w Kazachstanie jest ponad 100 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. Realizowane są projekty w takich dziedzinach, jak farmacja i budownictwo. - Wiem, że dziesiątki firm z Polski przejawia zainteresowanie współpracą z Kazachstanem. Obecnie w naszym kraju przy udziale polskich firm realizowane są trzy projekty na kwotę prawie 100 mln dolarów. Kazachstan przywiązuje dużą wagę do rozwoju mających ogromny potencjał stosunków handlowo-gospodarczych z Polską. Jesteśmy zainteresowani polskimi doświadczeniami w rozwijaniu małej i średniej przedsiębiorczości. (...) Z zazdrością na to patrzymy - powiedział.
Dodał, że w Kazachstanie ten sektor stanowi na razie 30 proc. gospodarki, dlatego wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw jest priorytetem.
Zobacz materiał "Faktów" TVN o wizycie prezydenta Kazachstanu (22.08.2016):
Autor: bm/km