"Mam nadzieję, że rząd się za to wreszcie weźmie". Przedsiębiorcy apelują

Z kraju

Pracownicy poszukiwani. Brakuje wykwalifikowanych specjalistów
wideo 2/5

Bariery w rozwoju przedsiębiorstw, na które mamy wpływ, są od lat niezmienne. Jest to biurokracja, złe i skomplikowane przepisy oraz niejasne prawo - powiedział prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Dodał, że zmiana tego stanu rzeczy "wymaga woli politycznej".

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak zauważył, że są pewne bariery rozwojowe dla polskich przedsiębiorstw, których nie można łatwo usunąć. Jego zdaniem, przykładem może być niewystarczający kapitał polskich firm. - Jesteśmy krajem, który miał 50 lat przerwy w ciągłości rozwoju z powodu komunizmu i Związku Sowieckiego, w związku z tym tych kapitałów nie mamy i na to wpływu nie mamy, musimy to po prostu odbudować - ocenił.

Jakie bariery

Kaźmierczak uważa zaś, że bariery, na które państwo ma wpływ, są od lat niezmienne. - Jest to biurokracja, złe i skomplikowane przepisy i niejasne prawo. Mam nadzieję, że rząd się za to wreszcie weźmie - powiedział. Prezes ZPP stwierdził, że rozumie, iż priorytetem rządu w tej chwili jest walka z "mafiami vatowskimi". - Natomiast tutaj sytuacja powoli zaczyna wyglądać na opanowaną i mam taką nadzieję, że następnym krokiem będzie zmiana systemu podatkowego - powiedział. Cezary Kaźmierczak podkreślił: "Nam przedsiębiorcom nie chodzi o niższe stawki podatkowe, tylko chodzi o to, żeby to prawo było proste i dobre". - Mam nadzieję, przedstawiciele Ministerstwa Finansów takie deklaracje składali, że będzie to kolejny krok, który zamierzają wykonać w przyszłym roku, czyli naprawa tego wadliwego, bardzo złego polskiego prawa - powiedział.

Ustawa Wilczka

Zdaniem prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dokonanie takiego kroku nie wymaga długotrwałych działań, ale woli politycznej. - Ustrój gospodarczy w Polsce minister Wilczek zmienił z jednym prawnikiem w tydzień. Napisali tę słynną ustawę, która jest niedoścignionym wzorem w zakresie prawa, jeżeli chodzi o działalność gospodarczą - przypomniał Kaźmierczak, nawiązując do tzw. ustawy Wilczka, czyli ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej, deregulująca polską gospodarkę. - Potrzebna jest tylko determinacja i wola polityczna - podsumował.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock