Prezes UOKiK: przeregulowanie rynku pożyczek grozi powstaniem podziemia pożyczkowego

SchutterstockZdaniem Jassera "ryzyko przeregulowania rynku i jego kompletnego zamknięcia oznacza możliwość powstania olbrzymiego podziemia pożyczkowego"

Nadmierna regulacja rynku pożyczek pozabankowych, która całkowicie wyeliminowałaby np. niekorzystne dla dłużników chwilówki, może spowodować powstanie podziemia pożyczkowego, na którym będą rządziły zasady mafijne - ostrzega prezes UOKiK Adam Jasser.

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że klientami firm pożyczkowych są często ludzie bardzo zdesperowani. Ludzie ci znajdą sposób, żeby nawet te poprawione regulacje i ostrzeżenia zlekceważyć, bo są tak zdeterminowani, by wziąć pożyczkę, że ją wezmą. Nie jesteśmy w stanie działaniami regulacyjnymi zupełnie wyeliminować takich sytuacji z rynku. Możemy ograniczać patologie, redukować skalę, zabezpieczyć tych, którzy pakują się w to nieświadomie - powiedział Jasser podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych dotyczącego przestrzegania praw konsumentów korzystających z pożyczek i kredytów tzw. bezprocentowych.

Za dużo niedobrze

Jak przestrzegał, "ryzyko przeregulowania rynku i jego kompletnego zamknięcia oznacza możliwość powstania olbrzymiego podziemia pożyczkowego, na którym będą działały zasady czysto mafijne egzekwowania zadłużenia. To jest ryzyko, z którego trzeba sobie zdawać sprawę." Zdaniem Jassera instytucje regulacyjne byłyby na takim rynku bezsilne.

- Wolę działać na rynku regulowanym, gdzie mam narzędzia i mogę przeciwdziałać tym patologiom niż to oddać - zaznaczył.

Jasser relacjonował także posłom działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące ochrony klientów na rynku finansowym.

- Konsument na rynku usług finansowych jest w centrum uwagi działań Urzędu. (...) W III i IV kwartale wydaliśmy kilkanaście decyzji administracyjnych. W toku jest kilkanaście dalszych postępowań. Wśród firm, które mamy pod lupą są zarówno firmy ogólnopolskie, jak i lokalne. Od dłuższego czasu mamy przekonanie, że działania administracyjne nie wystarczą i potrzeba działań regulacyjnych, które będą cywilizować ten rynek - mówił Jasser.

Współpraca UOKiK

Jak powiedział, UOKiK czynnie uczestniczy w pracach legislacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Finansów, a także współpracuje w tej sprawie z Komisją Nadzoru Finansowego.

Poinformował także posłów, iż Urząd prowadzi badanie rynku reklam usług finansowych. - W okresie przedświątecznym monitorowaliśmy reklamy wszystkich usług finansowych w sektorze bankowym i pozabankowym. Z tego mogą wyniknąć konkretne postępowania. Oczekujemy, że potwierdzi się to, że już w tych reklamach mamy do czynienia z wprowadzaniem klientów w błąd - ocenił Jasser.

Jak wyjaśniał, UOKiK rekomenduje resortowi finansów, żeby RSO, czyli podstawowy wskaźnik kosztów kredytu czy pożyczki, musiał być prezentowany w reklamie w odpowiedni sposób i przez odpowiednio długi czas. Takie rozwiązania obowiązują już w innych krajach europejskich i pozwalają klientom dokonać świadomego wyboru.

Urząd chce także uregulowania kwestii pobierania opłat wstępnych i przygotowawczych. - Z punktu widzenia klienta liczy się ostateczny koszt zawierania umowy - powiedział Jasser. Zauważył, że nakładanie opłat bywa polem do nadużyć, gdyż np. dla niektórych firm pobieranie opłat z tytułu kosztów przygotowawczych było sensem działalności i wcale nie miały zamiaru udzielać pożyczek.

- Prokuratura już prowadzi kilka postępowań w sprawie kosztów przygotowawczych. (...) To jest po prostu oszustwem i podlega pod kodeks karny - poinformował.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock

Pozostałe wiadomości