Aktualny stan warunków pracy i płac w spółce Polska Press, konsekwencje wynikające z prowadzonych w ostatnich latach w spółce zwolnień pracowników, a także perspektywy rozwoju spółki – to tematy, które poruszono podczas pierwszego spotkania prezesa Orlenu Daniela Obajtka z przedstawicielami Komisji Międzyzwiązkowej Związków Zawodowych w Polska Press.
W komunikacie płockiego koncernu przekazano, że podczas spotkania prezes PKN Orlen zadeklarował, iż "nie są planowane zwolnienia wśród pracowników Polska Press". Zapewnił przy tym, że "PKN Orlen jako właściciel będzie przestrzegał zasad wynikających z prawa prasowego i nie zamierza ingerować w treści dziennikarskie publikowane w tytułach wydawanych przez Polska Press".
PKN Orlen podkreślił, iż "uczestnicy spotkania uzgodnili, że Komisja Międzyzakładowa Polska Press będzie na bieżąco informowana o planowanych projektach istotnych dla funkcjonowania spółki, zmianach dotyczących warunków pracy oraz płacy". Strona społeczna - jak przekazano w informacji - "będzie miała prawo opiniowania takich działań, a w przypadkach w których to możliwe będzie miała możliwość udziału w zespołach roboczych je przygotowujących".
"Dzięki rozmowie przedstawicieli Komisji Międzyzwiązkowej z Polska Press uzyskaliśmy wiele informacji na temat prawdziwej sytuacji pracowników tej spółki: dziennikarzy, drukarzy, poligrafów, pracowników marketingu i biur reklamy. To co usłyszeliśmy na temat warunków pracy jest zdumiewające" – oświadczył prezes PKN Orlen, cytowany w czwartkowym komunikacie płockiego koncernu.
Jak wspomniał Obajtek, większość pracowników Polska Press od 2008 r. nie miała podwyżek wynagrodzeń, a w spółce "nie istnieje przejrzysty system premiowania, ani nagradzania szeregowych pracowników". "Szkoda, że RPO powołując się na wolność słowa, czy dostęp obywateli do informacji nie zainteresował się, jak naprawdę wygląda sytuacja pracowników Polska Press" – zaznaczył Obajtek.
Realizacja misji dziennikarzy
PKN Orlen wspomniał w komunikacie, że ważnym tematem omawianym podczas spotkania ze związkowcami Polska Press była realizacja misji dziennikarzy tej spółki względem mieszkańców regionów. "Zdaniem przedstawicieli Komisji Międzyzakładowej jest ona utrudniona ze względu na znaczące redukcje etatów, które nastąpiło w ramach optymalizacji kosztów w Polska Press w ciągu ostatnich kilku lat" – przekazano w informacji.
Podano jednocześnie, iż w trakcie spotkania uzgodniono "najważniejsze tematy wymagające współpracy". "W pierwszej kolejności przede wszystkim jest to poprawa warunków pracy i płacy w Polska Press. Zadeklarowano również powołanie zespołu, który wypracuje rozwiązania satysfakcjonujące obie strony" – podkreślił PKN Orlen.
W komunikacie wskazano, że przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Związków Zawodowych Polska Press Dariusz Śmigielski ocenił spotkanie z prezesem PKN Orlen i przedstawicielami płockiego koncernu jako przełom.
"Rozmawialiśmy w sprawach typowo pracowniczych, ale również o tak istotnym fakcie, jak choćby zatracanie tożsamości lokalnej przez poszczególne redakcje od czasu włączenia wojewódzkich oddziałów do warszawskich struktur w roku 2007. Komisja liczy na dalsze merytoryczne kontakty z nowym właścicielem. Wierzymy, że teraz będzie inaczej niż miało to miejsce wcześniej. Poprzedni właściciel nie był zainteresowany sytuacją pracowników" – powiedział Śmigielski, cytowany w informacji płockiego koncernu.
PKN Orlen zapowiedział, że "podjęte zostaną działania mające na celu doprowadzenie do zwiększenia przychodów spółki Polska Press, a docelowo standard świadczeń socjalnych i pozapłacowych w spółce Polska Press zostanie zrównany z poziomem tych standardów w Grupie Orlen". Jak wspomniał płocki koncern, jednym z elementów wdrażania standardów Grupy Orlen będą rozmowy o przyjęciu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
Nowy prezes
W środę Polska Press poinformowała, że nowym prezesem spółki został Marcin Dec, dotychczasowy członek jej rady nadzorczej. Podano, że aktualnie zarząd Polska Press pracuje w czteroosobowym składzie - oprócz prezesa Marcina Deca zasiadają tam: wiceprezes Dariusz Świąder oraz członkinie zarządu - Magdalena Chudzikiewicz i Dorota Kania.
Polska Press informowała wcześniej, iż 1 marca zawarta została umowa kupna tej spółki przez PKN Orlen. "Oznacza to, że spółka PKN Orlen jest formalnym właścicielem Polska Press, która wchodzi obecnie w skład Grupy Kapitałowej Orlen" – informowano wówczas w komunikacie.
Na początku marca Polska Press oznajmiła o rezygnacji prezes spółki Doroty Stanek, która stanowisko to piastowała od 2004 r. Z początkiem kwietnia do zarządu Polska Press powołana została dziennikarka i autorka książek związana dotychczas m.in. z „Gazetą Polską Codziennie” i Telewizją Republika, Dorota Kania, która przejęła obowiązki odwołanego z końcem marca członka zarządu Pawła Fąfary.
Decyzja sądu
W poniedziałek na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, w której napisano, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek RPO o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wskazano, że informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował oświadczenie, zgodnie z którym analizuje dalsze kroki prawne w tej sprawie, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił z kolei, że nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie jeszcze przed wydaniem przez sąd postanowienia.
Źródło: PAP