Budżet państwa na przyszły rok. Wiadomo, kiedy rząd zajmie się ustawą

Z kraju

Premier Beata Szydło o projekcie budżetu na 2018 roktvn24
wideo 2/5

W przyszłym tygodniu Rada Ministrów będzie przyjmować projekt ustawy budżetowej na 2018 rok - poinformowała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu. Jak dodała, rząd zaakceptował projekt przepisów o tak zwanym split payment, czyli podzielonej płatności.

- W przyszłym tygodniu będziemy przyjmować ustawę budżetową, będzie okazja do powiedzenia, wraz z panem premierem Morawieckim, nie tylko o założeniach budżetowych, ale również o ważnych decyzjach finansowych - mówiła szefowa rządu. Według wstępnego projektu budżetu na 2018 rok deficyt ma nie przekroczyć 41,5 mld złotych. W projekcie założono też deficyt sektora finansów publicznych w 2018 roku w wysokości 2,7 proc. PKB, wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc., bezrobocie w wysokości 6,4 proc.

Uszczelnienie systemu podatkowego

Szydło dodała, że już we wtorek rząd zaakceptował projekt ustawy o tak zwanym split payment (podzielonej płatności). Podkreślała, że to "kolejna ustawa, która ma za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego" i "spowodowanie, że do budżetu wpływać będą należne podatki". Projekt ustawy o split payment zakłada, że wystawca faktury, w której płatność zostanie podzielona, będzie mógł swobodnie dysponować tylko kwotą netto. Istota podzielonej płatności polega na tym, że zapłata za towar lub usługę odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie VAT, jest płacona na specjalny rachunek bankowych dostawcy - rachunek VAT.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Raporty: