Szydło o rekordowo niskim bezrobociu: program PiS przynosi efekty

Z kraju

Premier Beata Szydło o spadku bezrobociatvn24
wideo 2/5

Program gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości, program rządu, to wszystko, co realizujemy od blisko 18 miesięcy, przynosi oczekiwane efekty - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło, komentując poziom bezrobocia. Na koniec kwietnia stopa bezrobocia wyniosła 7,7 procent i była najniższa 26 lat.

- To jest najlepszy wynik od 1992 roku. Od 1992 roku nie było tak niskiego bezrobocia w Polsce. To przede wszystkim jest ogromna satysfakcja ze względu na to, że okazuje się, iż program gospodarczy PiS, program rządu - to wszystko co realizujemy od blisko 18 miesięcy, przynosi oczekiwane efekty - powiedziała Szydło na konferencji prasowej. - Bezrobocie spada, Ludzie mają wyższe zarobki, rodziny mają wsparcie finansowe rodzina 500 plus - dodała.

Wsparcie rodzin

Premier, oceniła również, że efekty przynosi "program, który konsekwentnie realizujmy, program ukierunkowany na wsparcie rodzin, na to, żeby rodziny mogły godnie żyć". - Właśnie na tym polega wolność - że ludzie maja pracę, mają dobre, godne wynagrodzenia, mogą decydować o swojej przyszłości, przyszłości swoich rodzin - to jest właśnie prawdziwa wolność - powiedziała Beata Szydło. Dodała, że to dobre informacje również dla pracodawców i "powinna to być dobra wiadomość również dla malkontentów". - Finanse publiczne mają się świetnie, mamy jedne z najlepszych wskaźników - zapewniła szefowa rządu.

Fundusze resortu pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zauważyła z kolei, że spadek bezrobocia jest ważny dla podległych jej resortowi funduszy - ubezpieczeń społecznych, gwarantowanych świadczeń pracowniczych i pracy. - Dobra sytuacja na rynku pracy, duża liczba pracujących osób, rosnące wynagrodzenia, to dobra sytuacja dla Funduszu Pracy, (...) to dobra sytuacja dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - powiedziała Rafalska. Przypomniała, że 2016 r. był najlepszy finansowo dla FUS. Również bardzo dobra jest sytuacja Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z którego wypłacane są np. wynagrodzenia dla pracowników upadających zakładów. - Te fundusze, w tej sytuacji na rynku pracy, rosnących wynagrodzeń, wzrostu gospodarczego - ich sytuacja finansowa jest bardzo dobra - powiedziała Rafalska. Rafalska powiedziała, że kolejne spadki bezrobocia potwierdzają znakomitą sytuację na rynku pracy, a w ciągu miesiąca liczba bezrobotnych spadła o ponad 71,9 tys. osób. Podkreśliła, że cieszy to, iż bezrobocie spada we wszystkich regionach, a szczególnie w tych województwach, gdzie ten wskaźnik był wysoki. - Myślę, że prognozy na kolejne miesiące rzeczywiście pozwolą osiągnąć efekt bezrobocia na poziomie 7 proc., a być może nawet mniej - powiedziała minister.

Stopa bezrobocia

MRPiPS podało we wtorek, że stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Jak podkreślił resort, tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie zanotowano od 26 lat.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Raporty: