Czy wiceminister zapisał się do PPK? "Przepraszam za zamieszanie"

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Bartosz Marczuk wiceprezes PFR o PPK
Bartosz Marczuk wiceprezes PFR o PPKI Program Polskiego Radia
wideo 2/6
I Program Polskiego RadiaBartosz Marczuk wiceprezes PFR o PPK

Oczywiście jestem "autozapisany" i oczywiście nie składałem deklaracji wyjścia z Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował w mediach społecznościowych wiceminister finansów Artur Soboń. Wcześniej w telewizyjnym wywiadzie pytany, czy się zapisał do PPK, stwierdził, że nie.

Wiceminister finansów Artur Soboń we wtorek w telewizyjnym wywiadzie został zapytany o to, czy zapisywał się do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Odpowiedział, że nie. Wyjaśniał też, że "nie ma czasu, żeby sobie te wszystkie rzeczy pouzupełniać" i musi w tej sprawie jeszcze porozmawiać z działem kadrowym resortu.

- Moja sytuacja zawodowa jest taka, że ministerstwa raz na jakiś czas zmieniałem i niektórych rzeczy nie uzupełniłem - stwierdził w Polsat News wiceszef MF, który wcześniej był wiceministrem w resortach inwestycji i rozwoju, a następnie aktywów państwowych.

W późniejszym wpisie na Twitterze Artur Soboń napisał już: "Oczywiście jestem 'autozapisany' i oczywiście nie składałem deklaracji wyjścia z PPK". "Wada tak rannych programów… Przepraszam za zamieszanie" - dodał.

Twitter/Artur Soboń

Czytaj także: Jak zrezygnować z PPK? Wyjaśniamy

Autozapis do PPK

Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 roku udział w PPK jest dobrowolny i każdy pracownik może z niego zrezygnować. Jednak co 4 lata odbywa się automatyczny ponowny zapis. 28 lutego 2023 roku wygasły deklaracje pracowników o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), co oznacza, że jeśli nie złożyliśmy kolejnej rezygnacji, to pierwsza wypłata po 1 marca 2023 r. jest pomniejszona o wpłatę na PPK.

Pieniądze będą przekazywane do instytucji finansowej (z którą nasza firma ma umowę) od 1 do 17 kwietnia.

Automatyczny zapis do PPK dotyczy pracowników, którzy ukończyli 18., a jednocześnie nie ukończyli 55. roku życia.

Jak działają PPK?TVN24

Pracownicze Plany Kapitałowe powstały, by zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania. Ich zaletą ma być to, że do każdej wpłaty dokłada się pracodawca, a także państwo - w postaci wpłaty powitalnej, a następnie potem co roku bonusu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości