Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wchodzi do kalendarza świąt państwowych. W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę w tej sprawie. Nowe święto będzie obchodzone 27 grudnia.
Chodzi o ustawę z dnia 1 października 2021 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przepisy - jak czytamy w ustawie - zostały przygotowane "w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej".
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będzie obchodzony 27 grudnia. Choć 27 grudnia będzie świętem państwowym, nie będzie dniem wolnym od pracy.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że nowe święto po raz pierwszy będzie obchodzone jeszcze w tym roku.
Nowe święto państwowe
Sejm przyjął ustawę 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w miniony wtorek w budynku Hotelu Bazar, z którego balkonu przemawiał do Wielkopolan Ignacy Jan Paderewski, którego wystąpienie uznawane jest za zarzewie powstania.
O ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym od czerwca apelowały wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. Przypominano, że tego dnia w 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie – największy na terenie zaborów zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy.
"Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" – pisali pomysłodawcy przedsięwzięcia.
Inicjatorami apelu były Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. W lipcu inicjatywę poparli poznańscy radni.
Na początku września pomysłodawcy przekazali prezydentowi apel w tej sprawie.
Powstanie Wielkopolskie
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.
Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Źródło: TVN24 Biznes, TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: MK Lasek / Shutterstock.com