Porty Lotnicze planują zakończyć rok zyskiem ok. 100 mln zł

Z kraju

TVN 24Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze w ubiegłym roku przeprowadziło proces restrukturyzacji

Wynik Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, które zarządza Lotniskiem Chopina, za ubiegły rok będzie ujemny ze względu na koszt restrukturyzacji zatrudnienia - poinformował w komunikacie port. Z kolei za 2015 r. PPL spodziewa się zysku netto w wysokości ok. 100 mln zł.

Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (PPL) w ubiegłym roku przeprowadziło proces restrukturyzacji. Zatrudnienie zmniejszyło się o 800 osób, zmieniła się struktura firmy, polityka handlowa, obniżono także koszty działalności.

- Zmniejszenie zatrudnienia oraz nowa struktura pozwala nam znacząco poprawić efektywność ekonomiczną firmy i zwiększyć konkurencyjność w porównaniu do podobnych lotnisk w regionie. Standard jakości obsługi pasażerów pozostał przy tym na niezmienionym wysokim poziomie, a standard obsługi linii lotniczych znacząco się poprawił - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor PPL Michał Kaczmarzyk.

Duże koszty

Kaczmarzyk podkreślił, że ze względu na wysoki koszt restrukturyzacji zatrudnienia, wynik przedsiębiorstwa za 2014 rok będzie ujemny, ale już w kolejnych latach wyniki będą znacząco lepsze. - Spodziewamy się, że wynik EBITDA w 2015 r. sięgnie 300 mln zł, a zysk netto będzie bliski 100 mln zł i z każdym kolejnym rokiem będzie rósł jeszcze bardziej - zapowiedział.

Przypomniał, że w ubiegłym roku na lotnisku zakończyło się kilka inwestycji: wybudowana została nowa płyta postojowa dla samolotów cargo i dwie nowe płyty odlodzeniowe, a także dwie nowe drogi kołowania. Od sierpnia Lotnisko Chopina udostępnia pasażerom także bezpłatny i nielimitowany dostęp do internetu przez sygnał wifi.

Jak dodał, w tym roku zostaną uruchomione nowe połączenia. Linie lotnicze ogłosiły oficjalnie uruchomienie 12 nowych kierunków w ruchu regularnym oraz trzech nowych połączeń czarterowych. Z końcem marca Wizz Air powiększy swoją bazę w Warszawie o piąty samolot, a w lipcu na lotnisku pojawi się nowy przewoźnik – holenderska tania linia lotnicza Transavia.

- Jesteśmy przekonani, że z każdym kolejnym rokiem pasażerów w Warszawie będzie coraz więcej. W tym roku mamy ambicję obsłużyć ponad 11 milionów osób, a w kolejnych dwóch latach przewidujemy wzrost ruchu na poziomie 5-6 proc. - powiedział Kaczmarzyk.

Kolejne inwestycje

Zaznaczył jednak, że rosnący ruch wymaga stałego rozwoju lotniska i kolejnych inwestycji. Na przełomie wiosny i lata zakończona zostanie przebudowa starej części terminalu i jej połączenie z obecnie funkcjonującą częścią w jedną architektoniczną i funkcjonalną całość.

W połowie roku zakończy się również modernizacja dwóch płyt postojowych, kontynuowane będą także prace przy budowie kolejowego frontu spustowego i połączenia go z bazą paliw na lotnisku, co umożliwi zwiększenie konkurencyjności na rynku dostawców paliwa lotniczego.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło blisko 10,6 mln pasażerów.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24