Pomoc dla uchodźców, ale nie dla wszystkich taka sama

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Wąsik o ustawie pomocowej tylko dla uchodźców przekraczających polską granicę "bezpośrednio z Ukrainy"
Wąsik o ustawie pomocowej tylko dla uchodźców przekraczających polską granicę "bezpośrednio z Ukrainy"TVN24
wideo 2/8
Wąsik o ustawie pomocowej tylko dla uchodźców przekraczających polską granicę "bezpośrednio z Ukrainy"TVN24

Przyjęta w ekspresowym tempie przez parlament ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy już obowiązuje. Kontrowersje budzi jeden z jej zapisów, który dodatkową pomoc uchodźcom warunkuje przekroczeniem wyłącznie ukraińsko-polskiej granicy. Oznacza to, że inne zasady wsparcia dotyczą tych, którzy przedostali się z Ukrainy nad Wisłę na przykład przez Słowację. - Nie jesteśmy w stanie zapewnić 100 procentom uciekinierów z Ukrainy odpowiednich świadczeń - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.

Już w pierwszym artykule specustawy zaznaczono, że "ustawa określa szczególne zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

Kluczowe jest tutaj sformułowanie "bezpośrednio z terytorium Ukrainy". Tymczasem może się zdarzyć, że uchodźcy z Ukrainy dotrą do Polski poprzez Słowację, wcześniej przedostając się na Węgry lub do Rumunii.

PEŁNA TREŚĆ USTAWY >>>

Odrzucona poprawka Senatu

Podczas sobotnich głosowań Sejm nie zgodził się na przyjęcie poprawki Senatu, która zakładała, że taka osoba nie musi przybyć do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy. Nie przyjęto też poprawek, na mocy których pomocą byliby objęci również obywatele państw trzecich i obywatele Białorusi, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną.

Apel Rzecznika Praw Obywatelskich

Jeszcze przed głosowaniami w Senacie i w Sejmie Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zgłosił marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu uwagi do projektu ustawy pomocowej.

RPO wskazał, że ograniczenie oddziaływania ustawy do sytuacji obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy przybyli do Polski legalnie po 24 lutym 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy, pozostawia poza systemem pomocowym znaczną grupę osób w podobnej sytuacji.

Jak zauważył, ochrona i prawa przyznawane przez ustawę nie będą miały zastosowania w takiej sytuacji do obywateli Ukrainy, którzy np. dotarli do Polski za pośrednictwem innego państwa, a także innych niż małżonkowie członków rodziny niemających ukraińskiego obywatelstwa.

Rzecznik wnosił też o wprowadzenie rozwiązań chroniących uciekających z Ukrainy cudzoziemców niebędących jej obywatelami. W opinii rzecznika takie osoby powinny mieć dostęp do pomocy państwowej zbliżony do tego, jaki ustawa proponuje obywatelom Ukrainy.

Studenci i pracownicy naukowi

Również Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW) odniosła się w uchwale do tych przepisów. Zdaniem Rady pomocą organizacyjną i finansową powinni zostać objęci również studenci i pracownicy naukowi z innych krajów, którzy do 24 lutego przebywali na terenie Ukrainy i mieli prawo pobytu na terytorium tego państwa.

"Wyłączenie tej grupy stanowi przejaw dyskryminacji społecznej przez szczegółowe zapisy projektu ustawy i narusza przepisy konwencji międzynarodowych" - napisano.

Wiceszef MSWiA o ustawie pomocowej

W poniedziałek podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik został zapytany o kwestie pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy trafili do Polski z innych państw, np. przez Słowację lub Rumunię, i czy rząd ureguluje tę kwestię.

- 65 procent uchodźców z Ukrainy trafia do Polski. To jest ogromny wysiłek dla państwa polskiego. Nie jesteśmy w stanie zapewnić 100 procentom uciekinierów z Ukrainy odpowiednich świadczeń. Są także inne kraje - Słowacja, Węgry, Rumunia, do których trafiają uchodźcy. One też mają pewne obowiązki wobec tych uchodźców - stwierdził Wąsik.

Dodał też: - Każdy z uchodźców z Ukrainy ma pewne minimum określone przez Unię Europejską, czyli ma prawo pobytu i prawo do pracy. To jest tak zwana ochrona czasowa określona w wydanym przez Komisję Europejską rozporządzeniu. W każdym kraju Unii Europejskiej (uchodźcy - red.) mają podstawowe prawa pobytu i prawa do pracy. To nie jest tak, że są to osoby dyskryminowane. Zdajemy sobie sprawę, że te osoby, które trafiają do Polski mają szczególne przywileje.

Także podczas posiedzenia Sejmu 9 marca wiceminister Wąsik odniósł się do pytania, "dlaczego nie przyjmujemy, nie dajemy takich samych uprawnień osobom, które wjechały przez Słowację, Węgry czy Rumunię?".

- Jesteśmy w Unii Europejskiej, wszystkich nas obowiązuje konwencja genewska, nie tylko Polskę, ale także Słowację, także Węgry, także Rumunię. Jestem przekonany, że te kraje udzielają stosownej pomocy uchodźcom, którzy uciekają przed wojną - podkreślił Wąsik.

Następnie dodał: - Nie możemy dawać wszystkim tego, co dajemy. Bo dajemy, szanowni państwo, Ukraińcom więcej, niż żąda od nas Unia Europejska. Unia Europejska wprowadziła ochronę tymczasową. Osoby, które przyjadą do nas ze Słowacji - Ukraińcy przez Słowację - też będą miały duże prawa wynikające z ochrony tymczasowej. One mają na pewno te same prawa na Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii, w Niemczech, w Hiszpanii, w całej Unii. Pamiętajmy o tym. My dajemy więcej, my za to też płacimy więcej, proszę to zrozumieć.

Pomoc dla Ukraińców - co w ustawie?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zagwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli bezpośrednio z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji.

W przypadku gdy wjazd obywatela Ukrainy na terytorium RP nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej, jego pobyt na terytorium Polski będzie rejestrowany po złożeniu wniosku w organie gminy o nadanie numeru PESEL. Dodatkowo w celu ułatwienia dostępu do usług publicznych przez internet przewiduje się, że wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać profil zaufany.

Ustawa zawiera również przepisy dotyczące dostępu do polskiego rynku pracy dla obywateli Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny.

Uchodźcy z Ukrainy - na mocy ustawy - zyskają również dostęp do świadczeń rodzinnych m.in. świadczenia wychowawczego, rodzinnego kapitału opiekuńczego, świadczenia Dobry start oraz dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku.

Zgodnie z przepisami, obywatele Ukrainy, których pobyt na terytorium RP jest uznawany za legalny, otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł na osobę.

Ponadto osoba lub rodzina będzie mogła zgłosić się o przyznanie pomocy do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania.

Ustawa przewiduje też, że każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju, może być przyznane świadczenie z tego tytułu na podstawie umowy zawartej z gminą nie dłużej niż za okres 60 dni.

Przepisy przewidują utworzenie Funduszu Pomocy w Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie stanowił źródło finansowania zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE USTAWY POMOCOWEJ >>>

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump w czwartek ponownie skrytykował prezesa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a ​​Powella, nazywając go "głupcem". Narzekał też, że Fed nie chce obniżyć stóp procentowych.

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

"To głupiec". Trump znów obraża szefa Fedu

Źródło:
PAP

Animex Foods, producent szynki Krakus, zwalnia wieloletnich pracowników zakładu Agryf w Szczecinie i zatrudnia tańszych z Azji oraz Ukrainy za pośrednictwem agencji pracy - donosi "Gazeta Wyborcza". W środę związkowcy i pracownicy zorganizowali protest, domagając się przywrócenia zwolnionych i zmiany polityki zatrudnienia.

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Zwolnienia u producenta szynki. "Największy skarb firmy"

Źródło:
GW, tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w czwartek podpisanie przez USA i Wielką Brytanię umowy handlowej. Według Trumpa porozumienie to jest "historyczne" i otwiera brytyjskie rynki na wiele amerykańskich produktów.

"Wielkie porozumienie" Trumpa

"Wielkie porozumienie" Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Po czwartkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, że wątpliwe jest, by w czerwcu doszło do kolejnych obniżek stóp procentowych, nastąpiło umocnienie polskiej waluty. "Prezes Adam Glapiński uderzył dzisiaj w jastrzębie tony akcentując mocniej ryzyka wzrostu inflacji" - ocenili ekonomiści Pekao.

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Złoty zareagował na "jastrzębie tony" Glapińskiego

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w czwartek, że wkrótce porozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tego samego dnia ukraiński parlament ratyfikował umowę z USA w sprawie zasobów mineralnych.

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Kijów podjął decyzję. Trump reaguje

Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Donald Trump przyznał w czwartek, że spodziewa się konstruktywnych negocjacji handlowych z Chinami, zaplanowanych na sobotę w Szwajcarii. - Myślę, że mają wiele do zyskania. O wiele więcej niż my w pewnym sensie - stwierdził. Dodał, że nie wyklucza rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

"Myślę, że będziemy mieć dobry weekend"

Źródło:
PAP

Pilotaż skróconego czasu pracy będzie dostosowany do potrzeb branż, wielkości przedsiębiorstwa i specyfiki danego sektora - powiedziała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Pomysł podzielił posłów. Chwali go Lewica, a PiS nazywa przedwyborczym populizmem.

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Krótszy czas pracy. Posłowie podzieleni

Źródło:
PAP

Bill Gates zapowiedział, że w ciągu 20 lat przekaże niemal całą swoją fortunę na rzecz walki z ubóstwem i chorobami. - Jest zbyt wiele problemów do rozwiązania, abym trzymał się środków, które mogłyby pomóc innym - stwierdził współzałożyciel Microsoftu. Środki, w wysokości około 200 miliardów dolarów, będą przekazywane poprzez jego fundację.

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Rozda niemal całą swoją fortunę. Deklaracja miliardera

Źródło:
PAP

W marcu wypłacono niemal 438 tysięcy tak zwanych emerytur groszowych, czyli poniżej świadczenia minimalnego, w tym około pół tysiąca nieprzekraczających 10 złotych - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawionych na posiedzeniu komisji do spraw polityki senioralnej.

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Alarmujące dane w sprawie emerytur

Źródło:
PAP

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej zaapelowały do Komisji Europejskiej o wstrzymanie do czerwca wszelkich decyzji w sprawie ceł odwetowych na USA - podał w czwartek "Financial Times". Ma to pomóc uniknąć konfliktu z prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie NATO w Hadze.

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

"Wypuścić go bez żadnej katastrofy". Nerwowo przed spotkaniem z Trumpem

Źródło:
PAP

W czwartek Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje nad listą towarów z USA, które mogą zostać objęte cłami odwetowymi w razie braku porozumienia z Waszyngtonem. Wśród nich znalazły się między innymi samochody, samoloty, maszyny, whisky, ryby i orzechy. Łączna wartość towarów objętych cłami odwetowymi ma wynieść 95 miliardów euro.

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Cła odwetowe Brukseli. Mają uderzyć w kluczowe branże

Źródło:
PAP

Firmy ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać, czy numer PESEL klienta wykupującego ubezpieczenie OC jest zastrzeżony. Jeśli będzie, firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy - wynika z założeń projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Ma to ograniczyć zawieranie umów na podstawie skradzionych danych osobowych.

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Zmiany w sprawie OC. Pomysł ministerstwa

Źródło:
PAP

Nieustannie rośnie zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. Tylko w pierwszym kwartale tego roku nasi rodacy kupili tam niemal tysiąc domów i apartamentowców. Jak wskazuje czwartkowy "Puls Biznesu", to niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Skokowy wzrost. Polacy rzucili się na domy i apartamenty w tym kraju

Źródło:
PAP

Restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna mieć wpływu na możliwość zawieszenia spłaty kredytu - ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taki wniosek składali kredytobiorcy, którzy przed polskim sądem domagają się unieważnienia umowy w sprawie kredytu hipotecznego powiązanego z kursem franka szwajcarskiego.

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Ważny wyrok w sprawie zawieszenia rat

Źródło:
PAP

Od początku 2025 roku amerykańskie służby wydaliły ośmiu Polaków, do tego kolejnych sześciu jest w trakcie procesu deportacji - wynika z danych przekazanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych "Gazecie Wyborczej".

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Deportacje Polaków z USA. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Wobec dalszego trwania procedury uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora badawczego Maria od piątku 9 maja reaktor rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji - podało Ministerstwo Przemysłu. Jak dodano, potrwa ona do momentu uzyskania zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Maria będzie miała dodatkową przerwę

Źródło:
PAP

- Podwyżka zasiłku pogrzebowego będzie kosztowała budżet maksymalnie dwa miliardy złotych rocznie - ogłosiła w środę w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że podwyżka to "absolutna konieczność".

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Pierwsza podwyżka od 14 lat. "Absolutna konieczność"

Źródło:
PAP

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż rodowici Brytyjczycy - podał "Economist", powołując się na rządowe dane. Jednym z czynników stojących za tą zmianą jest podnoszenie kwalifikacji przez polskich migrantów.

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Polacy prześcignęli w zarobkach Brytyjczyków

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję. Stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych do poziomu 5,25 procent - podano w komunikacie. Poprzednia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Lepiej późno niż wcale - napisał w środę premier Donald Tusk. Wcześniej Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od października 2023 roku.

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Pierwsza taka decyzja od kilkunastu miesięcy. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a główna stopa referencyjna została obniżona do poziomu 5,25 procent. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat wskazał, jak decyzja RPP wpłynie na wysokość raty kredytu.

Tak zmieni się rata kredytu

Tak zmieni się rata kredytu

Źródło:
tvn24.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustawy obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców jest głęboko niesprawiedliwe - oceniła rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska, zapowiadając dalszą walkę o zmianę przepisów.

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

"Głęboko niesprawiedliwa" decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec nieczytelnych, niechlujnie wypełnionych oświadczeń majątkowych. Trwają prace nad systemem generowania i przechowywania elektronicznych wersji dokumentów - wskazuje resort cyfryzacji.

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Oświadczenia majątkowe po nowemu. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Jak podano, niepewność wokół perspektyw gospodarczych w USA "wzrosła jeszcze bardziej".

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Fed podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP