Pół miliarda złotych dla rolników. Wkrótce ma ruszyć składanie wniosków

Z kraju

Ekspert: suszę rolniczą w Polsce mamy teraz co rokuTVN24 BiS
wideo 2/3

Pół miliarda złotych - na początek tyle pieniędzy ma trafić na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wkrótce ogłosi termin, w którym ruszy składanie wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak mówił w środę szef rolnictwa na antenie radiowej Trójki, "te pół miliarda, to na początek, żeby ruszyć z wypłatami dla najbardziej poszkodowanych rolników, którzy z gotowymi protokołami strat, będą się zgłaszać do Agencji". Zaznaczył, że wypłata odszkodowań potrwa kilka miesięcy.

"Susza nie ustępuje"

Szef resortu rolnictwa wskazał, że półtora tygodnia temu wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej. Zaznaczył, że w złożonym wniosku straty w ponad 1250 gminach szacowano na około 250 milionów euro, czyli ponad 1 miliard złotych. Zdaniem Ardanowskiego straty będą jednak większe, ponieważ - jak mówił - "susza nie ustępuje, a kolejne szacunki trwają". - Teraz nie jestem w stanie stwierdzić, ile one wyniosą, chodzi o to, żeby je uczciwie oszacować - powiedział. Minister po raz kolejny zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy. Zaznaczył, że warunki wsparcia określone są w ustawie z 2015 roku. Jak wskazał, jest to między innymi prolongata spłaty kredytów lub nowe niskooprocentowane kredyty klęskowe a także możliwość umorzenia podatku rolnego czy składki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Przypomniał również, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej, aby otrzymać pełną pomoc publiczną, trzeba przedstawić polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę gruntów znajdujących się w gospodarstwie.

Program nawodnień

Minister odniósł się także do sprawy gospodarowania wodą. - Wcześniej przez całe lata osuszało się grunty, a teraz trzeba wodę zatrzymywać między innymi poprzez retencję - wskazał. Zapowiedział, że pewnie w drugiej połowie września zostanie uruchomiony program nawodnień. Zgodnie z założeniami programu, rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe między innymi na budowę nowych, a także na modernizację i powiększenie już istniejącej instalacji nawadniającej. Maksymalna wysokość pomocy udzielonej na jedno gospodarstwo rolne, w okresie realizacji Programu Rozwoju Gospodarstw Wiejskich 2014–2020 na inwestycje związane z nawadnianiem nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych. Pomoc będzie polegać na refundacji do 50 procent, a w przypadku młodego rolnika - do 60 procent kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez beneficjenta.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24