TVN24 Biznes | Z kraju

Zwrot pieniędzy ma otrzymać ponad 400 tysięcy emerytów i rencistów. Prezes ZUS wyjaśnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emeryturTVN24
wideo 2/5
TVN24Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur

Emeryci pobierający świadczenie w wysokości od 4920 do 12 800 złotych dostaną w lutym zwrot nadpłaconej zaliczki z tytułu podatku dochodowego - powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. - Odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać wniosków - dodała. Dotyczy to 421 tysięcy świadczeniobiorców.

W piątek minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł - 12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach.

Prof. Uścińska stwierdziła, że dla ponad 8 mln osób, czyli prawie 94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają z systemu powszechnego świadczenie w kwocie do 4920 zł brutto, od stycznia wyplata na rękę jest wyższa. A miesięczny wzrost w tej grupie świadczeniobiorców wynosi do 180 zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Emerytura bez podatku

Poinformowała, że świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie pobiera: 3,7 mln emerytów (czyli 62 proc. ogółu) oraz 1,4 mln rencistów (czyli 75 proc. ogółu). Osoby te nie zapłacą podatku dochodowego.

Szefowa ZUS zapewniła, że na zmianach nie stracą osoby pobierające świadczenia w wysokości od 4920 zł do 12 800 zł. Stanowią one ok. 6 proc. wszystkich emerytów i niecałe 2 proc. rencistów.

- W stosunku do tej grupy świadczeniobiorców, czyli dla tych 421 tys. nastąpi w lutym wraz ze świadczeniem zwrot tej nadpłaconej zaliczki z tytułu podatku dochodowego - powiedziała Uścińska.

Przypomniała, że emeryci nie muszą odwiedzać placówek ZUS, aby sprawdzić wysokość swojego świadczenia po zmianach. Mogą to zrobić z domu, logując się na Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), gdzie zamieszczone są paski wypłat świadczeń.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości