Waloryzacja emerytur wchodzi w życie zawsze z pierwszym dniem marca każdego roku. To wówczas emeryci otrzymują wyższe świadczenie. Jak będzie w 2022? - Tegoroczna waloryzacja emerytur i rent będzie na poziomie co najmniej 7 procent - powiedziała w programie "Newsroom" w Wirtualnej Polsce szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.
W połowie ubiegłego roku rząd szacował wskaźnik tegorocznej waloryzacji na poziomie 4,0 proc. Koszt oszacowano na 10,5 mld zł.
"Od 6 lat dbamy o to, aby waloryzacja rent i emerytur była godna. W tym roku planujemy waloryzację procentową. Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc." - napisało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na Twitterze, cytując wywiad Marleny Maląg dla Wirtualnej Polski.
Waloryzacja emerytur i rent 2022
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.
Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
W wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu.
Inflacja w Polsce
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły o 8,6 proc. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,9 procent. Konsensus ekonomistów ankietowanych przez PAP to natomiast 8,3 proc. w ujęciu rocznym.
W ujęciu rocznym w grudniu najbardziej zdrożały paliwa do prywatnych środków transportu - o 32,9 proc. Nośniki energii kosztowały więcej o 14,3 proc., a żywność i napoje bezalkoholowe o 8,6 proc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock