TVN24 Biznes | Z kraju

Ile "na rękę" dostaną samozatrudnieni? "Im wyższe dochody, tym zmiany bardziej dotkliwe"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Marian Noga o kosztach Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/10
TVN24Marian Noga o kosztach Polskiego Ładu

Kluczowe wydają się zmiany dotyczące składki zdrowotnej oraz kwoty wolnej od podatku i to one realnie wpłyną na łączny poziom obciążeń podatkowych przedsiębiorców - czytamy w analizie ekspertów Grant Thornton na temat założeń Polskiego Ładu. Analitycy podkreślają, że zmiany będą najbardziej dotkliwe dla najlepiej zarabiających.

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, a którego fundamenty to m.in.: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany w składce

Grant Thornton zwraca uwagę na zmianę dotyczącą opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców.

"Dla wielu przedsiębiorców najważniejszą zmianą będzie brak możliwości opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej, której poziom obecnie to ok 380 zł. Zapowiedziana została zmiana mająca zrównać zasady jej naliczania do tych obowiązujących w przypadku umowy o prace. W praktyce oznacza to, że jej poziom odpowiadałby 9 proc. dochodu. Realnie oznaczać to może wzrost efektywnej stopy opodatkowania dochodów z działalności o blisko 9 punktów procentowych" - napisano.

"Choć nie padło to wprost, pośrednio można wnioskować, że kwota wolna będzie również dla przedsiębiorców, być może również tych korzystających z podatku liniowego, co byłoby również nowością bowiem obecnie wybór podatku liniowego oznacza automatycznie brak kwoty wolnej. Kwota wolna dla podatku liniowego wydaje się, że na ten moment jest jednym ze znaków zapytania" - czytamy.

CO ZAWIERA POLSKI ŁAD? SPRAWDŹ >>>

"Finalnie efektywna stopa opodatkowania wzrośnie"

Zdaniem ekspertów dla przedsiębiorców kluczowa może okazać się zapowiedziana zmiana w zakresie składki zdrowotnej.

Wpływ Polskiego Ładu na wynagrodzenia samozatrudnionychGrant Thornton, Twitter

"Po pierwsze składka nie ma być już ryczałtowa, ale ma być naliczana na zasadach analogicznych jak dla umów o pracę (9 proc. dochodu). W efekcie, wzrośnie ona dla tych, których dochody są na poziomie nieco powyżej 5 tys. zł miesięcznie. Co jednak kluczowe, zgodnie z zapowiedzią Premiera Morawieckiego, która padła podczas prezentacji, składka ma nie być odliczana od podatku co ma fundamentalne znaczenie" - podkreślono.

"Przewrotnie można byłoby powiedzieć, że podatki dla przedsiębiorców nie wzrastają, bo pozostaje podatek liniowy 19 proc. a na dodatek wprowadzana jest kwota wolna. Tyle tylko, że finalnie efektywna stopa opodatkowania wzrośnie dla tych, których dochody są zbliżone do 7 tysięcy złotych miesięcznie lub są wyższe. Im wyższe dochody, tym zmiany bardziej dotkliwe" - szacują eksperci Grant Thornton.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock