Wiceminister: to jest rozwiązanie atomowe

Źródło:
tvn24.pl
Wiceminister rolnictwa o możliwości zamknięcia granicy z Ukrainą
Wiceminister rolnictwa o możliwości zamknięcia granicy z UkrainąTVN24
wideo 2/8
Wiceminister rolnictwa o możliwości zamknięcia granicy z UkrainąTVN24

Zamknięcie granicy dla ukraińskich towarów rolno-spożywczych jest rozwiązaniem atomowym - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. W jego ocenie "zawsze je trzeba brać pod uwagę, jeśli wyczerpią się wcześniej przewidywane rozwiązania, możliwości rozwiązania tego sporu".

Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski w "Jeden na jeden" w TVN24 był pytany, czy zamknięcie granicy dla ukraińskich towarów rolno-spożywczych jest możliwe. - To jest rozwiązanie atomowe, bo jeżeli zamyka się granicę w jedną stronę, też trzeba się liczyć, że będzie zamknięcie z drugiej strony, będziemy mieć problem z tym, co my chcemy wyeksportować - wskazał wiceszef MRiRW.

Wiceminister rolnictwa o zamknięciu granicy z Ukrainą

- Zawsze je trzeba brać pod uwagę, jeśli wyczerpią się wcześniej przewidywane rozwiązania, możliwości rozwiązania tego sporu - dodał.

Krajewski zapewnił jednak, że "cały czas trwają rozmowy ze stroną ukraińską". - W poniedziałek minister (rolnictwa i rozwoju wsi) Czesław Siekierski spotyka się z przedstawicielami rządu Ukrainy, po to, żeby rozmawiać o naszych relacjach - przekazał gość TVN24.

Wcześniej, pod koniec lutego, premier Donald Tusk mówił, że rząd rozmawia ze stroną ukraińską "o czasowym zamknięciu granicy i zamknięciu wymiany handlowej", jednak byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron.

Czytaj także: Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Wiceminister rolnictwa Stefan KrajewskiTVN24

"U nas te produkty nie są potrzebne"

Wiceszef MRiRW był w "Jeden na jeden" pytany, jakie towary mogłyby być objęte ograniczeniami.

- Te wszystkie, które destabilizują polski rynek, mówimy o drobiu, jajach, miodzie, cukrze, malinach, owocach miękkich. To są te produkty, które nie były objęte embargiem, w sposób nadmiarowy zostawały w Polsce. Od początku mówimy, że te produkty powinny wyjechać z Ukrainy, powinny trafić do krajów trzecich, tam, gdzie są potrzebne. U nas te produkty nie są potrzebne, psują nasz rynek. O tym rozmawiamy od pierwszego dnia, kiedy przejęliśmy władzę, ale chcemy to robić w konsensusie, do tego wykorzystujemy rozmowy bilateralne, po to, żeby te rozwiązania znaleźć i iść do przodu - tłumaczył Stefan Krajewski.

- To, co zostało zrobione dla Ukrainy od początku przez Polaków, ta pomoc, dzisiaj nie możemy tego wszystkiego przekreślić i dziwi mnie stanowisko dzisiejszej opozycji, która tak chętnie mówi o totalnym embargu, zamknięciu wszystkiego, nie podejmowali takich decyzji, kiedy rządzili - zwracał uwagę wiceminister rolnictwa.

Europejski Zielony Ład do zmiany

Gość "Jeden na jeden" był pytany o zmiany w Europejskim Zielonym Ładzie i czy może obiecać rolnikom, że zniknie obowiązkowe ugorowanie. - Takie wnioski składaliśmy do Komisji Europejskiej, jest dobry klimat i mam nadzieję, że za chwilę będziemy mogli powiedzieć, jeszcze nie dzisiaj, ale za chwilę, że na dobre zniknie obowiązkowe ugorowanie. W to miejsce może pojawić dobrowolne ugorowanie, ale w ramach nowego pakietu, ekoschematu, i za to byłyby dodatkowe pieniądze - poinformował.

- Nam na tym zależy jako polskiemu rządowi, jako ministerstwu, pan minister Czesław Siekierski przedstawiał to na unijnej Radzie do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa, konsultował z komisarzami, przedstawicielami rządów członkowskich, po to, żeby uzyskać te zgody - wskazywał Krajewski.

Jak tłumaczył, zmiany mają być wprowadzane dwutorowo - początkowo w ramach derogacji. - W ramach derogacji, tak jak w 2023 roku, czyli taka jednorazowa zgoda, żeby w tym roku nie było ugorowania, żeby odstąpić od okrywy zielonej, od zmianowania. To było zgłoszone jako jedna część, czyli w ramach derogacji na 2024 rok. Ale też chcemy, żeby mówiąc o uproszczeniu, czy naprawieniu Europejskiego Zielonego Ładu, (...), chcemy to zmienić na dobre, tylko pierwszy taki krok jest szybciej, związany z derogacją, natomiast reszta wymaga zmiany zapisów i to wymaga czasu, ale na pewno od tego nie odstąpimy, chcemy zniesienia nieracjonalnych zapisów na dobre - zadeklarował wiceszef MRiRW.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Dodatkowo gospodarstwa do 10 hektarów mają być wyłączone z kontroli spełniania warunków środowiskowych i nie będzie kar dla tych, którzy tych warunków nie spełniają. - Chcemy, żeby tych kar nie było - podkreślił gość TVN24. W ocenie Krajewskiego w tej kwestii "jest dobry klimat" ze strony KE. - Decyzji jeszcze nie ma, mam nadzieję, że ona za chwilę się pojawi - przekazał.

Jak przekazał, Bruksela wycofuje się z obowiązku zmniejszania o połowę środków ochrony roślin. - Ten poziom zastosowania środków ochrony roślin, czy nawozów nie jest jednolity w całej Unii Europejskiej. Są kraje członkowskie, gdzie tej substancji czynnej zużywa się dużo więcej niż w Polsce i takie procentowe obniżenie powoduje nierówne warunki produkcji - zauważył wiceminister rolnictwa.

Podał przy tym, że w sobotę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen będzie przedstawiać "szczegóły dotyczące zmian". - Pan premier też wykonał kawał dobrej roboty, żeby to zmienić i mam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu, rolnicy będą przekonani do tego, że chcemy to wszystko zmienić i część już się udało - powiedział wiceszef MRiRW.

W sobotę o godzinie 10 rozpoczęło się drugie spotkanie premiera Donalda Tuska z liderami protestujących grup.

O Januszu Wojciechowskim

Stefan Krajewski poinformował, że minister rolnictwa jest w kontakcie z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

- Za te rozmowy odpowiada Czesław Siekierski, minister konstytucyjny. Jest w stałym kontakcie z komisarzem, ale też na roboczo konsultujemy, chociażby jako departament wspólnej polityki rolnej, czy płatności bezpośrednich, na takim poziomie merytorycznym, operacyjnym, żeby to wszystko później znalazło odzwierciedlenie w zapisach - wyjaśniał.

Wiceminister rolnictwa jednocześnie stwierdził, że "z komisarzem Wojciechowskim kojarzą się wszystkie złe zapisy, które się pojawiły w Europejskim Zielonym Ładzie". Zwracał przy tym uwagę na wypowiedzi Wojciechowskiego, który w tym tygodniu zapowiadał propozycje łagodzące dotychczasowe wymagania związane z Europejskim Zielonym Ładem. Następnie rzecznik KE Olof Gill podkreślił, że wypowiedź polskiego komisarza nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej. Wypowiadał się on we własnym imieniu - dodawał rzecznik.

- Jest to sytuacja trudna, kiedy komisarz wychodzi, coś komunikuje, a rzecznik KE za chwilę mówi, że to jest zdanie pana komisarza Wojciechowskiego, nieuzgodnione z Komisją Europejską. Jeżeli ja wychodzę jako minister i mówię, że będzie zmiana, to znaczy, że to zostało skonsultowane, uzgodnione, a nie tylko moje chciejstwo - komentował Krajewski.

Starcia z policją podczas protestu rolników

Wiceminister rolnictwa odnosił się też do środowego protestu rolników w Warszawie. W jego trakcie doszło do starć manifestantów z policją. W stronę policji rzucano kostką brukową, a służby odpowiedziały gazem łzawiącym.

- Zawsze będę trzymał z tymi, którzy swoje zadania wypełniają jak najlepiej. W momencie, kiedy rolnicy rozpoczęli protesty, policja w wielu miejscach w Polsce je zabezpieczała, nie dochodziło do eskalacji, prowokacji - mówił Stefan Krajewski.

Jak dodał wiceszef MRiRW, kiedy Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", "powiedział, że wchodzi na ostro, zaczęły się protesty" - Nie wiem, ilu spośród zatrzymanych jest faktycznie rolnikami, ilu ma nadany numer ewidencyjny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To wszystko wymaga wyjaśnienia, przeanalizowania, sprawdzenia - powiedział gość TVN24.

W jego ocenie, "jeżeli ktoś nadużył swoich uprawnień, powinien być z tego rozliczony".

Referendum w sprawie aborcji

Trzecia Droga - którą tworzą PSL i Polska 2050 - na pierwsze 100 dni rządów zapowiadała przywrócenie stanu prawnego w kwestii możliwości przerywania ciąży do sytuacji sprzed ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz rozpisanie referendum w tej sprawie.

Tymczasem marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował kilka dni temu, że projekty dotyczące aborcji mają być dyskutowane "tuż po pierwszej turze wyborów samorządowych" - 11 kwietnia. Ocenił, że jest "naprawdę duża szansa" na to, by tego dnia projekty przeszły do drugiego czytania. Prowadzący rozmowę Marcin Zaborski zwrócił uwagę, że 11 kwietnia to będzie 119. dzień rządów obecnej koalicji.

- Myślę, że te 19 dni nie zmieni zbyt dużo. Dzisiaj mamy mnóstwo problemów, które musimy rozwiązać i zajmiemy się tym tematem na pewno - odpowiedział sekretarz PSL.

- Te punkty, które były w naszych obietnicach przedwyborczych, kolejno będą realizowane. Nie wszystko pewnie da się zrobić w tych pierwszych stu dniach, bo też sytuację mamy bardzo trudną - dodał Krajewski.

Gość TVN24 był też pytany o napięcia na linii PSL - Trzecia Droga dotyczące rejestracji list kandydatów w wyborach samorządowych. - Pewnie pojawiają się czasem problemy związane z zarejestrowaniem kandydatów, z tematami przygotowania jak najlepszych list - powiedział Stefan Krajewski.

Czytaj także: Poseł Adam Gomoła wykluczony z Polski 2050

- W każdym związku, w każdym małżeństwie pojawiają się przejściowe problemy. Myślę, że je rozwiążemy i na koniec będziemy mówili o wspólnym sukcesie wyborczym Trzeciej Drogi - podkreślił sekretarz PSL.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC