Wiceminister: to jest rozwiązanie atomowe

Źródło:
tvn24.pl
Wiceminister rolnictwa o możliwości zamknięcia granicy z Ukrainą
Wiceminister rolnictwa o możliwości zamknięcia granicy z UkrainąTVN24
wideo 2/8
Wiceminister rolnictwa o możliwości zamknięcia granicy z UkrainąTVN24

Zamknięcie granicy dla ukraińskich towarów rolno-spożywczych jest rozwiązaniem atomowym - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. W jego ocenie "zawsze je trzeba brać pod uwagę, jeśli wyczerpią się wcześniej przewidywane rozwiązania, możliwości rozwiązania tego sporu".

Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski w "Jeden na jeden" w TVN24 był pytany, czy zamknięcie granicy dla ukraińskich towarów rolno-spożywczych jest możliwe. - To jest rozwiązanie atomowe, bo jeżeli zamyka się granicę w jedną stronę, też trzeba się liczyć, że będzie zamknięcie z drugiej strony, będziemy mieć problem z tym, co my chcemy wyeksportować - wskazał wiceszef MRiRW.

Wiceminister rolnictwa o zamknięciu granicy z Ukrainą

- Zawsze je trzeba brać pod uwagę, jeśli wyczerpią się wcześniej przewidywane rozwiązania, możliwości rozwiązania tego sporu - dodał.

Krajewski zapewnił jednak, że "cały czas trwają rozmowy ze stroną ukraińską". - W poniedziałek minister (rolnictwa i rozwoju wsi) Czesław Siekierski spotyka się z przedstawicielami rządu Ukrainy, po to, żeby rozmawiać o naszych relacjach - przekazał gość TVN24.

Wcześniej, pod koniec lutego, premier Donald Tusk mówił, że rząd rozmawia ze stroną ukraińską "o czasowym zamknięciu granicy i zamknięciu wymiany handlowej", jednak byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron.

Czytaj także: Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Wiceminister rolnictwa Stefan KrajewskiTVN24

"U nas te produkty nie są potrzebne"

Wiceszef MRiRW był w "Jeden na jeden" pytany, jakie towary mogłyby być objęte ograniczeniami.

- Te wszystkie, które destabilizują polski rynek, mówimy o drobiu, jajach, miodzie, cukrze, malinach, owocach miękkich. To są te produkty, które nie były objęte embargiem, w sposób nadmiarowy zostawały w Polsce. Od początku mówimy, że te produkty powinny wyjechać z Ukrainy, powinny trafić do krajów trzecich, tam, gdzie są potrzebne. U nas te produkty nie są potrzebne, psują nasz rynek. O tym rozmawiamy od pierwszego dnia, kiedy przejęliśmy władzę, ale chcemy to robić w konsensusie, do tego wykorzystujemy rozmowy bilateralne, po to, żeby te rozwiązania znaleźć i iść do przodu - tłumaczył Stefan Krajewski.

- To, co zostało zrobione dla Ukrainy od początku przez Polaków, ta pomoc, dzisiaj nie możemy tego wszystkiego przekreślić i dziwi mnie stanowisko dzisiejszej opozycji, która tak chętnie mówi o totalnym embargu, zamknięciu wszystkiego, nie podejmowali takich decyzji, kiedy rządzili - zwracał uwagę wiceminister rolnictwa.

Europejski Zielony Ład do zmiany

Gość "Jeden na jeden" był pytany o zmiany w Europejskim Zielonym Ładzie i czy może obiecać rolnikom, że zniknie obowiązkowe ugorowanie. - Takie wnioski składaliśmy do Komisji Europejskiej, jest dobry klimat i mam nadzieję, że za chwilę będziemy mogli powiedzieć, jeszcze nie dzisiaj, ale za chwilę, że na dobre zniknie obowiązkowe ugorowanie. W to miejsce może pojawić dobrowolne ugorowanie, ale w ramach nowego pakietu, ekoschematu, i za to byłyby dodatkowe pieniądze - poinformował.

- Nam na tym zależy jako polskiemu rządowi, jako ministerstwu, pan minister Czesław Siekierski przedstawiał to na unijnej Radzie do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa, konsultował z komisarzami, przedstawicielami rządów członkowskich, po to, żeby uzyskać te zgody - wskazywał Krajewski.

Jak tłumaczył, zmiany mają być wprowadzane dwutorowo - początkowo w ramach derogacji. - W ramach derogacji, tak jak w 2023 roku, czyli taka jednorazowa zgoda, żeby w tym roku nie było ugorowania, żeby odstąpić od okrywy zielonej, od zmianowania. To było zgłoszone jako jedna część, czyli w ramach derogacji na 2024 rok. Ale też chcemy, żeby mówiąc o uproszczeniu, czy naprawieniu Europejskiego Zielonego Ładu, (...), chcemy to zmienić na dobre, tylko pierwszy taki krok jest szybciej, związany z derogacją, natomiast reszta wymaga zmiany zapisów i to wymaga czasu, ale na pewno od tego nie odstąpimy, chcemy zniesienia nieracjonalnych zapisów na dobre - zadeklarował wiceszef MRiRW.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Dodatkowo gospodarstwa do 10 hektarów mają być wyłączone z kontroli spełniania warunków środowiskowych i nie będzie kar dla tych, którzy tych warunków nie spełniają. - Chcemy, żeby tych kar nie było - podkreślił gość TVN24. W ocenie Krajewskiego w tej kwestii "jest dobry klimat" ze strony KE. - Decyzji jeszcze nie ma, mam nadzieję, że ona za chwilę się pojawi - przekazał.

Jak przekazał, Bruksela wycofuje się z obowiązku zmniejszania o połowę środków ochrony roślin. - Ten poziom zastosowania środków ochrony roślin, czy nawozów nie jest jednolity w całej Unii Europejskiej. Są kraje członkowskie, gdzie tej substancji czynnej zużywa się dużo więcej niż w Polsce i takie procentowe obniżenie powoduje nierówne warunki produkcji - zauważył wiceminister rolnictwa.

Podał przy tym, że w sobotę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen będzie przedstawiać "szczegóły dotyczące zmian". - Pan premier też wykonał kawał dobrej roboty, żeby to zmienić i mam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu, rolnicy będą przekonani do tego, że chcemy to wszystko zmienić i część już się udało - powiedział wiceszef MRiRW.

W sobotę o godzinie 10 rozpoczęło się drugie spotkanie premiera Donalda Tuska z liderami protestujących grup.

O Januszu Wojciechowskim

Stefan Krajewski poinformował, że minister rolnictwa jest w kontakcie z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

- Za te rozmowy odpowiada Czesław Siekierski, minister konstytucyjny. Jest w stałym kontakcie z komisarzem, ale też na roboczo konsultujemy, chociażby jako departament wspólnej polityki rolnej, czy płatności bezpośrednich, na takim poziomie merytorycznym, operacyjnym, żeby to wszystko później znalazło odzwierciedlenie w zapisach - wyjaśniał.

Wiceminister rolnictwa jednocześnie stwierdził, że "z komisarzem Wojciechowskim kojarzą się wszystkie złe zapisy, które się pojawiły w Europejskim Zielonym Ładzie". Zwracał przy tym uwagę na wypowiedzi Wojciechowskiego, który w tym tygodniu zapowiadał propozycje łagodzące dotychczasowe wymagania związane z Europejskim Zielonym Ładem. Następnie rzecznik KE Olof Gill podkreślił, że wypowiedź polskiego komisarza nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej. Wypowiadał się on we własnym imieniu - dodawał rzecznik.

- Jest to sytuacja trudna, kiedy komisarz wychodzi, coś komunikuje, a rzecznik KE za chwilę mówi, że to jest zdanie pana komisarza Wojciechowskiego, nieuzgodnione z Komisją Europejską. Jeżeli ja wychodzę jako minister i mówię, że będzie zmiana, to znaczy, że to zostało skonsultowane, uzgodnione, a nie tylko moje chciejstwo - komentował Krajewski.

Starcia z policją podczas protestu rolników

Wiceminister rolnictwa odnosił się też do środowego protestu rolników w Warszawie. W jego trakcie doszło do starć manifestantów z policją. W stronę policji rzucano kostką brukową, a służby odpowiedziały gazem łzawiącym.

- Zawsze będę trzymał z tymi, którzy swoje zadania wypełniają jak najlepiej. W momencie, kiedy rolnicy rozpoczęli protesty, policja w wielu miejscach w Polsce je zabezpieczała, nie dochodziło do eskalacji, prowokacji - mówił Stefan Krajewski.

Jak dodał wiceszef MRiRW, kiedy Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", "powiedział, że wchodzi na ostro, zaczęły się protesty" - Nie wiem, ilu spośród zatrzymanych jest faktycznie rolnikami, ilu ma nadany numer ewidencyjny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To wszystko wymaga wyjaśnienia, przeanalizowania, sprawdzenia - powiedział gość TVN24.

W jego ocenie, "jeżeli ktoś nadużył swoich uprawnień, powinien być z tego rozliczony".

Referendum w sprawie aborcji

Trzecia Droga - którą tworzą PSL i Polska 2050 - na pierwsze 100 dni rządów zapowiadała przywrócenie stanu prawnego w kwestii możliwości przerywania ciąży do sytuacji sprzed ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz rozpisanie referendum w tej sprawie.

Tymczasem marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował kilka dni temu, że projekty dotyczące aborcji mają być dyskutowane "tuż po pierwszej turze wyborów samorządowych" - 11 kwietnia. Ocenił, że jest "naprawdę duża szansa" na to, by tego dnia projekty przeszły do drugiego czytania. Prowadzący rozmowę Marcin Zaborski zwrócił uwagę, że 11 kwietnia to będzie 119. dzień rządów obecnej koalicji.

- Myślę, że te 19 dni nie zmieni zbyt dużo. Dzisiaj mamy mnóstwo problemów, które musimy rozwiązać i zajmiemy się tym tematem na pewno - odpowiedział sekretarz PSL.

- Te punkty, które były w naszych obietnicach przedwyborczych, kolejno będą realizowane. Nie wszystko pewnie da się zrobić w tych pierwszych stu dniach, bo też sytuację mamy bardzo trudną - dodał Krajewski.

Gość TVN24 był też pytany o napięcia na linii PSL - Trzecia Droga dotyczące rejestracji list kandydatów w wyborach samorządowych. - Pewnie pojawiają się czasem problemy związane z zarejestrowaniem kandydatów, z tematami przygotowania jak najlepszych list - powiedział Stefan Krajewski.

Czytaj także: Poseł Adam Gomoła wykluczony z Polski 2050

- W każdym związku, w każdym małżeństwie pojawiają się przejściowe problemy. Myślę, że je rozwiążemy i na koniec będziemy mówili o wspólnym sukcesie wyborczym Trzeciej Drogi - podkreślił sekretarz PSL.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP