Z kraju

PGNiG zakończyło audyt otwarcia. Zawiadomienia do prokuratury

Z kraju

tvn24Polska Spółka Gazownictwa zawiadamia prokuraturę

Jak poinformował wiceprezes Zarządu PGNiG S.A. Janusz Kowalski w Polskiej Spółce Gazownictwa, należącej do GK PGNiG, zakończyły się audyty otwarcia. Ich efektem jest kilka zawiadomień do prokuratury, złożonych w ostatnich tygodniach.

Wczoraj Zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa złożył do prokuratury kolejne dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w wyniku którego spółka mogła ponieść znaczne straty majątkowe, a także zostać narażona na kary finansowe za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Pierwsze zawiadomienie dotyczy procedury przetargowej oraz wyłonienia wykonawców programów Hermes i Neptun, które miały służyć planowaniu, monitorowaniu oraz realizacji zadań brygad monterskich Polskiej Spółki Gazownictwa.

Szkoda o wielkich rozmiarach

Drugie zawiadomienie, złożone przez obecny Zarząd PSG, dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa, również polegającego na wyrządzeniu spółce szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, w zakresie realizacji projektu CRM dotyczącego opracowania aplikacji do oceny efektywności infrastrukturalnych projektów inwestycyjnych.

W ocenie obecnego Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa w obu tych sprawach PSG mogła stracić w sumie ponad 20 milionów złotych. W związku z tym spółka wystąpiła do prokuratury o przyznanie jej statusu pokrzywdzonego, a także o sprawdzenie, czy w obu przypadkach doszło do niegospodarności menedżerskiej.

Henryk Kowalczyk o przyszłości spółek Skarbu Państwa:

Henryk Kowalczyk o przyszłości spółek Skarbu Państwa

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24