Wymiana handlowa między Polską a Niemcami w 2022 roku osiągnęła rekordowy poziom 167,7 miliarda euro. Polska to piąty najważniejszy partner handlowy Niemiec - poinformowała w piątek Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.
Izba powołała się na dane niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego Destatis. Podkreślono, że Polska obroniła swoje piąte miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec za Chinami, Holandią, Stanami Zjednoczonymi i Francją.
Handel na linii Polska - Niemcy
Izba podała, że obroty w handlu dwustronnym między Polską a Niemcami w 2022 roku osiągnęły 167,7 mld euro, czyli równowartość około 800 mld zł. "Eksport Polski za zachodnią granicę wzrósł w 2022 roku o około 12 proc. do 77,32 mld euro (366,45 mld zł), natomiast import niemieckich towarów nawet o prawie 15 proc. do 90,26 mld euro (427,78 mld zł)" - zauważono.
"Pomimo znaczących zawirowań w ostatnich latach, handel dwustronny okazał się stabilny dla naszych dwóch krajów" - podkreślił, cytowany w komunikacie, dr Lars Gutheil, dyrektor generalny i członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). Dodano, że wzrost ten tylko częściowo można wytłumaczyć rosnącą inflacją. Ważnym powodem jest raczej wzrost wartości dodanej polskiej produkcji.
Izba podkreśliła przy tym, że "handel z Niemcami ma dla Polski duże znaczenie gospodarcze". Zwrócono uwagę, że według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, sprzedaż do sąsiedniego kraju stanowiła prawie 28 proc. całego eksportu, a zakupy towarów z Niemiec ponad 20 proc. całego importu w 2022 roku.
Niemieckie inwestycje w Polsce
AHK Polska obserwuje również zwiększone zainteresowanie niemieckimi inwestycjami w Polsce. W 2022 roku do izby wpłynęło około dwa razy więcej zapytań od potencjalnych inwestorów niż w roku poprzednim. "Inwestycje międzynarodowe koncentrują się na sektorach usług biznesowych, przemyśle motoryzacyjnym i technologii energetycznej/klimatyzacyjnej" - czytamy.
"W ostatnich miesiącach niemieckie firmy zapowiedziały lub rozpoczęły realizację inwestycji w zaawansowane technologie" - wskazał Gutheil. Często - jak dodał - są to inwestorzy, którzy od lat działają w Polsce i rozszerzają lub modernizują swoją działalność. "W ten sposób znacząco przyczyniają się do rozwoju innowacji w kraju, a jednocześnie sprawiają, że ich dostawcy są bardziej zrównoważeni i konkurencyjni w środowisku międzynarodowym" - ocenił dyrektor zarządzający AHK.
Gospodarka Niemiec
Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, skupiająca prawie 1000 firm członkowskich, jest największą bilateralną izbą w Polsce. Oprócz głównej siedziby w Warszawie, posiada biura w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach.
Według wstępnych danych, produkt krajowy brutto (PKB) Niemiec w 2023 roku wzrósł o 1,9 proc. rok do roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w 2023 roku prognozuje w Niemczech recesję na poziomie - 0,3 proc. Ostatni odczyt PMI przemysłu wzrósł z 44,9 do 46,2 pkt. Usługi odnotowały spadek z 49,3 do 46,3 pkt. Wartości poniżej 50 pkt. świadczą o pogorszeniu sytuacji.
Poziom bezrobocia w Niemczech utrzymuje się od początku pandemii COVID-19 na relatywnie stabilnym, niskim poziomie. W listopadzie 2022 roku było to 2,8 proc.
Źródło: PAP