Z kraju

Pojemniki na żywność wycofane ze sprzedaży. "Nie należy ich używać"

Z kraju

Ekspert o zakazie handlu w niedziele w 2019 rokuTVN24 BiS
wideo 2/5

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej partii pojemników na żywność - Bamboo natural. "W próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację formaldehydu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów" - wskazano w komunikacie.

Formaldehyd to substancja chemiczna mająca właściwości bakteriobójcze. Jest stosowany do dezynfekcji opakowań, rur i naczyń w przemyśle spożywczym. Na zasadzie migracji na przykład z opakowań papierowych może jednak również znajdować się w produktach spożywczych. W dużym stężeniu substancja jest silnie trująca.

Pojemniki na żywność wycofane ze sprzedaży

Zbyt duży poziom migracji formaldehydu stał się właśnie powodem wycofania ze sprzedaży jednej partii pojemników na żywność.

Chodzi o "pojemnik bamboo natural" o podstawie kwadratu o boku około 8,5 cm, rozszerzony - wysokość boku około 10,3 cm. Jego producentem jest firma Mondex Anna i Jerzy Affek Spółka Jawna z siedzibą w Olsztynie.

Ze sprzedaży wycofano produkt o kodzie kreskowym 5902643316119, numerze partii 43/11 z dnia: 14.09.2018.

Firma Mondex Anna i Jerzy Affek Spółka Jawna zwróciła się do swoich klientów o wstrzymanie sprzedaży kwestionowanego produktu.

"Przesłaliśmy do naszych odbiorców plakaty z informacją o wycofaniu produktu i prośbą o jego zwrot. Nie jest w tym celu wymagane posiadanie dowodu zakupu. Odbieramy wszystkie produkty od klientów biznesowych oraz indywidualnych, a cały posiadany zapas został zabezpieczony w naszym magazynie" - poinformowała firma Mondex w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Działania prowadzone przez przedsiębiorcę nadzorują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Inspektorat podkreślił, że "nie należy używać pojemników wskazanych w komunikacie do spożywania lub przechowywania żywności".

ZOBACZ ZDJĘCIE PRODUKTU

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: GIF