Budżet w Sejmie, rekompensat podwyżek cen prądu brak. "To jest projekt ministra energii"

[object Object]
Minister finansów o dopłatach do prądutvn24
wideo 2/7

Projekt resortu energii dotyczący rekompensat wymaga Oceny Skutków Regulacji, wskazania źródeł finansowania - poinformowała w piątek minister finansów Teresa Czerwińska, pytana o skutki budżetowe rekompensat związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej.

Szefowa resortu finansów pytana była o to, czy w przyszłym roku budżet państwa będzie w stanie udźwignąć obciążenie w wysokości 4 mld zł związane z zaproponowanymi przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego rekompensatami dotyczącymi wzrostu cen prądu, jeżeli byłaby taka wola polityczna. - Nie znam projektu, który przygotowuje pan minister energii, więc nie chciałabym się w sposób szczegółowy odnosić do zapowiedzi. Natomiast budżet na 2019 rok został skierowany do parlamentu - powiedziała. (Drugie czytanie projektu budżetu ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu rozpoczynającym się 12 grudnia).

Minister zwróciła uwagę, że w budżecie zostały rozpisane dochody i plan wydatków, wielkości te są znane. - To, o czym mówi pan minister Tchórzewski, to jest projekt, który wymaga Oceny Skutków Regulacji i podstawienia źródła finansowania, czyli przygotowania kompletnej analizy i na to czekamy - powiedziała.

Dopytywana, czy to minister Tchórzewski ma wskazać, skąd wziąć te pieniądze odpowiedziała: - Projekt rekompensat, to jest projekt ministra energii.

Trzy lata Ministerstwa Finansów

Szefowa resortu finansów podsumowała w piątek na konferencji prasowej także trzy lata działania resortu finansów. Jej zdaniem, priorytetem ostatnich lat było uszczelnienie systemu podatkowego i odbudowa dochodów państwa z tego tytułu, budowa nowoczesnego systemu finansów publicznych - aby był nie tylko szczelny, ale także uwzględniał nowe technologie.

Dodatkowo, jak powiedziała, wprowadzano zmiany organizacyjne zwiększające efektywność, z największym przedsięwzięciem w tym zakresie, czyli scaleniem służb skarbowych w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. Minister finansów mówiła, że bijemy kolejne rekordy, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, ale także rekordy, jeśli chodzi o niskie bezrobocie. - To wszystko oczywiście jest bardzo istotne, ale powinno być wspierane i nie będzie na dłuższą metę możliwe bez stabilnego sektora finansów publicznych - mówiła.

Dług sektora finansów publicznych

Zauważyła, że jeśli chodzi o dług sektora finansów publicznych, został zmniejszony z ponad 54 procent PKB do 49 procent w 2018 roku. Dodała, że końcowe wykonanie tego parametru jeszcze nie jest znane. - To kolejny parametr, który świadczy o stabilności finansów publicznych, o tym, że wykorzystujemy dobrą koniunkturę gospodarczą do konsolidacji fiskalnej, do tego, aby deficyt sektora finansów publicznych (...) był jak najniższy, czyli z 2,7 procent PKB w 2015 roku do 0,9 procent PKB w 2018 roku - powiedziała. Zaznaczyła, że taka jest prognoza Komisji Europejskiej. - Prognozujemy, jeśli chodzi o nasze szacunki wewnętrzne, które cały czas się zmieniają, bo dokonujemy podsumowania roku, a jesteśmy w grudniu - myślę, że obniżenie poniżej 0,9 procent i dojście do 0,5 procent PKB jest realne w tym roku - powiedziała.

Deficyt budżetowy

Jej zdaniem kolejnym ważnym parametrem z punktu widzenia stabilnych finansów publicznych jest wykonanie budżetu, który leży bezpośrednio w gestii ministra finansów. Przypomniała, że deficyt budżetu jest zaplanowany na poziomie 41 mld zł w br. - W roku bieżącym mówimy o realizacji deficytu na poziomie zdecydowanie poniżej 50 procent (planu - red.) - mówiła Czerwińska. Zaznaczyła, że rok jest podsumowywany, wszystkie wydatki są zliczane, a grudzień jest miesiącem szczególnym z tego punktu widzenia.

Nowa Ordynacja podatkowa

Czerwińska zapewniała także, że MF "bardzo mocno pracuje nad tym, aby system podatkowy był prosty, przyjazny i przejrzysty", choć, jak dodała, "to jest zadanie budowy systemu podatkowego na wiele, wiele lat". Przypomniała, że przygotowana została nowa Ordynacja podatkowa, która teraz jest konsultowana.

- Pracujemy także nad ustawą o egzekucji w administracji, która to ustawa jest przestarzała i archaiczna - mówiła Czerwińska. Resort finansów pracuje też, jak dodała, nad "pakietem ułatwień w VAT". - I nie myślę tutaj o stawkach VAT-owskich, myślę o tym, aby uprościć ustawę VAT-owską - powiedziała. - To będzie pakiet kilkunastu czy kilkudziesięciu takich zmian, z których każda pojedyncza jest drobną zmianą, ale wszystkie dodane do siebie dają pewną synergię i duże ułatwienie dla przedsiębiorstw - mówiła. Podkreślała, że "skoro mamy obowiązki dotyczące JPK, w przyszłym roku, chcemy zlikwidować deklaracje VAT 7". - To jest projekt bardzo ważny dla mnie osobiście, żebyśmy w przyszłym roku zarówno ten pakiet uproszczeń VAT-owskich, jak i deklarację VAT 7 zrealizowali - powiedziała minister finansów.

Przypomniała, że jest już podpis prezydenta pod ustawą o PPK. - Bardzo chcemy wspierać przedsiębiorców w realizowaniu tego planu - mówiła.

Wzrost gospodarczy

Czerwińska pytana była między innymi o to, czy podziela optymizm resortu przedsiębiorczości, który prognozuje, że w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 5,2 procent. - Trzymamy kciuki za to, żeby ten wzrost gospodarczy był jak najwyższy, natomiast chcę podkreślić, że w gospodarce nie jest najważniejsze bicie rekordów. W gospodarce jest najważniejszy stabilny, zrównoważony wzrost. Dzisiaj mamy na poziomie ponad 5 procent, ale istotne jest to, aby utrzymać stabilny, być może niższy wzrost, przez lata kolejne - odpowiedziała. Pytana była także o to, czy w przyszłorocznym budżecie są zarezerwowane pieniądze na podwyżki dla funkcjonariuszy KAS. Zdaniem minister niezwykle istotnie jest to, aby został wypracowany program modernizacji KAS. - Oczekuję, że szef KAS z pracownikami, z funkcjonariuszami, ze związkami zawodowymi wypracują w ciągu najbliższych kilku tygodni plan modernizacji KAS, w którym znajdą się wszystkie zapisy, które zostały wynegocjowane ze związkami zawodowymi dotyczące też podwyżek wynagrodzeń. To jest niezwykle istotny element programu modernizacji - powiedziała. Zapewniła, że jest zdeterminowana, aby program ten przedłożyć radzie ministrów. - W przyszłym roku są w budżecie środki na ten cel - poinformowała. Odnosząc się do pytania o przyszłość OFE minister powiedziała, że "dosłownie przed chwilą" została podpisana przez prezydenta ustawa o PPK. - Kwestia OFE to będzie ten drugi krok, nad którym bardzo poważnie myślimy, zastanowimy się (...). Myślę, że w przyszłym roku pojawi się propozycja dotycząca OFE - odpowiedziała.

Uszczelnienie systemu podatkowego

Obecny na konferencji wiceminister finansów Leszek Skiba mówił o działaniach resortu finansów w obszarze uszczelniania systemu podatkowego. Zauważył, że w kontekście sukcesu uszczelniania podatków najczęściej wymieniany jest VAT, ale - jak podkreślił - nie tylko to jest elementem sukcesu w uszczelnianiu systemu podatkowego. Wymienił uszczelnianie w akcyzie tytoniowej i w PIT i CIT.

- Parę dni temu przedstawiono raport o sukcesach, jeśli chodzi o ściągalność akcyzy i walkę z szarą strefą w zakresie akcyzy tytoniowej. Coraz mniej mamy nielegalnych papierosów w Polsce, w związku z tym dochody w tym zakresie też rosną - powiedział. Wiceminister dodał, że "uszczelnianie dotyczy też PIT i CIT". Wyjaśnił, że nastąpiło to głównie dzięki walce z agresywną optymalizacją, ale w bardzo dużym zakresie pomógł także Jednolity Plik Kontrolny (JPK)". - Wcześniej administracja skarbowa nie zawsze radziła sobie ze sztucznie generowanymi kosztami, a czasami to były nawet fałszywe faktury. W sytuacji, w której ogromna liczba faktur znajduje się w JPK - w bazach danych Ministerstwa Finansów, widzimy, że ten mechanizm zawyżania kosztów, tworzenia sztucznych kosztów już w takiej skali nie występuje i z tego powodu jest to też źródło silnego wzrostu dochodów z CIT i PIT - podkreślił wiceminister Skiba.

Administracja skarbowa

Natomiast wiceszef KAS, wiceminister finansów Piotr Walczak zwrócił między innymi uwagę na "drastyczny" spadek liczby kontroli przy jednoczesnym wzroście ich efektywności.

Zapewnił, że administracja skarbowa stara się pomagać firmom poprzez szybsze zwroty VAT. W ciągu dwóch lat, jak poinformował, czas na zwrot tego podatku udało się skrócić o 4 dni - jest ona dwa razy krótszy niż wynika to z prawa.

Walczak mówił o sukcesie w walce z wyłudzeniami VAT w obrocie paliwami.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP