TVN24 Biznes | Z kraju

Kościński: może się zdarzyć, że ktoś pod koniec miesiąca otrzyma niższą pensję niż w grudniu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Kościński o styczniowych pensjach po wejściu w życie Polskiego Ładu (wideo z 25 stycznia 2022)
Kościński o styczniowych pensjach po wejściu w życie Polskiego Ładu (wideo z 25 stycznia 2022)Ministerstwo Finansów
wideo 2/9
Ministerstwo FinansówKościński o styczniowych pensjach po wejściu w życie Polskiego Ładu

Rząd zapowiada kolejne zmiany w Polskim Ładzie. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, który zawiera przepisy dotychczasowego rozporządzenia w sprawie zaliczek na podatek dochodowy. - Nasze działanie jest odpowiedzią na rozbieżne głosy na temat stosowania tego rozporządzenia - mówił minister finansów Tadeusz Kościński. Niedługo mają być gotowe rozwiązania dotyczące między innymi rozszerzenia ulgi dla klasy średniej o emerytów, rencistów i zatrudnionych na umowach zlecenia.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ma przenieść postanowienia rozporządzenia z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek na podatek dochodowy do ustawy o PIT.

- Ustawowe ujęcie treści rozporządzenia nie zmienia jego postanowień. Treść pozostaje bez zmian. Rozporządzenie jest zgodne z prawem i należy postępować zgodnie z jego zapisami - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Styczniowa pensja niższa przez Polski Ład? "Chciałbym uspokoić"

- Nasze działanie jest odpowiedzią na rozbieżne głosy na temat stosowania tego rozporządzenia. Chcemy chronić pracowników i ich wynagrodzenia, zależy nam na zapewnieniu stabilności prawa, stąd zmiany wprowadzamy drogą ustawową - wyjaśnił szef MF. Krajowa Rada Doradców Podatkowych wskazywała wcześniej, że rozporządzenie zostało przyjęte z rażącym naruszeniem porządku konstytucyjnego. Podobne stanowisko prezentowała Konfederacja Lewiatan.

- Może się zdarzyć, że ktoś pod koniec miesiąca otrzyma niższą pensję niż jeszcze w grudniu. Chciałbym uspokoić i przypomnieć, że jeśli takie sytuacje będą miały miejsce, to pracodawcy są zobowiązani do jak najszybszego wyrównania - mówił minister finansów.

Czytaj więcej: Premier mówił, że "do 12 800 złotych będzie zysk albo neutralność". Ekspertka wyjaśnia, skąd ta kwota >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Minister finansów Tadeusz KościńskiMinisterstwo Finansów

Osoby z niepełnosprawnościami

Kościński poinformował, że przyjęty projekt ustawy przewiduje, iż zostanie wprowadzony nowy instrument wsparcia dla pracodawców, którzy tworzą miejsca dla pracy osób z niepełnosprawnościami.

- Żaden z pracodawców, którzy odgrywają tak ważną rolę na rynku pracy, nie straci na Polskim Ładzie. Rządowi zależy na kontynuacji działań na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz ich pracodawców, dlatego Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładowy Fundusz Aktywności zostaną zasilone ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przekazał minister.

Z rządowych szacunków wynika, że rozwiązanie ochroni ponad 900 pracodawców, którzy zatrudniają ponad 100 tys. osób z niepełnosprawnościami. - W 2022 roku PFRON będzie finansował wsparcie z własnych środków, a od przyszłego roku będzie mógł otrzymać dotacje z budżetu państwa na ten cel w wysokości do 150 milionów złotych - zapowiedział Tadeusz Kościński.

Polski Ład - kolejne zmiany

Minister finansów poinformował również, że niedługo mają zostać zaprezentowane inne rozwiązania, o których mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Zgodnie z zapowiedziami pana premiera Mateusza Morawieckiego z piątku intensywnie pracujemy nad rozszerzeniem Polskiego Ładu - powiedział Kościński.

Jak wskazał, preferencją dla klasy średniej objęte zostaną kolejne kategorie podatników. - Objęci nią zostaną między innymi emeryci i renciści, osoby na umowach zleceniach, osoby otrzymujące opodatkowane świadczenie ZUS oraz w szerszym zakresie nauczyciele akademiccy - wyliczał.

- Korzystanie z preferencji będzie również możliwe przy zbiegu różnych umów, na przykład umowy o pracę z umową zlecenia. W efekcie jeszcze większa liczba osób o przychodach do 12 800 złotych brutto miesięcznie będzie zyskiwać na reformie lub będzie ona dla nich neutralna - stwierdził Kościński.

Jak dodał, rozszerzona zostanie też ulga dla rodziców wychowujących dzieci w pojedynkę oraz zabezpieczone zostaną wpływy z 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego. - Efekty tych niedługo zostaną zaprezentowane - podsumował.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Finansów

Pozostałe wiadomości