TVN24 Biznes | Pieniądze

Rozporządzenie miało poprawić Polski Ład. "Powoduje jeszcze większy chaos"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Pruszyński o rozporządzeniu i zmianach w Polskim Ładzie
Pruszyński o rozporządzeniu i zmianach w Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/4
TVN24Pruszyński o rozporządzeniu i zmianach w Polskim Ładzie

Dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński wypowiedział się na antenie TVN24 na temat zmian Polskiego Ładu i niedawnego rozporządzenia, które miało wprowadzić kolejne poprawki do systemu podatkowego. - Jest niezgodne z ustawą i powoduje jeszcze większy chaos - powiedział.

- To jest mechanizm, który powoduje bardzo duży bałagan i niesamowite obciążenie działów księgowych, doradców podatkowych, działów finansowych w firmach po to, żeby właściwie naliczyć wynagrodzenia pracowników - mówił Pruszyński.

Dyrektor Konfederacji Lewiatan o Polskim Ładzie

Dodał też: - Ten ostatnim problem, który nie został przewidziany - kwestia niezłożenia przez pracowników PIT-2 swoim pracodawcom i to, że w konsekwencji otrzymali niższe wynagrodzenia - teraz próbuje się łatać ten niedoróbkę legislacyjną czy nieprzewidziane skutki Polskiego Ładu.

Według Pruszyńskiego "wydaje się rozporządzenie, na podstawie którego zobowiązuje się pracodawców do obliczania zaliczek po staremu, po nowemu i liczeniu różnicy". Dodał, że jeżeli wystąpi różnica na niekorzyść pracownika, to nie pobiera się tej zaliczki albo zwraca zaliczkę pracownikowi, by nie tracił na nowych zasadach.

- To nie jest wina księgowych. Wina po stronie Ministerstwa Finansów leży w tym, żeby poprawić te błędy, o których mówili wszyscy: organizacje przedsiębiorców, Rządowe Centrum Legislacji, biura legislacyjne Sejmu i Senatu, że ten projekt jest zbyt szybko procedowany i pojawią się takie problemy. Teraz, żeby to poprawić, wydaje się rozporządzenie zmieniające zasady naliczania zaliczki - powiedział Pruszyński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pruszyński o rozporządzeniu ministra finansów

Dodał też: - Konstytucja mówi, że kwestie ustalenia podstawy opodatkowania i zasad obliczania podatku muszą być regulowane ustawą. Ustawa o PIT nie zawiera delegacji dla ministra finansów do wydania rozporządzenia modyfikującego sposób obliczenia zaliczki. Więc minister finansów miał prawo przedłużyć terminy poboru tych zaliczek na podatek, ale nie miał prawa rozporządzeniem zmienić zasad ich obliczania.

Według Pruszyńskiego "rozporządzenie jest niezgodne z ustawą" i "to powoduje jeszcze większy chaos". Zastanawiał się też, "jak można działom księgowym nakazywać działanie zupełnie inne i sprzeczne z ustawą w trakcie weekendu, by w poniedziałek wypłacić inne wynagrodzenia".

Polski Ład - opinia Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Rozporządzenie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego w sprawie przedłużenia terminów poboru zaliczek na PIT wydane zostało z rażącym naruszeniem porządku konstytucyjnego - oceniła Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Według niej dla niektórych płatników zmiana, w odniesieniu do bieżących wypłat, będzie niewykonalna.

Chodzi o opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zmienia ono zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 roku.

Według resortu finansów dzięki nowym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie. Wskazano, że chodzi m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. "Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach podatnicy nie mieli mniejszej pensji 'na rękę', niż te wynikające z założeń programu" - poinformowało MF.

OPINIA EKSPERTÓW KRAJOWEJ IZBY DORADCÓW PODATKOWYCH

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości