TVN24 Biznes | Pieniądze

Premier Morawiecki przeprasza za niższe pensje. Opublikowano nowe rozporządzenie

TVN24 Biznes | Pieniądze

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspertka podatkowa o PIT-2 i uldze dla klasy średniej
Ekspertka podatkowa o PIT-2 i uldze dla klasy średniejTVN24
wideo 2/20
Polski Ład - zmiany w podatkach

Premier Mateusz Morawiecki przeprasza za niższe wypłaty, które otrzymali po wejściu w życie Polskiego Ładu niektórzy nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych. - Doskonale rozumiem, że teraz, kiedy walczymy z inflacją, kiedy martwimy się o to, co przyniesie jutro, taki błąd był powodem ogromnego niepokoju i stresu w wielu domach i za to wszystko przepraszam - powiedział w swoim podcaście szef rządu. W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra finansów zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Od początku 2022 roku weszły w życie zmiany w podatkach, zapowiadane przez PiS w ramach Polskiego Ładu. Chodzi o 140-stronicową ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w niektórych innych ustawach. Po wejściu w życie zmian podatkowych z Polskiego Ładu m.in. kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tysięcy złotych, a próg podatkowy do 120 tysięcy złotych. Jednocześnie zniknęło odliczenie składki zdrowotnej od podatku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podatki. Polski Ład a pensje - Mateusz Morawiecki komentuje

Temat zmian podatkowych z Polskiego Ładu poruszył w opublikowanym w piątek podcaście premier Mateusz Morawiecki. - W ostatnim czasie pojawiło się kilka niejasności, które chcę tutaj rozwiać i od razu powiem, że te niejasności są na chwilę, a reforma systemu podatkowego, którą właśnie wprowadzamy w życie, przysłuży się Polakom na pokolenia - powiedział szef rządu.

Jak podkreślił, "nasz przestarzały i niesprawiedliwy system podatkowy wymagał korekty od lat".

Premier mówił jednak również przy tym o "pewnych zgrzytach, jakie pojawiły się przy starcie Polskiego Ładu". - My w przeciwieństwie do poprzedników nie tylko dotrzymujemy obietnic, ale umiemy przyznać się do błędów. Często jest tak, że jak chce się zrobić naprawdę dobrze, to najłatwiej o drobną pomyłkę i taka pomyłka miała miejsce przy wypłacie pensji dla niektórych nauczycieli, zresztą przy udziale, niestety, niektórych samorządowców, albo też przy wypłacie dla funkcjonariuszy służb mundurowych - stwierdził Morawiecki.

Mateusz Morawiecki przeprasza za niższe wypłaty pensji dla nauczycieli i mundurowych
Premier Morawiecki przeprasza za niższe wypłaty pensji

W styczniu część pracowników otrzymała już pensje, w których uwzględnione zostały reformy Polskiego Ładu. Okazało się, że jest cała masa przypadków, gdy w porównaniu z grudniowymi pensje styczniowe były zdecydowanie, nawet o kilkaset złotych, niższe. Na Kontakt 24 w ostatnich dniach otrzymywaliśmy informacje od naszych czytelników i telewidzów o niższych wynagrodzeniach, często jako dowód dostarczane są paski wynagrodzeń z grudnia 2021 i stycznia 2022.

- System pobrał zaliczkę na podatek według starego schematu, a przecież powinien od razu uwzględniać te pieniądze w nowej, wyższej wypłacie. Doskonale rozumiem, że teraz, kiedy walczymy z inflacją, kiedy martwimy się o to, co przyniesie jutro, taki błąd był powodem ogromnego niepokoju i stresu w wielu domach i za to wszystko przepraszam. To nie powinno mieć miejsca i robimy wszystko, żeby nie miało już miejsca w przyszłości. Zareagowaliśmy jednak natychmiast, bo błędy są po to, by je naprawiać, tak po prostu działamy - podkreślił premier.

Rozporządzenie ministra finansów

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra finansów z 7 stycznia 2022 roku w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przepisy zmieniające technikę poboru zaliczek wejdą w życie w sobotę. Według resortu, pozwoli to osobom, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, na jak najszybsze otrzymanie wyrównania.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

- Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach żaden podatnik nie miał mniejszej pensji, niż ta wynikająca z założeń programu - mówił wcześniej w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister finansów Tadeusz Kościński. - Chcemy, by osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, jeszcze w styczniu dostały zwrot nadpłaty - dodał.

mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Waldemar Deska/PAP

Pozostałe wiadomości