"Chodzi o marże, nie o zyski". Jacek Sasin wyjaśnia propozycję nowego podatku

Autor:
mp
Źródło:
TVN24
Sasin: chodzi o marże, chodzi o opodatkowanie dużych firm, nie małych i średnich przedsiębiorców
Sasin: chodzi o marże, chodzi o opodatkowanie dużych firm, nie małych i średnich przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/10
TVN24Sasin: chodzi o marże, chodzi o opodatkowanie dużych firm, nie małych i średnich przedsiębiorców

Założenia propozycji opodatkowania nadzwyczajnych zysków firm przewidują opodatkowanie "nadwymiarowych" marż dużych firm - oświadczył w Sejmie wicepremier Jacek Sasin. Jak wcześniej deklarował, założenia odpowiedniego projektu przesłał premierowi.

Jak powiedział w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, założenia dotyczą "opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych". - Chodzi o to, aby opodatkować (...) nie małych i średnich przedsiębiorców polskich, tylko wielkie korporacje i firmy, w tym również spółki Skarbu Państwa - stwierdził.

Sasin: marże nie powinny być większe

- Chodzi o to, by opodatkować rosnące w sposób nadwymiarowy marże, nie zyski. Firmy się rozwijają, mają większe zyski, ale marże nie powinny być większe. Te zarobki, które nie są uzasadnione, nie powinny być większe - dodał.

Jak zaznaczył wicepremier, czasami powody wzrostu marż są obiektywne. - Jak w przypadku energetycznych spółek Skarbu Państwa pewne unijne mechanizmy naliczania cen prądu na giełdzie powodują, że marże istotnie wzrosły - wskazał.

Czytaj więcej: Zamieszanie wokół nowego podatku. Co wiemy do tej pory

Jacek Sasin mówił, że "chodzi o to, by opodatkować duże firmy, nie małych i średnich przedsiębiorców, tylko wielkie korporacje i wielkie firmy, w tym również spółki Skarbu Państwa". - Nie jest prawdą, że te pieniądze zasilą budżet, w założeniach jest napisane, że cały dochód z tego podatku zostanie przekazany na wsparcie Polaków, którzy dzisiaj borykają się z dużymi wzrostami cen energii - powiedział.

Nowy podatek dla spółek

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadmiarowe zyski. Poinformował, że rząd nie będzie tolerował takiego ustalania cen energii elektrycznej, które są pięcio- czy dziesięciokrotnie wyższe, czy marży, która sięga 700-900 zł na MWh.

Z kolei Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawi rozwiązania chroniące samorządy i instytucje wrażliwe przed drastycznie rosnącymi cenami energii. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych i jednostek samorządu terytorialnego. Proponowana cena stanowi wzrost o 40 proc. względem średniej wysokości taryfy zatwierdzonej przez URE dla gospodarstw domowych na 2022 rok.

Proponowana przez MAP ustawa ma zakładać również wprowadzenie daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 roku, w tym spółek energetycznych, co pozwoli na zapewnienie środków na wsparcie odbiorców wrażliwych, jednostek samorządu terytorialnego, a także innych odbiorców energii.

Sasin w sobotę poinformował, że szacowane wpływy do budżetu z opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych to 13,5 mld zł.

We wtorek "Rzeczpospolita" podała, że nowy 50-proc. podatek miałby objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa, nie tylko spółki energetyczne i banki, ale po prostu wszystkie firmy – włącznie z prywatnymi – zatrudniające powyżej 250 osób. "Obowiązek uiszczenia daniny ciążyć będzie na przedsiębiorcach, których marża zysku brutto za 2022 r. jest większa od ich uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 oraz 2021 r. Rok 2020 nie będzie uwzględniony w wyliczeniu z uwagi na jego wyjątkowy, pandemiczny charakter" - podał dziennik.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości