Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dni Młodzieży

Z kraju

Jacek Bednarczyk / PAPPKP wprowadzi specjalne strefy na czas wyjazdu pielgrzymów z Krakowa

PKP na czas wyjazdu pielgrzymów po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży zorganizuje specjalne strefy w sąsiedztwie dworców Kraków Główny i Kraków Płaszów, z których podróżni będą przeprowadzani bezpośrednio do pociągów stojących przy peronach.

Kolejarze szacują, że między 31 lipca a 1 sierpnia przez krakowski węzeł kolejowy przewinie się od 400 do 500 tys. pasażerów, czyli dwukrotnie więcej niż szacowano przed rozpoczęciem ŚDM. „Myślę, że jesteśmy organizacyjnie do tego przygotowani - ostatnie kilka dni pozwoliły już zebrać doświadczenia i podjąć dodatkowe działania, np. poprawiające bezpieczeństwo” - poinformował dziennikarzy w piątek prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

260 pociągów

W ciągu dwóch dni z dworca Kraków Główny odjadą 72 pociągi specjalne ŚDM, z których każdy zabierze od 200 do nawet 800 podróżnych. Uzupełnią one składy regularnego kursowania: 260 pociągów rozkładowych dalekobieżnych oraz 520 pociągów regionalnych. W sumie w niedzielę i poniedziałek odjedzie z Krakowa 850 pociągów należących do rożnych przewoźników kolejowych.

W szczycie przewozowym, z dworca Kraków Główny składy dalekobieżne będą odjeżdżać nawet co 7 minut. - To oznacza, że bardzo sprawne przemieszczanie się pasażerów i współpraca ze służbami porządkowymi będzie bardzo istotna - zaznaczył Merchel.

Od kiedy?

Specjalne zasady będą obowiązywać między 31 lipca a 1 sierpnia przez 24 godziny, od godz. 14. Będą musieli podporządkować się im wszyscy podróżni, bo między pociągami pielgrzymkowymi będzie prowadzony normalny ruch pasażerski.

Wyjeżdżający będą grupowani w specjalnie wytyczonych dwóch strefach zgromadzeń pasażerów: w sąsiedztwie starego budynku dworcowego na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego - dla odjeżdżających w kierunku północnym oraz w okolicach hotelu Ibis przy ul. Pawiej - dla odjeżdżających na zachód i wschód. Strefy będą podzielone na sektory i wyposażone w systemy wizualne i głosowe informujące o gotowości do odjazdu poszczególnych pociągów.

Trasa dla pasażerów

Pasażerowie oczekujący na konkretny skład po przejściu przez specjalne śluzy będą przeprowadzani w zorganizowanych grupach na perony, gdzie podjedzie ich pociąg - ze strefy obok budynku dawnego dworca przejdą tunelem Magda na perony 4 i 5, a ze strefy przy hotelu Ibis przejdą tunelem rowerowym na perony 1,2 i 3.

Podobne rozwiązanie, zakładające utworzenie dwóch stref zgromadzeń pasażerów zostanie wprowadzone w tym samym terminie na dworcu Kraków Płaszów.

- Dzięki tremu będziemy mogli w sposób bezpieczny ulokować podróżnych w pociągach, by nie dochodziło do sytuacji zbyt dużego ich zagęszczenia na peronach - ocenił prezes PKP PLK.

Bądźcie wcześniej!

Przedstawiciele PKP zaapelowali, aby podróżni w szczycie wyjazdowym przybywali na dworzec co najmniej godzinę przed zaplanowanym odjazdem. W dotarciu do właściwego pociągu będą im pomagali mobilni informatorzy i wolontariusze oraz asystenci osób niepełnosprawnych.

Zmianom ulegnie również sposób opuszczania dworca. Z dworca wychodzić się będzie wyłącznie w stronę ulicy Bosackiej. Nie będzie też możliwości bezpośredniej przesiadki na dworcu Kraków Główny. Podróżni, którzy przyjadą na dworzec, aby jechać dalej, będą musieli przejść również odprawę w strefach buforowych.

Kolejarze przygotowali specjalną stronę internetową z informacjami dotyczącymi przewozów w czasie ŚDM – www.kolejsdm.pl. Szczegółowe informacje można znaleźć także na stronach www.intercity.pl, www.rozklad-pkp.pl oraz pod numerem infolinii 19 757 (w przypadku połączeń międzynarodowych +48 22 39 19 757).

Zobacz. Światowe Dni Młodzieży to nie lada wyzwanie… kulinarne. Oto, co jedzą pielgrzymi (29.07.2016)

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Bednarczyk / PAP

Tagi:
Raporty: