PIT-y wysłane, oszuści w natarciu. Ministerstwo ostrzega podatników

Z kraju

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa o usłudze Twój e-PITtvn24
wideo 2/5

Administracja skarbowa nie wysyła do podatników żadnych wiadomości SMS w sprawie autoryzacji przelewem złożonych elektronicznie PIT-ów - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Resort podał jednocześnie, że otrzymał sygnały, iż takie SMS-y są wysyłane do podatników, którzy złożyli drogą elektroniczną swoje roczne deklaracje.

W takiej wiadomości tekstowej jej nadawca chce, aby podatnik przelał na konto 1 zł w celu autoryzacji zeznania podatkowego. Nadawca grozi w nich również grzywną za niezłożenie podpisu.

Resort finansów podkreśla, że korzystanie z usługi Twój e-PIT oraz systemu e-Deklaracje jest bezpłatne. Ministerstwo informuje, że wiadomości są próbą wyłudzenia, a sprawa została zgłoszona do podległego ABW Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego.

Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT została uruchomiona na Portalu Podatkowym w połowie lutego. W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38.

Podatnik mógł wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Jak we wtorek informował resort finansów ponad 15 mln osób złożyło PIT przez system e-Deklaracje bądź Twój e-PIT. Termin złożenia deklaracji za 2018 rok upłynął we wtorek 30 kwietnia. W przypadku deklaracji PIT-37 i PIT-38 nie trzeba było jednak robić nic. W takim przypadku za wysłane zostało uznane zeznanie przygotowane przez fiskusa.

Autor: mp/dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock