Ostatni dzwonek na papierowy PIT. Ważna data dla małych firm

Z kraju

W pięciu miastach w 2018 r. dochody z PIT przekroczą miliard złotychdb
wideo 2/4

Firma, rozliczająca nie więcej niż pięciu pracowników, ma obowiązek wysłać PIT-11 w formie papierowej do 31 stycznia, a jeżeli wybierze formę elektroniczną - do końca lutego następującego po roku podatkowym - przypomina w komunikacie Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Jak dodała Izba, obowiązek sporządzenia PIT-11 mają płatnicy, którzy dokonywali w ciągu roku wypłat m.in. ze stosunku pracy, pracy nakładczej (umowy o dzieło), zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, stypendiów oraz emerytur i rent z zagranicy. "IAS w Warszawie przypomina, że firma rozliczająca nie więcej niż 5 pracowników ma obowiązek wysłać PIT -11 w formie papierowej do 31 stycznia, jeżeli wybierze formę elektroniczną, ma czas na przekazanie informacji do urzędu skarbowego tak jak pozostali pracodawcy drogą elektroniczną dzięki systemowi e-Deklaracje do końca lutego następującego po roku podatkowym" - głosi komunikat.

Rozliczenie pracowników

PIT-11 stanowi podstawową informację o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Stanowi również podstawowe źródło wiedzy niezbędnej do sporządzenia zeznań rocznych, takich jak PIT-37 czy PIT-36. W związku z tym do 28 lutego 2018 r. PIT-11 powinien otrzymać każdy pracownik w formie papierowej lub jeśli wyrazi zgodę – w elektronicznej. Na jego podstawie podatnik, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, wypełnia PIT 37 na formularzu za 2017 rok i wysyła właściwemu urzędowi skarbowemu. Izba Administracji Skarbowej zachęca w komunikacie do składnia deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, przy wykorzystaniu Konta Podatnika, wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (usługi, która będzie dostępna od 15 marca 2018 r na Portalu Podatkowym) lub formularza elektronicznego. W ten sposób do końca 2017 roku zostało złożonych ponad 68 mln dokumentów.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock