TVN24 Biznes | Z kraju

Poszukiwany prezes państwowej spółki. Ostatni moment, by się zgłosić

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez Orlen
Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez OrlenTVN24
wideo 2/5
TVN24Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez Orlen

Do południa w poniedziałek 9 listopada kandydaci, którzy aplikują na stanowisko nowego prezesa spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, mają czas na złożenie niezbędnych dokumentów. Konkurs rozpisano po rezygnacji z funkcji prezesa Jerzego Kwiecińskiego.

W konkursie chodzi o stanowisko prezesa na okres wspólnej kadencji zarządu, która rozpoczęła się 10 stycznia 2020 r. i trwa do 10 stycznia 2023 r. Jak poinformowała Rada Nadzorcza spółki, otwarcie zgłoszeń nastąpi w poniedziałek o godz. 12.15. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami zaplanowano na dni 10-12 listopada.

Poprzedni prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, po 10 miesiącach szefowania, gazowej spółce złożył rezygnację z funkcji z dniem 22 października 2020 r. Jak podało PGNiG, przyczyną rezygnacji były sprawy osobiste.

28 października Rada Nadzorcza PGNiG powierzyła pełnienie obowiązków prezesa wiceprezesowi Jarosławowi Wróblowi.

Wymagania

Do podstawowych zagadnień będących przedmiotem rozmów kwalifikacyjnych zaliczono: wiedzę w zakresie działalności spółki oraz o sektorze, w którym ona działa; znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem zespołami pracowników; znajomość zasad funkcjonowania spółek handlowych; doświadczenie niezbędne do wykonywania funkcji członka zarządu w spółce.

Zgodnie z wymogami wskazanymi w ogłoszeniu kandydat, ma posiadać m.in. wyższe wykształcenie; co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru itp.; co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych. Dodatkowym atutem będzie m.in. znajomość funkcjonowania europejskiego rynku, w tym rynku energii, czy znajomość języka angielskiego.

Jak informowało pod koniec października PGNiG, rada nadzorcza spółki powołała na pełniącego obowiązki prezesa, wiceprezesa PGNiG Jarosława Wróbla. Ma on pełnić obowiązki do czasu rozstrzygnięcia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu spółki.

Poprzedni prezes PGNiG Jerzy Kwieciński złożył rezygnację ze stanowiska z dniem 22 października. Kwieciński był prezesem od 10 stycznia 2020 r. Jak podała spółka, przyczyną rezygnacji były "sprawy osobiste".

PGNiG

PGNiG jest spółką giełdową, notowaną na GPW od września 2005 r. 71,88 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, pozostałe 28,12 proc. do innych akcjonariuszy. Kapitalizacja spółki według kursu akcji z ostatniego piątku, to prawie 26 mld zł.

PGNiG jest największym w kraju importerem i dostawcą gazu ziemnego. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej - podano na stronie internetowej firmy.

Dodano, że Grupa Kapitałowa PGNiG odpowiada za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zapewnia dywersyfikację dostaw poprzez wydobycie złóż krajowych oraz import ze źródeł zewnętrznych.

PGNiG ma oddziały i przedstawicielstwa w Rosji, Belgii, Pakistanie, na Białorusi i Ukrainie. Jest również jedynym właścicielem spółki PGNiG Upstream Norway AS, która prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i eksploatacji złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i Morzu Norweskim, spółki PGNiG Upstream North Africa, poszukującej złóż węglowodorów w basenie Murzuq na terenie Libii oraz PGNiG Supply & Trading GmbH w Monachium, zajmującej się handlem gazem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości