PGNiG wprowadza maksymalną cenę gazu dla ciepłowni. Ale jest warunek

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Adam Glapiński o inflacji w Polsce
Adam Glapiński o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/8
TVN24Adam Glapiński o inflacji w Polsce

PGNiG Obrót Detaliczny wprowadza maksymalną cenę za gaz dla wytwórców ciepła w wysokości 400 złotych za megawatogodzinę (MWh). Ciepłownie, które chcą skorzystać z oferty, muszą podpisać porozumienie. Według Grupy Orlen rozwiązanie "pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla odbiorców końcowych".

Grupa Orlen, do której należy PGNiG Obrót Detaliczny, podkreśliła w komunikacie, że "wciąż niestabilny rynek gazu w Europie sprawia, że branża ciepłownicza mierzy się z wysokimi cenami gazu". Jak wyjaśniono, oferta PGNiG Obrót Detaliczny "to rozwiązanie odpowiadające na potrzeby znajdujących się w kryzysie energetycznym przedsiębiorstw branży ciepłowniczej" i "dedykowana jest z uwagi na szczególny charakter tej branży".

"Różnica zostanie rozliczona w kolejnych latach"

Spółka zachęca podmioty zainteresowane nowym rozwiązaniem do kontaktu poprzez Biuro Obsługi Klienta lub bezpośrednio ze swoim doradcą biznesowym. "By skorzystać z oferty specjalnej wymagane jest podpisanie stosownego porozumienia" - zaznaczył koncern.

Ciepłownie będące klientami PGNiG Obrót Detaliczny będą mogły skorzystać z oferty w 2023 roku.

Płocki koncern zaznaczył, że "różnica pomiędzy pierwotnymi warunkami kontraktu a warunkami z oferty specjalnej zostanie rozliczona w kolejnych latach obowiązywania nowego kontraktu, maksymalnie nawet do 2027 r.".

Dzięki temu rozwiązaniu, jak przekazano, "przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem ciepła do swoich mieszkańców będą mogły obniżyć ceny ogrzewania dla odbiorców końcowych".

"To jedna z odpowiedzi, dlaczego koncern multienergetyczny może działać sprawniej i z korzyścią dla klienta końcowego. Proponujemy ofertę dla branży ciepłowniczej, by docelowo mogła ona zapewnić obiorcom końcowym niższe ceny ogrzewania i ochronić ich przed skutkami kryzysu energetycznego, z jakim mamy do czynienia w Polsce i w Europie po inwazji Rosji na Ukrainę" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Maksymalna cena za gaz w 2023 roku

Szef płockiego koncernu dodał, że Grupa Orlen przekazuje ponadto, zgodnie z ustawą, środki do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, "umożliwiając w ten sposób polskiemu rządowi dofinansowanie ceny gazu dla gospodarstw domowych i klientów wrażliwych do poziomu wynoszącego 200,17 zł za MWh".

Ustawa o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku przewiduje zamrożenie ceny za gaz w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Zgodnie z ustawą, sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona została też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych.

Przepisy obejmują wszystkich odbiorców, obecnie korzystających z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Nie oznacza to jednak, że rachunki nie wzrosną. Od początku 2023 roku stawka VAT na gaz powróciła do 23 proc., czasowo wynosiła 0 proc.

Osoby, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego (2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł za osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego), uzyskają zwrot VAT zapłaconego przy zakupie gazu. Zwrot VAT-u ma być dokonywany na podstawie faktury, którą mają rozliczać samorządy. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Będzie można go złożyć także w formie elektronicznej. Z rządowych szacunków wynika, że ze zwrotu VAT zapłaconego przy zakupie gazu może skorzystać około 300 tys. gospodarstw domowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości