Repolonizacja w energetyce. PGE sfinalizowało przejęcie aktywów EDF w Polsce

TVN24 Biznes

Tchórzewski: Tak duzy udział energetyki węglowej to wina Rosji sowieckiejEKG
wideo 2/2

Transakcja przejęcia przez PGE aktywów francuskiej spółki EDF w Polsce została zakończona 13 listopada - podała PGE w komunikacie. Wartość transakcji wyniosła około 4,27 miliardów złotych.

Po pół roku od podpisania warunkowej umowy w dniu 13 listopada 2017 r. zakończona została transakcja pomiędzy PGE a EDF dotycząca sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Wartość transakcji wyniosła ok. 4,27 mld złotych.

Wydatki spółki

Z komunikatu wynika, że w rezultacie ostatecznego rozliczenia całkowite wydatki jakie PGE poniosła w związku z transakcją uwzględniają kilka elementów. M.in.

- wartość kapitałów własnych w wysokości ok. 2,45 mld złotych

- wewnątrzgrupowy dług w kwocie ok. 1,68 mld złotych oraz ok. 40 mln złotych;

- koszty odsetek od wartości kapitałów własnych narosłych od 1 stycznia 2017 r. do 13 listopada 2017 r., w kwocie 93,27 mln złotych z tytułu osiągnięcia przez spółkę korzyści ekonomicznych z działalności przedmiotu transakcji po dacie ustalenia ceny, tj. 31 grudnia 2016 r. - wcześniej kalkulowane na kwotę nie wyższą niż ok. 107 mln złotych.

"Płatność za aktywa EDF w Polsce oraz przeniesienie akcji miało miejsce w dniu zamknięcia transakcji" - napisano w komunikacie. W maju 2017 r. PGE i EDF podpisały warunkową umowę sprzedaży aktywów EDF w Polsce. Szacowana wówczas wartość transakcji wynosiła 4,51 mld zł. Na początku października PGE otrzymała warunkową zgodę UOKiK na przejęcie EDF Polska. Zgodnie z nałożonym warunkiem, grupa będzie musiała w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik.

Oprócz elektrowni Rybnik, PGE przejmie od EDF 8 elektrociepłowni i blisko 400 km sieci ciepłowniczych w czterech miastach. Dzięki transakcji PGE umocni pozycję lidera na polskim rynku elektroenergetycznym i zostanie największym dostawcą ciepła systemowego.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PGE